Kredilog.com

Köye Dönüş Projesi Hangi İlleri Kapsıyor?

Köye Dönüş Projesi

Köylerde yaşayan kişiler, çiftçilik yaparak kazanabildikleri paranın geçimlerine yetmemesi sonucu daha fazla iş imkânı bulunan şehirlere göç etmeye başlıyorlar. Özellikle eğitim seviyesi ve teknolojinin gelişmesi de kişilerin şehirlere doğru göç etmesini hızlandırmaktadır.

Fakat bu aşamada iki yeni sorun başlıyor. Bunlardan ilki şehirlerdeki işsizlik oranlarında ciddi bir artış oluşması, diğeri ise kırsal alanların değerlendirilmemeye başlaması. Devlet bu iki soruna çözüm bulabilmek amacıyla Köye Dönüş Projesi üreterek, kişilerin yeniden köye dönmesi ile kırsal alanların değerlenmesini öngörüyor.

köye dönüş projesi hangi illeri kapsıyor

Köye Dönüş Projesi Nedir?

Köylerde yaşayan genç nüfusun çeşitli sebeplerle şehirlere göç etmesinin ardından yeniden köylerine dönmeleri ve arsalarını değerlendirerek para kazanmalarını hedefleyen desteklemeye Köye Dönüş Projesi adı verilmektedir. Özellikle şehir yaşantısındaki imkânların köyde olmadığını düşünen gençlerin ikna edilmesini amaçlayan proje kapsamında devlet tarafından belirli bir oranda hibe verilmektedir.

Köylerine temelli olarak dönmeyi isteyen kişilere 30.000 TL finansman hibe ediliyor. Bununla birlikte hem kişilerin köylerinde rahatlıkla çiftçilik çalışmalarına devam ederek para kazanmaları, hem de boş duran ya da sürekli nadasa bırakılan arsaların değerlendirilmesi amaçlanıyor.

25 ile 40 yaş arasındaki kişilerin yararlanabileceği proje tamamen gençlerin kırsal alanları kullanmasına yönelik hazırlandı. Bu nedenle projenin gerçekleşeceği bölgedeki köy nüfusunun 20 binden düşük olması gereklidir. Projeye dâhil olmak isteyen kişilerin süt üretimi, arıcılık, büyükbaş hayvancılık, yumurta üretimi, fidan üretimi, tavuk çiftliği ve küçükbaş hayvancılık işlerinden hangilerini yapmak isterlerse o işe dair planlamalar yaparak, yetkili kurumlara sunmasıyla birlikte hibeden yararlanabilecekler.

Hibenin miktarı, sebze, meyve ya da hayvan yetiştiriciliğine başlamak için yeterli olduğu düşünülen 30 bin TL’lik bir meblağdır. Fakat kişi planlamaları dâhilinde bu meblağdan daha yüksek bir tutarın ilk aşamada gerekli olduğunu düşünüyorsa, hibeden eksik kalan miktar için finansal kurumlara başvuru yapabiliyor. Bankalar, hibeden eksik kalan bedel için kişilere faizsiz kredi imkânı sunmaktadır.

Köye Dönüş Projesi Başvuru ve Ayrıntılar

Köye Dönüş Projesi Hangi İlleri Kapsıyor?

Köye Dönüş Projeleri ile başlatılan köy arsalarının değerlendirilmesi çalışması 81 ilin tamamını da kapsamaktadır. Ülkemizdeki illerin tümü farklı sayıda köye sahip olduğu için bölge ya da yer ayrımı yapılmaksızın tüm illere hibe desteği verileceği belirtildi.

Ancak köyler arasında ise hibenin verilebilmesi için 20 binden düşük nüfuslu bir yer olması şart koşuluyor. Katılım gösteren kişiler yaş sınırı ve diğer şartları taşısa bile köyün nüfusu 20 binden daha fazla ise proje kapsamında yer almadığı için hibe ile desteklenmiyor…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.