Kredilog.com

Konut Kredisi Hesaplama 2018

Konut Kredisi Hesaplama

Günümüzde, konut kredisi adıyla yahut Mortgage adı ile sunulan kredi ürünleri, genelde insanları ev sahibi yapmak amacı ile çok uzun taksitler sunarak oluşturuluyorlar. Faiz oranları, geçtiğimiz yıllarda çok fazla artış gösterse de, son iki yıldır hem devletin hem de kurumların girişimleri ile bu faiz oranlarının da epey azaltıldığı biliniyor. Artık, %1’in altında faiz oranları ile konut kredisi alabilir hale geliyor, aynı zamanda bu kredilere çok fazla masraf da ödemiyorsunuz.

Ayrıca BkzKonut Kredisi Faizleri Ne Zaman Düşer?

Elbette, bazı bankalar tabiri caizse şark kurnazlığı yaparak pek çok masrafı karşınıza çıkarabiliyor ancak bunları çoğu zaman almakla yükümlü değilsiniz ve bilinçli bir kullanıcı iseniz konut kredisi hesaplama işleminde bunları istemediğinizi belirtebilirsiniz.

Kredilog.com olarak bugünkü yazımızda, konut kredisi hesaplama hakkında tarafınıza detaylı bilgiler sunmaya gayret edeceğiz. Siz de bir ev sahibi olmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam ederek konut kredisi hesaplama yolunda dikkat etmeniz gereken birkaç şeyi bulabilir, böylece bunlara yönelik hareket ederek daha az masraflı kredi ürünleri edinebilirsiniz.

Konut Kredisi (Mortgage) Nedir?

Konut kredisi ya da Mortgage adı ile Türkiye’de hemen hemen her bankanın sunduğu kredi ürünü; adından da anlaşılacağı gibi insanları konut sahibi yapmak amacı ile verilen paradır. Konut kredisini devlet belli dönemlerde faizsiz olarak bazı geliri olmayan kesimlere verebilirken, bunun yanında bankalar da günümüzde çok düşük faiz oranları ile bu kredileri sunabiliyorlar.

Her bankanın konut kredisi hesaplama prensibi farklı iken çoğu kuruluşun özellikle faiz oranlarından kısıp masraflara yoğunlaştığını da görebilmekteyiz. Konut kredisi alırken, sizden alınacak masrafların bazıları zorunlu olup bazıları ise isteğe bağlı olarak değişiklik gösteriyor; örneğin DASK sigortası zorunlu olanlardan biriyken; hayat sigortası herhangi bir biçimde zorunlu tutulmuyor.

Konut kredisi alırken böyle şeylere de biraz dikkat etmek gerekebiliyor. Aşağıda, tarafınıza konut kredisi hesaplaması yaparken bu tür şeylere nasıl değineceğinizi de açıkladık.

Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

konut kredisi hesaplama

Konut kredisi hesaplama işlemini çoğu zaman bankalar müşteri temsilcisi aracılığı ile kendileri yapabilirler. Hatta günümüzde konut kredisi hesaplaması için pek çok internet sitesi de mevcut ancak çok kısa bir yoldan, siz de konut kredisini hesaplayabilirsiniz. Konut kredisinde sizlere sunulan zorunlu masraf kalemleri, aşağıdaki gibidir.

  • Dosya masrafı
  • Komisyon
  • Ekspertiz ücreti
  • DASK
  • Faiz oranı

Bu beş ücret dışında, bir de tarafınıza sunulan zorunlu olmayan masraflar mevcuttur. Bunlar, hayat sigortası yahut belli başlı sigorta kalemleri olabilirler. Bunları, kredi alacağınız esnada reddetmeniz, mümkündür ve hakkınızdır.

Yukarıdaki zorunlu beş zorunlu etmeni toplayarak, direkt olarak kredinizin masrafını ve genel borç tutarını hesaplayabilirsiniz. Ancak çoğu zaman, faiz oranı dışındaki tüm bilgilerin ücretleri bankalara göre değişiklik göstermektedir. Bu sebepten, bu ücretleri bilmek için öncelikle bankalara danışmanız gerekir. Bir bankanın şubesine giderek bu bilgileri edindikten sonra, istediğiniz kredi tutarıyla kredi hesaplamayı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Örneğin, Denizbank’tan 100.000 TL’lik bir kredi aldıysanız ve faiz oranı %1,14’tür. Bu krediye ödeyeceğiniz toplam faiz tutarı ise 84.017,82 TL olarak belirlenmiştir. Buna, diğer dört etmenin masrafını ekleyerek totaldeki kredi borcunuzu bulabilmeniz mümkün kılınmaktadır.

Konut Kredisi Hesaplama Programı

Evde, elle hesaplama yapmak yerine, günümüzde pek çok internet sitesinde yahut bankaların kendi sitelerinde kredi hesaplama araçları bulunmaktadır ve bunları da kullanarak konut kredinizin masraflarını öğrenebilir, totalde ödeyeceğiniz tutarı bulabilirsiniz.

Bankaların internet sitelerinde bulunan kredi hesaplama araçları, en güvenilir ve en güncel faiz oranlarını, masraf tutarlarını sizlere sunabilirler ve sizden pek az bilgi isterler. Gireceğiniz bilgiler arasında çoğu zaman yalnızca istediğiniz vade oranı, kredi tipi, kredi tutarı bulunur. “Hesapla” butonuna tıkladığınızda, banka tarafından sizlere detaylı bilgiler tablo halinde sunulabilir.

Başlıca birkaç bankanın konut kredisi hesaplama programı aşağıdadır:

Konut Kredisi Aylık Tutarı Nasıl Belirlenir?

Konut kredisinin aylık ödeme tutarını belirlerken baz alınacak etmen, sizin ana tutarınız olmayacaktır. İstediğiniz ana tutarın yanında tarafınıza yansıtılan faiz oranı ve elbette masraflar, bu krediye eklenir. Bu sizin ana borcunuzdur.

Ana borcunuzu dilediğiniz kadar aya bölerek ödeyeceğiniz aylık tutarı bulabilirsiniz. Örneğin, Garanti’den 100.000 TL’lik bir konut kredisi kullandığınızı farz edersek, Garanti’nin masraflar dolayımında sizden geri ödeme için istediği toplam tutar 180,299,88 TL’dir. Bunu, 120 ay vade ile ödeyeceğinizi farz edersek; aylık 1490 TL civarında bir ödemeniz bulunur.

Bu gibi hesaplamaları, yukarıdaki konut kredisi hesaplama programlarından da yapabilmeniz mümkün ve çoğu zaman daha basittir.

Ayrıca BkzKonut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Konut kredisi için pek çok banka, günümüzde farklı belgeler talep edebilmektedir ancak ortak olan ve çoğu zaman zorunlu tutulan belge listesi, aşağıdaki gibidir. Bunları yanınızda götürerek, zamandan tasarruf edebilmeniz mümkün olacaktır.

  • Başvuru formu (orada da doldurulabilir).
  • Nüfus cüzdanı yahut sürücü belgeniz, yanınızda birer fotokopisi ile birlikte.
  • Maaş bordronuz yahut gelirlerinizi gösteren herhangi bir belge.
  • Mesleği olanlar için bağlı olduğu meslek odasından bir belge.
  • Satın alınacak konuta karar verildiyse, bu konutun bir tapusu yahut tapusunun fotokopisi.

Söylediğimiz gibi, ana belgeler dışında banka da tarafınızdan bazı ekstra belgeler talep edebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.