Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Konya’da yaşayan ve yardıma muhtaç vatandaşlar için Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama adımlarını araştırdık.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Yıllardır devam eden geleneğini sürdüren Konya Büyükşehir Belediyesi bu yıl da Konya’da yaşayan muhtaç vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Konya’da yaşayan bir çok ihtiyaç sahibi tarafından merak edilen Konya Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama işlemlerini sizler için derledik. Eğer sizlerde Konya’da yaşıyor ve yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi iseniz bu yazımızı mutlak suretle okumanızı öneriyoruz. Konya’da yaşayıp temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında sorun yaşayan dar gelirli vatandaşların en çok araştırdığı konuların başında gelen Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlar nelerdir? gelmektedir. Belediye tarafından yapılan sosyal yardımlar şu şekilde özetlenebilir;

Sosyal kart; belediye tarafından dar gelirli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik verilen akıllı kart sistemidir. Sosyal yardım kartına sahip olan ihtiyaç sahipleri bu kart sayesinde belediyenin anlaşmalı olduğu mağazalarda kullanılmak üzere tütün ve alkol hariç her türlü temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Hanede yaşayan kişi sayısına göre belirli limitleri bulunan bu kartlar ile aylık 75 TL ile 150 TL arasında değişen limitler halinde verilmektedir.

Eğitim yardımı; maddi zorluklardan dolayı eğitim hayatı olumsuz etkilenen öğrencilere verilen bu yardım LGS de ilk binde birlik dilime giren öğrenciler için teşviklerde içermektedir. Eğitim konusunda hassas davranan belediye eğitim yardımı için başvuran öğrencileri geri çevirmemektedir.

Tarımsal destek; kırsal kesimlerdeki çiftçilik faaliyetlerini destekleyen belediye hayvancılığı desteklemek adına çiftçilere farklı dönemlerde yonca tohumu desteği vermektedir. Ayrıca tarımsal destek kapsamında böğürtlen, adaçayı, kekik, lavanta, elma ve ceviz gibi fideleri dikim için çiftçilere dağıtılmaktadır.

Hoşgeldin bebek projesi; proje kapsamında Karatay ilçesinde yeni doğan bebekler için yardım paketleri dağıtmaktadır. Dağıtılan yardım paketinin içinde şampuan, sabun, havlu ve ateş ölçer gibi ürünler dağıtan belediye bebeklere ayrı bir önem vermektedir.

Kaymakamlık Para Yardımı Dilekçesi > TIKLAYIN

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Kimlere Verilir?

Konya Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu kimlere verilir? Diye araştırma yapanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Başvuru sahiplerinin taşıması gereken kriterler şu şekilde özetlenebilir;

 • Dar gelirli vatandaşlara,
 • Öğrencilere,
 • Hane gelirinin kişi başına düşen miktarının 1/3 oranından az olan ailelere,
 • %40 ve üzeri engele sahip vatandaşlara,
 • Kocası vefat etmiş olan dul kadınlara,
 • Herhangi bir geliri olmayan ailelere,
 • Tarımsal üretim alanında faaliyet gösteren çiftçilere verilmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konya Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır ? sorusuna gelecek olursak başvurular e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru yapacak olan kişinin e-devlet sistemi üzerinde girerek Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu diye arama yaparak açılan sayfadaki başvuru formunu doldurarak ön başvuruyu gerçekleştirebilmektedir.

Ayrıca ihtiyaç sahibi kişilerin bizzat belediye binasına giderek yaptığı başvurularda kabul edilmektedir. Özellikle belirtmek gerekir ki başvuru formunu tam ve doğru bilgilerle doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formundaki bilgiler görevliler tarafından araştırılmakta olup eksik veya yanlış bilgiler içeren başvurular geçersiz sayılacaktır. Başvuru formunu doldururken dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Konya Büyükşehir belediyesi sosyal yardımlarına başvurmak için kullanacağınız diğer bir kanal ise belediyeye ait resmi internet sayfası üzerinden başvurmanızdır.  https://sosyalyardim.konya.bel.tr linkini tıklayarak açılan sayfadaki istenen bilgileri eksiksiz doldurarak belediyenin yapmış olduğu sosyal yardımlara başvuruda bulunabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediye tarafından verilen sosyal yardımlara başvuran dar gelirli vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında gelen Konya Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sorgulama işlemi belediyeye ait resmi internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Ayrıca bizzat belediyeye giderek başvuru sonucunuzu ya da hangi aşamada olduğunu öğrenebileceğiniz gibi belediyeye telefon ederek de başvurunuzun akıbetini öğrenebilirsiniz.

Yardım Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

Gerekli şartları sağlayan vatandaşlar belediye tarafından verilen sosyal yardımlara başvurmak istemesi durumunda başvuru esnasında bazı bilgileri ispatlaması gerekmektedir. Dolayısıyla yardım başvurusu için gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Başvuruda bulunacak olan vatandaşların Konya’da yaşaması gerekmektedir. Belediye tarafından yapılan yardımlar Konya’da yaşayan vatandaşlar ile sınırlıdır.
 • Sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen kişilerin muhtaç olduklarını ispatlayan muhtaçlık belgesini almaları gerekmektedir.
 • Eşi vefat eden dul kadınlar için eşinin vefat ettiğine dair ölüm belgesini almaları gerekmektedir.
 • Çocuklarınızın kırtasiye ya da tablet ihtiyaçları için başvuruda bulunacaksanız, çocuklarınıza ait öğrenci belgelerini almalısınız.
 • İşsiz ve geliri olmayan kişiler için SGK tarafından alınacak olan işsizlik belgesini almanız gerekmektedir.
 • Engellilik durumu %40 ve üzeri vatandaşlara sosyal yardımlar verilmektedir. Eğer engelli birey iseniz engel durumunu gösterir sağlık kurulu raporu almanız gerekmektedir.

Maddi Yardım Yapan Dernekler – Kurumlar > TIKLAYIN

Konya Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl dini bayramlarımız olan Ramazan ayı ve Kurban bayramlarında verilmek üzere gıda kolisi verilmektedir. Konya Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı kolisi içinde şu gıdalar bulunmaktadır;

 • 5 litre sıvıyağ,
 • 4 kg un,
 • 1 kg salça,
 • 500 gr çay,
 • 3 kg şeker,
 • 4 paket makarna,
 • 1 kg nohut,
 • 1 kg mercimek,
 • 3 kg pirinç,
 • 1 kg bulgur,
 • 2 kg fasulye verilmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Konya Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu telefon numarası 444 55 42 olmakta olup numarayı çevirdikten sonra 6’yı tuşlamanız halinde direkt olarak başvuru sorgulama menüsüne aktarılırsınız. Akabinde belediye yetkililerince başvuru sonucunuzu öğrenebilir ya da merak ettiğiniz konuya dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılan sosyal yardımlardan bahsettik. Sosyal yardımlardan yararlanma şartlarını ve başvuru esnasında istenen belgelere değindik. Ayrıca başvuru yollarından bahsederek başvuru sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını anlattık.

Eğer sizde Konya’da yaşıyor ve yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartları sağlıyorsanız belediye tarafından yapılan sosyal yardımlara başvurabilirsiniz. Başvuru formunu doldururken dikkatli olmanız sosyal yardımlardan mahrum kalmamak adına önem taşımaktadır.

Ayrıca bakınız:

Kızılay Para Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? > TIKLAYIN

Devlet Kömür Yardımı Başvurusu ( Yakacak Desteği ) > TIKLAYIN

E-Devlet Kira Yardımı Başvurusu > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.