Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kredi Almak Kaç Gün Sürer?

Kredi Almak Kaç Gün Sürer?

Kredi Almak Kaç Gün Sürer?

Kredi alacak olan kişilere bankalara başvurularda bulunurken kısa süre içerisinde kredi cevaplarının gelmesini ve sonrasında kredilerin hemen alınmasını isterler. Günümüzde teknolojinin etkisi ile birlikte her işlemde olduğu gibi kredi alma işlemlerinde de süre kısalmışken krediye başvuru noktası ve kredilerin türüne göre verilecek olan cevabın süresinde değişiklikler olabilir. Bizler de sizin yerinize bu konuyu araştırdık.

Kredi Almak Kaç Gün Sürer?

İnternet ya da SMS Yoluyla Kredi Başvurusu

İnternetin hayatımızın her aşamasına dahil olmasıyla birlikte kredi başvuruları da artık internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. İnternet üzerinden bankaların internet sitelerine giriş yapan kişiler bu alanlara gerekli kişisel bilgilerini girdikten sonra başvurularını gerçekleştirebilirler. Bu başvurular sonrasında cevapları 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde kendilerine ulaşacaktır.

Bunun yanı sıra SMS ile başvuru yapmak da son dönemin en popüler kredi başvuruları arasında yer alır. Bu aşamada kişiler TC kimlik numaraları ile belirli özel hatlara attıkları mesajlar ile birlikte kredi başvurularını yaparlar. Sistem otomatik olarak TC kimlik numarası üzerinden kredi notlarını incelerken bu kredi notlarına göre kişiler birkaç dakika içerisinde cevapları iletecektir.

Banka Şubelerinden Kredi Başvurusu

Telefon ya da internet gibi kanalları kullanmak istemeyen ve direkt olarak banka şubelerine giderek başvurularda bulunmak isteyen kişiler bu aşamada daha uzun bir süre harcayarak kredi cevaplarını almaktadır. İlk olarak kişiler banka şubesine giderek müşteri temsilcileri ile kredi görüşmeleri gerçekleştirirler. Bu kredilerde ne kadar kredi alacaklarını, hangi süre zarfında bu krediye ihtiyaç duyduklarını belirtirlerken gerekli işlemler daha yavaş bir şekilde işlemektedir. Bunun yanı sıra popüler bankalarda kişiler gittiklerinde sıra beklemek zorunda da kalabilirler. Bu sebeple de bankadan yapılan başvurular kişilerin birkaç saatini almaktadır. Genel olarak bu sebeple birkaç dakikada cevap alınabilen SMS ve internet seçeneği değerlendirilir.

İhtiyaç Kredileri Ne Kadar Sürede Alınabilir?

Kredi türleri arasında en çok tercih edilen krediler olan ihtiyaç kredileri, cevaplanma süresi de en kısa olan kredilerdir. Genel olarak kişiler ihtiyaç kredilerinde gelirlerine göre rahatlıkla ödeyebilecekleri seviyelerde krediler talep ederler. Bu krediler kısa süre borçların anında kapatılması ya da acil durumlarda ihtiyacın giderilmesi için talep edilmektedir.

Bu aşamada kişiler SMS ya da internet yoluyla başvurularını gerçekleştirdikleri anda kredi notları incelenir ve kendilerine hemen olumlu bir cevap verilir. Bunun sonrasında kişiler kendilerine en yakın banka şubesine giderek kredilerini çekebilirler. Bu süreç birkaç saat içerisinde rahatlıkla tamamlanabilmektedir.

Taşıt Kredileri Ne Kadar Sürede Alınabilir?

Taşı kredileri ihtiyaç kredilerine göre daha yüksek bedellerde olduğundan bankalar daha katı araştırmalar ile birlikte kararlarını vermektedir. Bu sebeple de kişiler SMS ya da internet üzerinden başvuruda bulunsalar dahi çok kısa bir süre içerisinde cevap alamayabilirler. Bunun yanı sıra alınacak olan aracın tamamını için kredi verilmediğinden aracın ekspertiz işleminin de yapılması gerekmektedir.

Eğer kişilere onay verilirse hemen ekspertiz hizmeti alınarak kredi tutarları belirlenmektedir. Bu tutarlar sonrasında kişilerin gerekli belgeleri bankalara teslim etmesi gerekir. Bu belgeler eksiksiz bir biçimde teslim edilirse kişilerin kredileri de onaylanabilmektedir. Ancak bu süreç genel olarak 2 iş günü sürmektedir. Kişiler taşıt almaya karar verdikten 2 gün sonra taşıt kredilerini çekebilirler.

Konut Kredileri Ne Kadar Sürede Alınabilir?

Konut kredileri miktar olarak en yüksek miktarda olan kredi türü olduğundan olumlu ya da olumsuz cevaplar belirli bir süre almaktadır. Bu aşamada taşıt kredilerinde olduğu gibi evin bir kısmının bedeli ödenmektedir. Bu sebeple ekspertiz hizmetine bu kredi türünde de ihtiyaç duyulur. Ekspertiz hizmetinden sonra evin toplam bedeli ve alınacak olan kredi belirlenir. Bunun ardından bankalar bazı durumlarda kefil ya da ipotek isteğinde bulunabilmektedir. Eğer bu talepler olursa kredi alma süresi biraz daha uzayacaktır. Bu durumda kişiler 3 iş günü içerisinde konut kredileri için ihtiyaç duydukları miktarları bankadan çekebilirler. Genel olarak kişiler bu kredi türünde başvurularını da banka şubeleri üzerinden gerçekleştirmektedir.

Ön Onay Nedir? Kredi Sürecini Nasıl Etkiler?

Genel olarak kredilere başvuruda bulunan kişiler internet ve SMS yolunu tercih ettiğinden kişilere kısa süre içerisinde cevaplar verilmektedir. Bu cevaplar eğer olumlu bir şekilde yapılmışsa bu ön onayın alınmış olduğu anlamına gelir. Ön onay alındıktan sonra bankalar ikinci ve son onay işlemi için kişileri bankalara davet etmektedir. Kişilerin bahsedilen kredi için kredi notunda ya da sicilinde bir problem varsa henüz ön aşamada krediler reddedilir.

Bunun yanı sıra ilk etapta ön onay almış olan krediler de sonrasına onaylanmayabilmektedir. Genel olarak taşıt kredilerinde ve kontu kredilerinde kişilerin, ekspertiz hizmeti sonrasında bedelin çok yüksek çıkması ile birlikte başvuruları reddedilebilir. Beklenenden yüksek çıkan bedeller için bankalar kullanıcıları uygun göremeyebilirler. Bazı durumlarda da belirli bir bedelin üstünde kefil ihtiyacı ortaya çıkar. Bu işlemlerin tamamı kişilerin kredi alma süreçlerine olumsuz bir şekilde yansımaktadır. Bu durumda kredi alımları birkaç güne uzayabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.