Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konutun teminat altına alınmasıyla verilen tüketici kredisi, konut kredisi olarak tanımlanmaktadır. Kişilerin gerek ev sahibi olmak gerekse yatırım amacıyla sahip olmak istedikleri konutlar için yüklü nakde ihtiyaçları olmaktadır. Bu durumda akla ilk gelen kurum ise bankalardır.

Konut Kredisi

Birikmiş paranız ya da çevrenizden temin edeceğiniz nakdiniz olmadığı zamanlarda bankalar gerekli koşulları tamamlamanız durumunda sizleri ev sahibi yapmaktadır. Peki konut kredisi almak için ne yapmalıyız?

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır? > TIKLAYIN

Konut kredisi nasıl alınır?

Konut kredisinin temel koşulu konutu teminat altına almaktır. Kredilerin faiz oranları büyük oranda aynı olmakla birlikte vadeleri de 5 ile 30 yıl arasında sabit olmaktadır. İlk aşamada önemli olan almak istediğiniz evi belirlemek ve bankalar arasında ki faiz oranlarını karşılaştırmaktır. Zamanla bankaların yaptığı kampanyalar doğrultusunda, faiz oranları büyük farklar doğurmaktadır. Bunun için kredi kullanmakta acele etmemeli ve en düşük faizli kredi veren bankayı tercih etmelisiniz. Belirlediğiniz konut için uzmanlar tarafından (bankaların gönderdiği uzman incelemesi) incelemeler yapılır ve evin değeri belirlenir. Belirlenen miktarın %75’lik kısmını banka üstlenir %25‘lik kısmı ise peşinat olarak istenir ve bunun karşılığında evin ipotek altına alındığını kanıtlayan ipotek senedi imzalanır.

120 Ay Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar  > TIKLAYIN

240 Ay Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar > TIKLAYIN

Konut kredisi almak için gerekli koşullar;

Nüfus cüzdanı, ikametgâh ve düzenli gelir belgesi. Düzenli geliri olan herkes kredi alabilir fakat yasal takipte olan kişiler alamamaktadır. Konut kredisi ipotek uygulamalı olduğu için genelde kefil istemez ancak başvuru yapan kişinin geliri kredi için yeterli değil ise kefil istenir. Satın almak istediğiniz konutun tapusu, inşaat ya da proje aşamasında ise irtifakı tapusu olması gerekir.

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur

Konut kredisi ödenemezse ne olur?

Büyük hayaller kurarak alınan evlerin borçları, kimi zaman kişilerin ekonomik koşulları kimi zamansa diğer nedenlerden ödenememektedir. Ödemesini 1 ay geciktirmiş borçlu için banka tarafından hatırlatma ve uyarı aramaları gerçekleştirilir. Borcun 2 ay ödenmemesi halinde noter onaylı uyarı ihtarnamesi gönderilir. Ödemelerin hala gerçekleşmemesi durumunda, bu kez daha sert olmak kaydıyla 2. Uyarı gönderilir durumun değişmemesi üzerine bankalar 3. Noter onaylı ihtarnameyi gönderirler. Bu aşamada kişiler banka ile anlaşma yoluna giderek bankaların sunduğu ödeme seçeneklerini kabul edebilirler. Fakat 3. Uyarıya rağmen borç ödenmemesi ve banka ile uzlaşmaması halinde banka konut kredisinin ödenmediğine dair dosyayı avukata gönderir.
Avukatlar gerekli işlemleri tamamlayıp icra dairelerine yönlendirir, buradan borçluya tüm borcun 7 gün içinde ödenmesine dair uyarı gönderilir, eğer borç ödenmezse ipotekli olan ev icra yolu ile satışa çıkartılır.

İpotekli Kredi Ödenmezse Ne Olur? > TIKLAYIN

Satılan evden gelen para ile kalan kredi, avukat ücreti, yasal faizle icra masrafı tahsil edilir. Tüm bunlar sonucunda kalan para olursa kredi çeken kişiye ödenir.

İpotekli Ev Satılır Mı? > TIKLAYIN

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.