Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Çekmek İstiyorum ama Kara Listedeyim

Kredi Çekmek İstiyorum ama Kara Listedeyim

İnsanlar iş hayatlarında yaşanan problemler, beklenmedik giderler ya da borçlarını düzenleyebilmek adına kredi ihtiyacı duyuyorlar. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda özel bankalara giderek başvurularda bulunan kişiler farklı faiz oranları ile birlikte talep ettikleri kredileri rahatlıkla alabiliyorlar.

Kara Listedeyim Ne Yapmalıyım?

Ancak bu aşamada kişilerin kredilerin ödenme aşamasında yaşadıkları problemler de bazı durumlarda geri dönülemez sonuçların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Kişiler borçlarını ödeyemedikleri için ilk olarak idari takibe alınırken sonrasında da bu aşamayı kanuni takipler izliyor. Bu aşamalarda kişiler artık banka ile olan borçlarını mahkemelerde çözüme kavuştururken bankalar bu kişileri kara listelerine dahil ediyorlar. Bankaların ortak olarak bağlı kaldıkları bu sanal liste içerisinde kredi borçlarını doğru zamanlarda ödeyememiş olan kişiler yer alıyor. Genellikle de bu kişiler belirli bir süre boyunca listeden çıkamadıkları için kredi alamıyorlar.

Kredi çekmek istiyorum ama kara listedeyim

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listede bulunan kişilere bankalar ilk etapta kredi vermeyi reddederken kişilerin tekrar kredi alabilmesi için listeden çıkması gerekmektedir. Bu aşamada kişilerin listeden çıkmak için yapabilecekleri ilk işlem bankalara giderek borçlarını yapılandırmak olacaktır. Kredi borcu olan bankaya giderek müşteri hizmetleri ile görüşen kişiler mevcut borçlarını ödeyemeyeceklerini ve bu borçların yapılandırılmasını talep ederler. Bunun sonrasında aylık olarak daha düşük miktarlarda olacak ödemeler ile kişilerin borçları tekrardan yapılandırılmaktadır. Bu yapılandırılma sonrasında kişilerin ödeyecekleri toplam bedel üzerinde artış meydana gelmesine rağmen gecikme faizi işlemleri son bulacaktır. Sonrasında kişiler bu ödemelerini gerçekleştirerek borçlarını kapatabilirler.

Bu borçların kapatma evresi içerisinde kişilerin kara listeden silinme evresi de başlamış olacaktır. Kişiler borçlarını düzenli bir biçimde ödemeye başlarlarsa, ödemeye başladıkları günden 5 yıl sonrasında kara listeden uzaklaştırılacaklardır. Bunun sonrasında da kişiler temiz bir sicil kaydı ile birlikte kredilerini rahatlıkla alabilirler.

Kara Listedeyken Kredi Almak

Kara listede olan kişiler kısa dönem içerisinde borçlarını normal şartlar ile kapayamayacaklarını anlarlarsa yeni krediler almak için başvuruda bulunurlar. Bunun yanında kara listeye girmiş olan kişiler kısa süre içerisinde borçlarını ödeseler dahi hemen listeden ayrılmayacakları için 5 seneden daha kısa süreler içerisinde tekrar kredi ihtiyacı duyabilirler. Bu aşamada kişilerin kara liste içerisindeyken kredi çekmesi gerekecektir.

Bu aşamada kişiler özel bankalara gittiklerinde kredi şartlarını görüşürler. Bazı bankalar bu kişilere direkt olarak kredi vermeyi reddederken bazı bankalar yüksek faizler, kefil ve ipotek şartları ile birlikte krediler sağlamaktadır. Genel olarak alınan bu kredilerde kişiler evlerini ipotek etmeden kredileri alamazlar. Bunun yanı sıra düzenli bir geliri olan ve sicili temiz olan kişilerin kefil olarak gösterilmesi de gerekecektir.

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde kara liste içerisinde olan kişilere kredi veren ilk banka Denizbank’tır. Bu banka kişilerin kredi notlarından çok mevcut gelirlerine ve eğitim düzeylerine bakmaktadır. Bu sebeple de kişiler kötü bir kredi puanı ile başvuruda bulunsalar dahi banka üzerinden kredilerini alabilirler.

Denizbank’ın yanı sıra Finansbank da kullanıcıların eğitim durumuna ve gelirlerine bakan bankalar arasında gösterilmektedir. Bu sebeple kişiler kara listedeyken bu bankaya başvuruda bulunarak da rahatlıkla kredilerini alabilirler.

Son olarak ING Bank kullanıcıları kara liste içerisinde olsa da kendilerine kredi sağlamaktadır. Bu sebeple de kişiler bankaya başvuruda bulunduktan kısa bir süre sonra olumlu bir cevap alabilirler. Bu bankalar kişilerin ekstra sebeplerle ödeme yapamadıklarını ve kara listeye girdiklerini varsayarak yeni kredileri sunmaktadır.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar > TIKLAYIN

Kara Listede Olan Kişiler Kredi Kartı Alabilir mi?

Bankalar kredi kartlarını da bir çeşit kredi olarak gördüğünden kara liste içerisinde olan kişilerin kredi kartı çıkarmaları da mümkün olmayacaktır. Aynı kredi sisteminde olduğu gibi kredi kartı başvurularını yapan kişiler sonrasında kredi notları kontrol edilerek bir yanıt alırlar. Kredi notlarında da kişilerin daha önce aldıkları kredileri ya da kredi kartlarını düzenli bir şekilde ödeyip ödemediği kontrol edilmektedir. Bunun yanı sıra eğer kişiler bir dönem kara listeye girdiyse bu bilgi de kredi notları içerisinde paylaşılır. Bu sebeple de kişiler birçok banka üzerinden kredi kartı başvurularını da gerçekleştirememektedir. Genel anlamda bu durum kişilerin taksitli alışverişleri yapamamasına sebep olurken belirli bir süre bekledikten sonra kötü olan sicilleri kredi notlarından silindiğinde kredi kartı alabileceklerdir.

Kara Liste Affı Nedir?

Kara listeye girmek kişileri birçok yönden olumsuz olarak etkilemektedir. Bu aşamada kişilerin sosyal hayatlarında ve aile hayatlarında gerilemeler yaşanır. Birçok olay boşanmalar ya da şiddetli geçimsizlikler ile sonuçlanmaktadır. Bu düzenin aile yapısına zarar verdiği düşünüldüğünden belirli dönemlerde hükümet tarafından af çıkartılmaktadır. Bu af çerçevesinde bankalar kullanıcılarını kara listeden çıkartırken mevcut borçlarını aynı faizler üzerinden daha uygun ödeme seçenekleriyle düzenlerler. Bu sayede de kişilerin yeni krediler alabilmesinin ve mevcut kredilerini yatırabilmesinin önü açılmış olur. Ülkemizde 12 milyon kişiyi direkt olarak etkileyen bu af, belirli yıllarda çıkarılırken oldukça sık gündeme gelmektedir.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar > TIKLAYIN

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.