Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Konut Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Konut Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Konut Sigortası Nedir?

Günümüzde konuta olan ihtiyacın artmasıyla birlikte, insanlar için en önemli birikimleri genellikle evleri oluyor. Uzun yıllar çalışarak aldıkları evlerinin başına gelen olaylar kişilerin büyük bir üzüntü yaşamasına sebep olurken doğru zamanlarda atılan adımlar ile birlikte kişilerin endişelenmesini gerektirecek bir durum olmuyor.

Bu aşamada kişiler evlerini aldıktan sonra konut sigortası yaptırarak gönülleri rahat bir şekilde yaşamaya devam edebilirler. Özel sigorta şirketlerine aylık olarak yapılan düzenli ödemeler ile birlikte bu firmalar evlerinizi koruma altına alacaktır. Olması istenmeyen olayların gerçekleşmesi durumunda zararınızı karşılayan bu sigorta firmalar kısa süre içerisinde her şeyin eski haline dönmesini sağlayacaktır.

Konut Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Konut Sigortası Nasıl Yapılır?

Bu sigortaların gerçekleştirilmesi için kişilerin ilk olarak özel firmaların sahip oldukları ofislere gitmesi ve başvurularda bulunması gerekmektedir. Bu başvurular sonrasında kişiler isterlerse yalnızca evlerini isterlerse de evlerindeki eşyaları sigorta ettirebilirler. Küçük ücretler karşılığında kişilerin hem evleri hem de eşyaları sürekli olarak sigorta altına alınacaktır. Bu aşamada firmalar ekspertiz işlemleri sonrasında evlerin değerini belirlerler ve sonrasında sigortalar gerçekleştirilir.

Konut Sigortaları Hangi Riskleri Kapsamaktadır?

Evlerde istenmeyen çok sayıda olay meydana gelebilir. Bu olaylarda yaşanan maddi kayıplar da yaşanan olayların büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Bu aşamada evlerde ortaya çıkabilecek en büyük sorun yangındır. Genellikle insanların ihmalleri sebebiyle ortaya çıkan yangın evlerin içerisinde yer alan eşyaların tamamen yanmasına ve bazı durumlarda yapının da yıkılmasına sebep olur. Bu sebeple de sigortalar genel olarak yangın sebebiyle yapılmaktadır. Bunun yanı sıra özel olarak kişiler sözleşmelerine farklı riskleri de ekleyebilirler. Eklenen her risk fiyatın artmasına sebep olacaktır. Bu aşamada kişiler hırsızlık, sel, terör saldırısı, grev, halk hareketleri, araba çarpması ve dahili su baskınları gibi birçok riski de ekleyebilmektedir.

Eklenecek Olan Riskler Nasıl Belirlenir?

Kişiler sigortalarında yangına yer verirken diğer riskleri oturdukları semte, yaşayış tarzlarına ve tecrübelerine dayanarak seçerler. Genel olarak kanal, nehir ya da çay gibi akarsuların yakının olan kişiler sel baskınlarını sigortalarına ekleyebilirler. Hava koşulları sebebiyle yükselen akarsular evlere dolabilmektedir. Bunun yanı sıra kişilerin bulundukları muhit içerisinde hırsızlık olayları yaşanıyorsa ve kişilerin evlerinde çok sayıda değerli eşyaları varsa hırsızlık da sigorta için eklenmektedir. Bu şekilde kişiler kendileri için en uygun sigortayı oluşturabilirler. Tüm bu riskler belirlendikten sonra firmalar kendilerine fiyat teklifleri sunacaklardır. Sonrasında da kişiler istedikleri firma ile çalışarak bu sigortaları kolaylıkla yaptırabilirler.

Konut Sigortası Zorunlu mu?

Konutlarını çeşitli afetlerden, yangından ya da soygunlardan korumak isteyen kişiler bu hizmet için özel firmalar ile görüşürken kişilerin bu hizmeti yapmaları zorunlu değildir. Rahatlıkla kişiler sigortalarını yaptırmadan da evlerinde yaşamaya devam edebilirler. Genellikle çok lüks olmadığı sürece ülkemizde bu sigortalar yaptırılmamaktadır ancak kişiler başlarına gelen talihsiz olaylardan sonra sigortalara giderek başvurularında bulmaktadırlar.

Konut Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Konut sigortaları zorunlu olmadığı için kişiler yaptırmaktan çekinirken fiyatları duyduklarında yaptırmadıkları için pişman olacaklardır. Ortalama bir düzeydeki evin sigorta bedeli aylık olarak 25 TL ile 50 TL arasında değişmektedir. Bu şartlar altında kişiler birçok farklı riskten evlerini rahatlıkla koruyabilirler. Bu ödemeleri kişiler aylık olarak yapabildikleri gibi istelerse daha az taksitlerle de ödeyebilirler. Birçok kişi yılda iki defa ödeme yaparak bu sigortaları yaptırmayı tercih etmektedir. Zorunlu araç sigortalarında olduğu gibi kişiler Ocak ve Temmuz aylarında bu sigortaların da ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Konut Sigortası Fiyatlarını Etkileyen Faktörler?

Kişiler bu sigortaları yaptırırken sürekli olarak farklı fiyatlar ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada en önemli etmenlerden birisi olarak evlerin bulunduğu şehirler ve ilçeler gösterilmektedir. Kişiler ne kadar lüks semtlerde oturuyorsa sigorta bedelleri de o kadar yüksek olmaktadır. Bu şartlar altında kişiler küçük şehirlerde çok uygun fiyatlara sigorta işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Bunun yanı sıra evlerin ebatları da sigortada önemlidir. Kişiler sigortalarını öğrenirken evlerinin ebatlarını ve sonrasında ekspertiz firmalarının belirlediği fiyatı sigorta firmalarına aktarırlar. Bu sayede evler için bir birim fiyat belirlenirken bu fiyat ile birlikte kişilere sigortalar için istenen bedeller sunulmaktadır. Konut sigortası sunan çok sayıda firma varken kişiler tamamından teklif alarak sigorta işlemlerinde en uygun fiyatları seçebilirler.

Uzun yıllar aynı sigorta firması ile çalışan ve herhangi bir sorunla karşılaşmayan kişilerin de sigorta bedelleri sürekli olarak düşecektir. Bu sebeple kişilerin ilk etapta doğru firma üzerinde karar vermesi önerilir.

Konut Sigortası ile DASK Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zorunlu olmayan bir hizmet olan konut sigortasının yanında zorunlu deprem sigortası kişilere zorunlu tutulmaktadır. Kısaca DASK olarak adlandırılan bu sigorta sonrasında kişiler deprem anında yaşanacak olan sarsıntılar sebebiyle ortaya çıkan hasarlar karşılığında sigortalardan paralarını alabilirler. Birçok kişi bu sigortayı yaptırdıktan sonra konut sigortasına ihtiyaç duymamaktadır ancak bu oldukça yanlış bir düşüncedir.

DASK ile kişiler yalnızca depreme karşı sigorta yaptırırken diğer tüm olumsuz durumlarda ve risklerde kişiler birikimlerini kaybedebilirler. Deprem anında dahi DASK yalnızca belirli bir düzeyde ödeme yapmaktadır. Bu bedelin üzerine çıkan bir hasar olsa dahi DASK bunu ödemez. Ancak bunun yanında aynı zamanda depremde oluşacak hasarlarda da söz sahibi olan konut sigortaları eksik olan kısmı tamamlayacak teklifler sunacaktır. Yangın ve hırsızlık gibi sık karşılaşılan sorunlar da yalnızca konut sigortası ile çözülebilir.

En Ucuz Kasko Yapan Sigorta Firmaları > TIKLAYIN

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.