Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Borçlarından Kurtulmanın Yolları

Kredi Borçlarından Kurtulmanın Yolları

Son çıkan yasayla birlikte kredi ve kredi kartı borcu olan kişilere 36 aya kadar vade ile borçlarını yeniden yapılandırma kapısı aralanmıştır. Elbette kredi borcu batağına sağlanmış olan birçok kişi bu borçlardan daha kolay bir şekilde kurtulmak ve bu yasadan faydalanmak için ne gerekiyorsa yapmıştır.

Türkiye geneline bakıldığında kredi ve kredi kartı borcunun toplamda 300 milyar TL’yi aşkın olduğu bilinmektedir. Elbette kredi borçlarından kurtulmak için sadece borcu yapılandırmak değil aynı zamanda harcamalarınızı da belirli bir düzene sokarak kendinizi en azından belirli bir müddet sıkmanız gerektiğini başlangıçta aklınızda asla ve asla çıkarmamanız gerekmektedir.

Bizler, kredi kartı borcunuzdan nasıl kurtulacağınıza dair bir yazı dizisi hazırladık. Siz de kredi borçlarınızdan kurtulmak istiyorsanız yazının devamında anlatılanları uygulayarak bu uğurda hedefinize ulaşabilirsiniz.

Kredi Borçlarından Nasıl Kurtulurum?

Harcamalarınızı kısın

İster kredi borcunuz olsun, ister kredi kartı borcunuz olsun, isterse de başka bir borcunuz olsun bu borçtan kurtulmak için atılması gereken ilk adım gereksiz harcamaların kısılması olmalıdır. Örneğin dışarıda yemek yiyorsanız artık borçlarınızdan kurtulana kadar buna bir ara vermeli ve yemeğinizi mümkün mertebe evde yemelisiniz. Gerçekten ihtiyacınız yoksa bir müddet yeni ayakkabı, giysi vs. almayın.

Tasarruf edin

Borçlarınızdan tamamen kurtulana kadar yaz giysilerini kıştan almalı, kış giysilerini ise yazdan almalısınız. Çünkü kışın yazlık giysiler ucuzlarken, yazın da kışlık giysiler ucuzlamaktadır. Yine benzer şekilde mağazaların indirim dönemlerini takip ederek gerçekten ihtiyacınız olan giyecekleri bu dönemlerde almaya özen gösterin.

Borçlarınızın tümünü bir bankaya toplayın

Bu adım kredi borcu birçok bankaya dağılmış şekilde olan kişiler içindir. Borç transferi olarak adlandırılan bu yöntem sayesinde borçlarınızın ödeme tarihlerini belirli bir zamana çekebilirsiniz. Bu sayede de borçlarınızı belirli bir güne toplamış ve bankanın size sunacağı ekstra avantajlardan yararlanmış olursunuz.

Borçlarınızı geciktirmeyin

Bilindiği gibi kredi faizle alınan bir paradır. Bu sebepten ötürü her borcunuzu geciktirdiğinizde borcunuz daha da katlanacak ve işin içinden çıkılmaz bir noktaya doğru sürüklenecek. Hatta bir süre borcu geciktirmeniz durumunda icralık duruma bile gelebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

Yapılandırma için vadeyi doğru şekilde belirleyin

Yapılandırma işlemi için 72 aya kadar vade şansınız bulunsa da vadenin uzunluğuna göre ödenecek faizin de artacağını göz önünde bulundurun. Yani ne kadar uzun vade o kadar çok faiz ödemesi demektir. Bütçeniz 48 ay vadeli durumda oluşacak olan taksitleri ödeyebilecek durumdaysa kesinlikle tercihiniz 72 ay vade yerine 48 ay vade ile yapılandırma olmalıdır.

Gereksiz veya daha sonra da alınabilir eşyalarınızı satın

Arabanız, motorunuz varsa en azından kredi borçlarınız bitene kadar bu araçlarınızı satabilirsiniz. Benzer şekilde kıyıda, köşede duran ve para olarak değer elde edebileceğiniz herhangi başka eşyalarınızı da satabilir ve kredi borcunuzun belirli bir miktarını kapatabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.