Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Başvuru Durumu Nasıl Sorgulanır?

Kredi Başvuru Durumu Nasıl Sorgulanır?

Kredi Başvuru Durumu Sorgulama

Bankaların kredi başvuru için kullanıma müsaade ettiği yöntemlerden biri ile nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek adına kredi müracaatında bulundunuz. Eğer başvurunuzu SMS bankacılığı ya da internet üzerinden yaptıysanız, kredi ürününde gerekli evrakların tanzimi için banka tarafından şubeye çağırılırsınız.

Müşteri temsilciniz ile yapacağınız görüşmenin ardından müracaatınız ile ilgili bilgiler bankanın sitemine kaydedilir. Tüketiciler genellikle bu aşamadan sonra bankanın başvuruya ne kadar sürede cevap vereceğini ve başvurusunun şuan hangi aşamada olduğunu merak ederler. Kredi başvuru durumunuzu nasıl öğreniriz beraber bakalım.

Kredi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Müşteri temsilcinizin başvurunuzla ilgili bilgileri sisteme kaydetmesi ile birlikte kredi başvuru sonuçlanma süreci işlemeye başlar. Sistem üzerinden talebiniz operasyon birimine iletilerek, bankanın genel merkezine gönderilmesi sağlanır. Burada ilgili tarihten önce kullandığınız kredileri, mevcut gelir durumunuz, borç bakiyeleriniz gibi kriterler incelenmeye alınır.

Ortalama olarak bu inceleme işlemleri 1 ila 5 gün arasında son bulur. İlgili sürenin sonunda kredi başvurunuz ile alakadar olumlu ya da olumsuz bir yanıt alırsınız. Bu nedenle kredi başvurusu ne zaman sonuçlanır diyen başvuru sahiplerine net bir zaman verilememekle birlikte, ortalama 1-5 gün arasında sonuçlanır diyebiliriz. Bazı bankalar aynı gün bile başvurunun iletilmesinden birkaç saat sonra yanıt verebilmektedir.

Kredi Başvurum Hangi Aşamada Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemler mevcut. Ancak bu yöntemler bankaların çalışma prensipleri gereğince kullanıma izin verilen bankacılık kanallarına göre değişkenlik göstermektedir.

Bu nedenle en çok kredi başvurusu yapılan bankaları incelediğimizde Ziraat Bankası kredi başvuru sorgulama için 44 00 00 ya da 0850 220 00 00 müşteri hizmetlerini arayarak, müracaatınızın hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Vakıfbank kredi başvurusunda ise şubelere gidebilir, 0850 222 0 724 numaralı müşteri hizmetlerini arayabilir ya da SMS bankacılığını kullanabilirsiniz. SMS ile kredi talebinizin sonucunu öğrenmek isterseniz, ONAY yazdıktan sonra bir boşluk bırakarak, kredinize dair başvurusu numarasını ekleyip 5724’e mesaj atabilirsiniz.

İş Bankası kredi başvuru takibi için online bankacılık kanalını, telefon bankacılığını ve şubeleri kullanabilirsiniz. Online bankacılık kanalını kullanmak isterseniz bankanın resmi web sitesinde yer alan başvuru takip sayfasından, referansla ya da kimlik numarası ile başvuru yaptığını telefon numarasıyla kolay bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası ’da müşterilerinin rahatlıkla başvurularının hangi aşamada olduklarını öğrenebilmeleri için akıllı takip sistemini geliştirmiştir. Bu sistem sayesinde başvuru sahipleri bankanın web sitesinden, internet şubesinin ilgili menüsünden ve SMS bankacılığından yararlanarak kredi başvurularını sorgulayabiliyorlar.

HSBC bireysel kredi başvuru sorgulaması yaptırmak isteyenler ise bankanın web sitesini kullanabilir ya da müşteri hizmetlerini arayabilirler. Bankanın web sitesi ile online sorgulama yaptırmak isteyenler https://bireysel.hsbc.com.tr/ adresinde yer alan sorgulama sayfasını kullanarak, TC kimlik numarası ve cep telefonuyla ya da barkod numarası ile hızlı bir şekilde sorgulama yaptırabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.