Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Köye Dönüş Projesi Başvuru ve Ayrıntılar

Köye Dönüş Projesi Başvuru ve Ayrıntılar

Teknoloji ve eğitim düzeyi ilerledikçe köylerinde yaşayan kişiler sürekli olarak şehirlere göç etmeye başlıyorlar. Köylerde çiftçilik yaparak kazanacakları ücretler kendilerine yetmezken şehirde çok daha fazla iş imkanı olmasından dolayı şehre göç başlıyor. Ancak bu aşamada kırsal alanlar değerlendirilmemeye ve boş durmaya başlarken şehir içerisinde de işsizlik oranlarında artış meydana geliyor. Bu sebeple de devlet destekli olarak farklı projeler düzenlenirken bu projeler ile birlikte kişilerin tekrar köye dönmesi ve burada çeşitli avantajlar ile birlikte çiftçiliğe tekrar başlaması öngörülüyor. Bu doğrultuda Köye Dönüş Projesi adı altında oluşturulan proje ile birlikte çalışmalar da başlıyor. Biz de sizler için bu konuyu detaylarıyla ele aldık.

Köye Dönüş Projesi Başvuru ve Ayrıntılar

Köye Dönüş Projesi Nedir?

Genç yaşlarda köylerinden çıkarak şehirlere gelen kişilerin tekrar köylerine giderek burada çiftçilik işlemlerini çeşitli destekler ile gerçekleştirmesi ve böylece hem kendisinin daha fazla kazanması hem de arsaların değerlendirilmesinin amaçlandığı bir proje olarak köye dönüş projesi halka sunuluyor. Birçok kişi için şehir hayatında yakaladığı imkanlar köylerde olmadığından kişiler köylerine geri dönmek istemiyorlar. Ancak bu aşamada devlet belirli miktarlarda hibe vererek kişilerin dönmek için ikna edilmesini amaçlıyor. Bu doğrultuda devlet tarafından köylerine temelli olarak dönmeyi kabul eden gençlere 30 bin TL hibe ediliyor. Böylece bu kişiler rahatlıkla köylerinde istedikleri şekilde çalışmalarını yürütmeye başlıyorlar.

Köye Dönüş Projesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Bu proje için başvuruda bulunmayı düşünen kişiler ilk olarak Tarım Bakanlığı resmi internet sitesine girerek buradan başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Ancak bu aşamada kişilerin gerekli şartları da yerine getirebiliyorlar olması gerekiyor. Başvuru aşamasında kişilerden belirli bilgiler toplanırken bu bilgiler ışığında kişilerin bu proje için uygun olup olmadıkları kararlaştırılıyor. Eğer kişilerin uygunluk açısından bir problemleri yoksa da başvurular onaylanıyor.  Başvuruların karşılanabileceği miktarlar daha öncesinden belirlendiği için eğer kişiler başvurularını yaparken şartlara uyum sağlasalar dahi bu hibeyi alamama şansları da oluyor. Buna kurum tarafından karar verilirken en doğru şekilde projeyi uygulamakta kararlı olan ve bunu kuruma belli eden kişiler kurum tarafından tercih ediliyor.

Köye Dönüş Projesi Başvuru Şartları

Başvurularda bulunacak olan kişiler için belirli bir yaş sınırın konması bekleniyor. Bu yaş sınırı 25 yaş ile 40 yaş arasında değişen seviyelerde olacakken kişilerin ilk etapta bu şartı sağlaması gerekiyor. Buna ek olarak KOSGEB tarafından yürütülen hibe işlemlerine benzer bir yol izleneceği de belirtiliyor. Bu doğrultuda ilk olarak kişilerin yapacakları iş alanını seçmeleri ve sonrasında bir plan oluşturmaları gerekiyor. Bu plan doğrultusunda kişiler giderlerini ve ihtiyaçlarını kuruma sunarken kurum, kişilere verecekleri hibelerin doğru olup olmadığına karar veriyor. Eğer kişiler aranan şartların tamamını sağlıyorsa kısa süre içerisinde gerekli belgeler hazırlanır ve direkt olarak kişilerin işlemleri başlatılmış oluyor.

Köye Dönüş Projesi Kredisi Ne Kadar Verilecek?

Bu proje kapsamında kişilere ödenecek olan ücretler kendi arasında da ayrılarak şartları sunuluyor. Bu aşamada kişilere 30 bin TL hibe edileceği belirtiliyor. Bu bedel genel olarak meyve, sebze ya da hayvan yetiştiriciliğinde başlamak için oldukça iyi bir miktar olarak görülüyor. Kişiler eğer planlamalarını yaptıklarında ilk aşamada daha yüksek bir bedele ihtiyaç duyuyorlarsa hibeden kalan eksik bedel için anlaşmaları bankalar üzerinden faizsiz olarak krediler çekilebiliyor. Faizsiz kredi çekecek olan kişiler 50 bin TL’ye kadar bu kredileri çekebiliyorlar. Eğer daha yüksek bir ücret talebi geliyorsa bu kişilerin bankalardan 100 bin TL’ye kadar verilen düşük faizli kredilere yönelmesi gerekiyor.

Köye Dönüş Projesi Hangi İlleri Kapsıyor?

Ülkemizde nüfusu hızlı bir şekilde artan çok sayıda il bulunurken bu illerin tamamının farklı sayılarda köyleri bulunuyor. Bu sebeple de devlet tarafından bu proje 81 ilin tamamını kapsayacak şekilde yapılıyor. Bu şekilde gerçekleşen proje kapsamında kişiler 20 binden düşük nüfusu olan noktalarda bu projeye katılım sağlayabiliyorlar. Buna ek olarak köye dönecek olan kişiler hayvancılık ya da çiftçilik ile uğraşmaları da şart koşuluyor. Eğer yaş sınırını ve diğer şartları kişiler sağlıyorlarsa nüfusu 20 binden düşük olan noktalarda bu projeye katılım gösterebiliyorlar. Katılım gösteren kişiler de 30 bin TL hibe alma hakkı elde ediyor.

Köye Dönüş Projesinden Kimler Yararlanabilir?

Bu proje yalnızca gençlerin kırsal alanları kullanmasına yönelik olduğundan 25 yaş ile 40 yaş arasını kapsayan kişilere özel gerçekleştirilmektedir. Buna ek olarak projenin gerçekleşeceği bölgenin nüfusunun da 20 binden düşük olması gerekirken bu bölgede ikametgahlarını oluşturan kişiler bu projeden yararlanabilirler. Son olarak devlet tarafından sunulan bu projede çiftçilik işlemlerinin yapılması şart koşulmaktadır. Köye gidecek olan gençler burada süt üretimi, yumurta üretimi, arıcılık, fidan üretimi, büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık ya da tavuk çiftliği gibi işleri yapması gerekecektir. Ayrıca bu projeye dahil olabilmek için kişilerin planlamalarını çok bir şekilde yapmaları ve sunmaları da gereklidir.

Köye Dönüş Projesi Dilekçe Örneği

Bu projeye dahil olmak isteyen kişiler başvurularını internet üzerinden yapıyor olsa da sunum aşamasında bir dilekçe vermeleri ve yapacakları işlerini kurumun yetkililerine tanıtmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda genel olarak eğitim düzeyi çok yüksek olmayan kişiler tarafından bu işlemler gerçekleşeceğinden kişiler dilekçenin oluşturulmasında ya da sunumun yapılmasında endişe duyabilirler. Bu sebeple de internet üzerinde yer alan dilekçe örnekleri incelenerek kişilerin nasıl bir dilekçe oluşturması gerektiği anlaşılacaktır. Böylece kişiler kuruma sunacakları dilekçelerde ve planlarda gerekli tüm adımları atabilirler. Örneklerde yer alan işler için verilen bilgiler kişileri kendi yapacakları işlere göre değiştirilir ve dilekçe ile birlikte başvurular gerekli noktalara eksiksiz bir biçimde yapılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.