Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Çekmek İstiyorum Öğrenciyim Ne Yapmalıyım?

Kredi Çekmek İstiyorum Öğrenciyim Ne Yapmalıyım?

Günümüzde birçok kesimde olan insan gibi öğrenciler de hayat içindeki çeşitli ihtiyaçları karşılamak için bankalardan kredi çekmeyi düşünmekte ve istemektedir. Bu durumda olan birçok kişi kredi çekmek için öğrenci olmalarının engel olup olmadığını merak ediyor ve bu sorunun cevabını arıyor.

Öğrenci Kredisi

Elbette öğrenciler de kredi çekebiliyor ancak öğrencilerin de kredi çekebilmek için yerine getirmeleri gereken bazı özel durumlarının olması gerekiyor. Gerekli şartlara sahip olduktan sonra öğrenciler de normal bireyler gibi rahatlıkla kredi çekebiliyor. Nasıl mı? Buyurun beraber bakalım:

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Hangi Eğitim Seviyesindeki Öğrenciler Kredi Çekebilir?

Kredi çekebilmek için öğrenci olsun ya da olmasın bankaların dikkate aldıkları ilk kriter elbette yaştır. Ülkemizde bu konuda yapılan düzenlemeler gereği bankalardan kredi çekebilmek için bireylerin en az 18 yaşını tamamlamış olmaları gerekiyor. Bu yüzden de ancak 18 yaşından büyük olan öğrenciler bankalardan kredi çekebiliyor. Ülkemizdeki okula gitme yaşına göre konuşmamız gerekirse orta öğretim ve lise seviyesinde olan öğrencilerin hiç birisi ne yazık ki bankalardan kredi çekemiyor.

Ancak 18 yaşından büyük olan ve herhangi bir üniversitede öğrenci olan bireyler rahatlıkla istedikleri bankalardan kredi çekebiliyorlar. Elbette sadece yaş kriterini sağlıyor olmak öğrencilerin kredi çekebilmesi için yeterli değildir. Bunun dışında öğrencilerin kredi çekebilmeleri için bazı kriterler daha bulunuyor.

Öğrencilerin Kredi Kullanabilmesi İçin Çalışıyor ya da Staj Yapıyor Olmaları Şart

Herhangi bir bankadan kredi çekmek isteyen öğrencilerin yaş kriterinden sonra yerine getirmeleri gereken ikinci kriter düzenli olarak bir işte çalışıyor olmalarıdır. Çünkü bankaların özellikle üzerinde durdukları ve aradıkları en önemli şartlardan birisi bireylerin düzenli olarak gelirlerinin olmasıdır.

Bu yüzden kredi kullanmak isteyen öğrencilerin kesinlikle çalışması ve düzenli bir gelirlerinin olması gerekiyor. Ancak bazı öğrenciler öğrenim hayatları boyunca çeşitli iş yerlerinde staj yaptıkları için aktif olarak çalışmasalar da belirli bir gelir düzeyine sahiptirler. Bu durumda olan üniversite öğrencileri de düzenli olarak gelir sahibi olduklarından dolayı bankalarla iletişime geçerek kolaylıkla kredi çekebiliyor.

Öğrencilerin Kredi Notları En Önemli Kriterlerden Birisi

Üniversite öğrencisi olan ve belirli bir aylık geliri bulunan kişiler bankalara kredi başvurusu yapabiliyor. Bu aşamada son olarak devreye giren kriter ise öğrencilerin kredi notlarının yüksek olması gerektiğidir. Kredi notu düşük olan birçok kişi gibi, yeterli kredi notuna sahip olmayan öğrenciler de bankalardan kredi konusunda olumsuz cevap alırlar.

Kredi başvurusu yapılabilir ancak yeterli kredi notu yoksa hiçbir banka yeterli geliri olsa bile öğrencilere kredi vermez. Bu nedenle kredi çekmek isteyen öğrencilerin ilk olarak kredi notlarını öğrenmeleri ve eğer bankaların istediği seviyede kredi notlarına sahiplerse bankalara kredi başvurusunda bulunmaları gerekir.

Öğrenciler Kredi Çekebilmek İçin Gerekli Olan Kredi Notlarını Nasıl Öğrenebilirler?

Yukarıda belirtilen şartların tamamı öğrenciler için uygunsa ve sadece iş kredi notuna kaldıysa öğrencilerin yapmaları gereken tek şey internet üzerinden hizmet veren siteler aracılığıyla kredi notlarını öğrenmektir. Kredi notunu öğrenmek için ülkemizde hizmet veren en önemli sitelerden birisi Findeks internet sitesidir. Öğrenciler de birçok kişinin yaptığı sitenin olanaklarından yararlanarak çok kısa sürede kredi notlarının kaç olduğunu öğrenebilirler.

Findeks internet sitesinin ana sayfasında öğrencilerin ve diğer bireylerin kredi notlarını öğrenebilmeleri için istenen verileri ilgili alanlara girmeleri gerekiyor. Sitedeki ilgili alanlara kimlik numarası ve telefon numarasının girilmesinden sonra online olarak kredi notu sorgulanabiliyor. Üstelik öğrencilerin bu konuda sevinebilecekleri en önemli haber ise sitenin ilk sorgulamada kullanıcılarından herhangi bir ücret almıyor olmasıdır. Ancak birden fazla sorgulamalar için öğrencilerin de belirli bir ücret ödemeleri gerekiyor.

Kredi Notu Yüksek Çıkan Öğrenciler Hangi Kredileri Çekebilirler?

Kredi notu yüksek olan, düzenli bir geliri olan ve 18 yaşını tamamlamış olan öğrenciler kredi çekmek için bankaya gittiklerinde çok fazla seçenek ile karşılaşmazlar. Çünkü öğrencilerin gelir düzeyleri genellikle belirli bir seviyede olduğu için bankalar öğrencilerine ancak ihtiyaç kredisi konusunda yardımcı olurlar.

İhtiyaç kredisi için de yüksek rakamlarda kredi çekebilmek genellikle mümkün olmaz.  Bankalar öğrenciler için aylık taksitleri düşük olan ve geri öderken onları zorlamayacak tutarda ihtiyaç kredisi onayı verirler. Böylelikle üniversite öğrencileri günlük hayattaki çeşitli ihtiyaçları çok daha rahat bir şekilde karşılamış olurlar.

Kredi Notu, Kredi Çekmek İçin Yeterli Düzeyde Olmayan Öğrenciler Ne Yapabilir?

Kredi çekmek için bankaların önem verdiği ilk konulardan birisi olan kredi notu ile ilgili sorun yaşayan ve yeterli kredi notuna sahip olamayan öğrencilerin ilk olarak kredi notlarını yükseltmeleri gerekiyor. Bankalar ancak kredi notlarını yükselttikten sonra kendilerine başvuran öğrenciler için kredi onayı verirler. Ancak kredi notu yükseltmek çok kolay bir işlem olmadığı için öğrencilerin bu aşamada biraz sabırlı davranmaları gerekiyor. Çünkü kredi notu bir anda yükselen, ya da bir anda düşen bir hesapla sistemi değildir. Elbette kredi notunu yükseltmek için yapılabilecek işlemler de mevcuttur.

Kredi Notunu Yükseltmek İsteyen Öğrenciler Ne Yapabilir?

Kredi notunun düşük olmasından dolayı kredi kullanamayan öğrencilerin yapmaları gereken ilk şeyin kredi notunu yükseltmek olduğunu belirtmiştik. Peki, kredi notu hangi durumlarda yükseltilir. Normal şartlarda bireylerin kredi notları, ödeme alışkanlıklarını değiştirmek ile mümkün olur. Yani herhangi bir kredi borcu, kredi kartı borcu ya da elektrik ve doğalgaz gibi hizmetlerin faturalarının zamanında ödenmesi kredi notunun yükselmesini sağlar.

Ancak üzerine kayıtlı herhangi bir kredi borcu ya da fatura bulunmayan öğrenciler ilk olarak kendilerine düşük limitli bir kredi kartı edinebilirler. Kredi kartı almak kredi almaya göre çok daha risksiz ve kolay bir işlem olduğu için birçok banka bu konuda öğrencilere sorun çıkarmaz. Sonrasında ise kredi kartının aylık ödemelerinin zamanında yapılması gerekir. Ancak dediğimiz gibi kısa bir süre içinde değil, uzun bir süre bu şekilde düzenli ödeme yapılarak kredi notunun yükselmesini beklemek gerekir.

Bir iki sene boyunca kredi kartı borcunun düzenli ödenmesinin ardından kredi notu yükselmiş olur ve öğrenciler bankalara kredi başvurusunda bulunabilirler. Üstelik bu aşamada kredi kartının limiti ve yapılan aylık harcamanın çok fazla önemi yoktur, önemli olan kredi kartı borcunun zamanında ödenmesi gerektiğidir.

Kredi Alamayan Öğrenciler İçin Pratik Çözüm

Günümüzde birçok öğrenci kredi kullanmak için gerekli olan şartları taşımadıkları için bankalardan kredi kullanamıyor ve bu yüzden farklı bir alana yöneliyor. Yine bankalardan alınan kredi kartlarının büyük bir çoğunluğunda nakit avans çekme özelliği bulunduğu için kredi çekemeyen üniversite öğrencileri kredi kartlarından nakit avans çekerek nakit ihtiyaçlarını karşılıyor.

Elbette kredi kartından çekilen nakit avans tutarı bankalardan alınabilecek olan kredi tutarına göre daha düşük oluyor ancak öğrenciler en kötü olasılık olarak kredi çekemediklerinde bu yola başvuruyorlar. Bu yöntem ile kredi çekmeyi düşünen öğrencilerin dikkat etmeleri gereken en önemli konu ise günlük ve aylık olarak hesaplanan taksitli nakit avans faizleridir. Çünkü kredi kartından çekilen taksitli nakit avans faizleri, kredi çekilmesi durumunda ödenecek olan faizlere göre daha yüksektir.

Eğitim Kredisi Başvuru > TIKLAYIN

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.