Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Kartı Aidatı Yasal mı? Nasıl Geri Alınır?

Kredi Kartı Aidatı Yasal mı? Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı, günümüzde en yaygın kullanılan ödeme aracıdır ve günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Kredi kartının, ekonomik koşullara uygun bir şekilde kullanıldığı takdirde oldukça avantajlı bir ödeme aracı olduğu söylenebilir. Ayrıca bu avantajlardan yararlanmak isteyen kişiler sayesinde kullanımı da işyerlerinde artmıştır. Ancak kredi kartı kullanırken Kredi Kartı Aidatı Yasal mı? Nasıl Geri Alınır? soruları da aklımıza geliyor.

Alışverişlerde taksit gibi pek çok kolaylık sağlayan kredi kartı kullanımı beraberinde ek sorumlulukları da getirir.

Bunlar:

 • Aylık ödenecek taksit miktarına dikkat etmek,
 • Son ödeme gününü atlamamak,
 • Ve bu gibi sorumluluklara ek olarak kredi kartı aidatı da ek bir maliyet olarak kart kullanıcısına yüklenir.

Düşük miktarlı da olsa tahsil edilen kredi kartı aidatları birden fazla kredi kartına sahip olan kullanıcılar için ekonomik sıkıntıya sebep olabilir. Her banka farklı oranlarda kredi kartı yıllık ücreti belirler ve kart hizmeti karşılığı adı altında bu aidatı kullanıcılardan yılda bir defa tahsil eder. Fazladan bir maliyete katlanmak istemeyen kart kullanıcıları tarafından bu husus oldukça fazla şikayet konusu haline getirilmiştir.

Kredi Kartı Aidatı Yasal mı?

Kredi kartı aidatı, yıllık olarak kart ekstresine yansıtılan ve bankalar tarafından belirlenmiş olan kart kullanım bedelidir.

Bu ücret:

 • Her bankada farklılık gösterse de en az 50 TL, en fazla da 150 TL olarak tahsil edildiği söylenebilir.

Söz konusu yıllık kart ücreti kullanıcılara ek bir maliyet yükü oluşturduğu için pek çok kişi tarafından bu aidatın tahsil edilmesine itiraz edilmiştir, bu kredi kartı aidatı yasal mı sorusunu da beraberinde getirmiştir.

2016 yılında ilan edilen bankacılık verilerine göre 1 yıl içerisinde 3.2 milyar TL tutarında kart aidatı kullanıcılardan tahsil edilmiştir. Kart aidatına itiraz eden tüketicilere ise bankalar tarafından bu aidatın yasal olduğu ve iade edilemeyeceği belirtilmiştir. Kredi kartı aidatının yasal olup olmadığıyla ilgili kırılım noktası ise 2014 yılında yaşanmıştır.

2014 yılı ekim ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDKK) tarafından Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun adı altında bankacılık masraflarıyla ilgili bir yönetmelik çıkarılmıştır. Buna bağlı olarak da bankalar kart aidatlarında düzenleme yapmak zorunda kalmıştır.

Bu yönetmelikle kullanıcıların geçmişe dönük kart aidatı geri almasının da önü açılmıştır. Ayrıca Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin emsal teşkil eden kararına göre 10 yıl olarak belirlenen zaman aşımı süresi içerisinde geriye dönük aidatların da geri alınabileceği belirtilmiştir. Yani kart kullanıcısı kendisinden tahsil edilen aidata 10 yıl içinde itiraz ederek kredi kartı aidatını geri alma hakkına sahiptir. 

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı üyelik ücreti iptali için:

 • Kullanıcılar öncelikle ilgili bankanın müşteri temsilcisine başvurmalıdır.
 • Başvuruya ret cevabı gelirse kredi kartı aidatı iade başvuru dilekçesi ile Tüketici Hakem Heyetine başvurulmalıdır.
 • Banka ret cevabı verse bile genellikle Tüketici Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemeleri kart kullanıcısı lehine karar vermektedirler.

2014 yılından önce kullanılan kredi kartlarına ait bankacılık sözleşmelerinde yıllık kart aidatı yasal bir zemine oturtulmadığı için başvurulması halinde kart aidatı iade edilir.

Ancak 2014 yılında BDDK’nın yaptığı düzenlemeyle:

 • Bankalar yılık kart ücretini yasal zemine oturtarak kredi kartı sözleşmelerini uygulamaya koymuştur. Bu sayede bankalar yönetmeliğe uygun olarak kart sözleşmesi şartlarını değiştirdiğinden aidat iadesi zorunluluğu ortadan kalkmıştır.
 • Bu şekilde, yıllık kart ücretinin iadesi bankanın inisiyatifine bırakıldığından kullanıcının banka müşteri hizmetleriyle yaptığı görüşmenin ikna ediciliği önem kazanır.
 • Kullanıcı olarak bankaya aidatın iade edilmemesi halinde kartın iptal edileceği bildirilirse banka tarafından çoğunlukla aidat iadesi yapılır.

Kredi kartı aidatı iade başvuru dilekçesi örneği için TIKLAYINIZ!

2014 Yılı BDDK Yönetmeliği ile Kredi Kartı Aidatında Değişen Hususlar

 • Aidatsız kredi kartları: BDDK’nın yönetmeliğine göre bankalara, yıllık aidat aldıkları kartlara alternatif olarak aidatsız kredi kartı sunma zorunluluğu getirilmiştir. Bu şekilde tüketiciye aidatlı veya aidatsız kartlardan birini seçme hakkı tanınmıştır. Bu durumda ise bankalar aidatsız kredi kartlarına daha az taksit imkanı tanısa da kart limitini aidata göre belirleyememektedir.
 • Aidatlı kredi kartının aidatsız ile değişimi: BDDK yönetmeliği sayesinde kullanıcıları mevcut aidatlı kredi kartının aidatsız olan kart ile değiştirilmesi hakkı verilmiştir. Bankalar herhangi bir limit azaltma durumu söz konusu olmaksızın aidatsız kredi kartını kullanıcıya tahsis edilmek zorundadır.
 • Ek kart aidatına üst limit getirilmesi: BDDK yönetmeliğiyle birlikte kullanıcının ek kart için ödediği yıllık ücrete bir üst limit getirilmiştir. Buna göre ek kartın aidatı asıl karta ödenen aidatın en fazla %50’si kadar olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.