Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Çekerken Aranan Şartlar ve Belgeler

Kredi Çekerken Aranan Şartlar ve Belgeler

Kısa süreli acil nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla birçok kişi bankalara ihtiyaç kredileri için başvuruda bulunmaktadırlar. Bu başvurularda kişiler genel olarak belirli bir miktarda nakit talep ederler ve banka bu taleplerini değerlendirmeye alarak onlara en kısa süre içerisine cevabını verir. Birçok durumda kredi alacak olan kişiler için süre oldukça büyük önem taşır.

İçeriğimizde Neler Var?

Kredi Çekmek

Kişiler alabilecekleri kadar kısa süre içerisinde kredilerini bankalardan teslim almak ve sonrasında da kullanmak isterler. Bu sebeple de kişiler farklı iletişim yollarını deneyebilecekleri gibi kredi almak için gerekli şartları ve belgeleri bilerek de zamandan kazanç sağlayabilirler. Biz de sizler için bu şartları derledik; keyifli okumalar dileriz.

Konut kredisi ya da taşıt kredisi alınırken kişilerden ekspertiz değerleri ve ekstra belgeler talep edildiği için kısa süre içerisinde bir cevap almak oldukça zordur. Ancak ihtiyaç kredisinde kişiler telefonlarından ya da internetten kısa süre içerisinde başvuru yaparak ihtiyaç kredilerini çok rahat bir biçimde alırlar. Başvuruda olumlu cevap almak için de kişiler şartları yerine getirdiklerinden emin olmak zorundadır.

Kredi Çekerken Aranan Şartlar ve Belgeler

İhtiyaç Kredisi İçin Aranan Şartlar

Bankalar genel olarak kredi vermeden önce kredi talebinde bulunan kişinin gelir düzeyine bakmaktadır. Son dönemde oluşturulan sistem ile birlikte kişilerin kredi notu oluşturulurken kişiler bu kredi notları ile değerlendirilerek kredi cevaplarını alırlar. Bu etmenler kredi alırken karşımıza çıkan en önemli etmenlerdir. Bunlara ek olarak bankaların istediği ekstra şartlar da yer alır. Ancak bu şartların tamamı her bankada istenmemektedir. Özel bankalarda şartlar rahatlıkla değiştirilebilir olduğundan farklı şartlar da sözleşmelere eklenmektedir. Kişilerin kredileri alabilmesi için maddeler halinde belirtilen bu şartları yerine getiriyor olması gerekir.

 • Kanunlara bakıldığında kişilerin kredi çekebilmek için en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Ancak buna ek olarak çoğu banka için kredi yaşı en az 20 olarak belirlenmiştir. 20 yaşından küçük olan kişilere genelde kredi verilmez.
 • SGK kaydınızın olması da bankalardan kredi alırken önemli olan etmenlerden birisi olarak gösteriliyor.
 • Kredi notunuzun yüksek olması ve genel olarak bankalarla iyi bir ilişkinizin olması kredinin başarılı olması için önemlidir.
 • Genel olarak kredilerin miktarına göre bankalar herhangi bir malı ipotek ediyorlar. Eğer böyle bir durum söz konusu ise kişilerin eş rızasının da alınması gerekiyor. Bu doğrultuda gerekli sözleşmelerde eşlerin de imzası bulunuyor.
 • Krediler çekilirken başvuruda bulunan kişinin geliri bankaların kabul ettiği tek gelir olacaktır. Haneye giren toplam gelir bankalar tarafından dikkate alınmaz. Ancak buna ek olarak kişiler evlerinde yer alan farklı bir kişiyi kefil olarak gösterebilir.
 • Kişiler gelir düzeylerini resmi kâğıtlar ile bankalara gösterirler. Çalışılan yerden alınan maaş bordrosu bu aşamada gerekli olacaktır.
 • Genel işlemlerde aylık gelirinizin %50’sini krediye ödeyecek kadar miktarda bir kredi alabilirsiniz. Uzmanlar %30’un üzerinin oldukça riskli olduğunu belirtmektedir.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

İhtiyaç kredisi çekecek olan kişiler şartları yerine getiriyorlarsa kredi başvuruları onaylanacaktır. Ancak bu aşamada kişilerin doğru bir biçimde belgelerini de hazırlayarak bankalara sunması gerekir. Genel olarak telefonlardan ve internet sitelerinden yapılan kredi başvurularında gelen onaylar ön onay olarak adlandırılmaktadır. Bundan sonra istenilen belgelerin getirilmemesi ya da getirilen belgelerde istenmeyen durumların olması şartı altında bankalar kredileri onaylamayabilirler. Bu sebeple de kişilerin kredi için hazırladıkları belgeler oldukça önem arz etmektedir. Bankalardan kredi çekmek için gerekli olan belgeler maddeler halinde belirtilebilir.

 • Kişilerin kimliklerinin doğrulanması için nüfus cüzdanları, ehliyet ya da pasaportlarının bankaya iletilmesi gerekmektedir. Genel olarak başvuru aşamasında bu belgede kişiler bir sorun yaşamazlar.
 • Kişilerin oturdukları adresi de banka üzerinden doğrulamaları gerekir. Bu işlemlerde kişiler muhtarlıklardan alabilecekleri ikametgâh belgelerini kullanabildikleri gibi son 3 aya ait faturalarını da bankalara getirerek adreslerini belirtebilirler. Gerekli belgelerin gönderilmesi ve bazı işlemlerde kullanılması için kişilerin sabit adreslerinin bilinmesi önemlidir.
 • Bunlara ek olarak kişilerin gelir belgelerini de eksiksiz bir biçimde bankalara aktarması gerekmektedir. Gelir belgelerinde kişilerin çalıştıkları kuruma ve sektöre göre belgelerde değişiklikler olabilmektedir.
  • Özel Sektör Çalışanları: Bu kişilerden maaş bordrosu ve imza sirküleri talep edilir.
  • Emekliler: Kredi için emekli maaşı hesap cüzdanları gereklidir.
  • Serbest Meslek Sahipleri ve Şirket Ortakları: Vergi levhaları ve ticaret odası kayıtları gerekli olacaktır.
  • Çiftçiler: Çiftçilerin kredi alabilmesi için çiftçilik belgesi, arazinin tapusunun fotokopisi ve müstahsil makbuzları gerekmektedir.
  • Gayrimenkul Kira Geliri Olan Kişiler: Tabu belgeleri, yapılan kira kontratları ve daha öncesinde kiraları bankalar üzerinden almışlarsa bunlara ait belgeler ile başvurularını yaparak kısa süre içerisinde geri dönüş alabilirler.

İlginizi çekecek diğer başlıklar:

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar > TIKLAYIN

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar > TIKLAYIN

Sigortasız Kişilere Kredi Veren Bankalar  > TIKLAYIN

Emekliye Kredi Veren Bankalar > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.