Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Konut Kredisi Faizleri Ne Zaman Düşer?

Konut Kredisi Faizleri Ne Zaman Düşer?

Konut Kredisi Faizleri

Belirli düzeylerde birikimi olan kişiler bu birikimlerini en iyi şekilde değerlendirmek adına ev satın almayı düşünebilirler. Ev almak her zaman son derece akıllıca bir yatırım olurken günümüzde milyonlarca kişi de bu yöntemi kullanarak gelirlerini arttırmaktadır. Ancak bu aşamada ev fiyatlarının çok yüksek olması sebebiyle kişiler bu ücretleri karşılamakta oldukça zorluk yaşarlar. Bu sebeple de kişiler bankalara giderek özel konut kredilerine başvuruda bulunmaktadır.

Bu başvurular yapıldığında kişilerin gelirleri ve kredi notları incelenerek kendilerine geri dönüşler yapılır. Bu aşamada kişiler belirli bir faiz üzerinden evlerini satın alırlar. Bunun için aylık faiz oranı bankalar tarafından açıklanır. Sonrasında özel programlar sayesinde kişiler kaç ay taksitle ev almak istiyorlarsa bu evleri satın almaları için bankaya yapacakları geri ödemeleri hesaplarlar. Bu programlarda aylık ödemeler ve toplam ödeler açıkça dile getirilir. Bu doğrultuda faizlerin yüksek olduğunu düşünen kişiler faizlerin düşmesini bekleyebilirler. Bu doğrultuda kesin bir durum olmasa da yapılan görüşmeler ve açıklamalardan faizlerin düşeceği ya da çıkacağı anlaşılabilir.

Biz de hepimizin merak ettiği bir konu olan “konut kredisi faizleri ne zaman düşer?” diye araştırdık. Keyifli okumalar dileriz.

Konut Kredisi Faizleri Ne Zaman Düşer?

Düşen Faizler Ev Fiyatlarını Etkiler mi?

Faizlerin düşmesi ev fiyatlarında çok ciddi oynamaların yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu doğrultuda eğer faizler düşerse ev alan kişilerin sayısı artacağından firmalar evlerin fiyatlarını ani şekilde yükseltmektedir. Bu doğrultuda ev fiyatları yükselince kişiler faizlerin düşmesi sebebiyle yakaladıkları avantajları kullanamazlar. Ancak bunun önüne geçilmesi için genellikle sürekli olarak bu dönemlerde ev alınmaması ve bir süre beklenmesi istenmektedir. Bu şekilde evler satılmayınca fiyat kırımları kısa sürede başlar ve ucuza evler alınabilir.

Faizler yükseldiğinde ise konut kredisine başvuruda bulunan kişi sayısı çok ciddi biçimde düşmektedir. Bu da kişilerin evlere çok daha az rağbet göstermesi anlamına gelir. Piyasada sürekli olarak iş yapmak isteyen inşaat firmaları da daha düşük karlar ile birlikte evleri satarak yeni işleri başlatmayı amaçlarlar. Bu sebeple de ev fiyatları ciddi biçimde düşer ve düşük fiyatlardan alıcı bulabilir.

Faizler Neden Düşer?

Genel olarak konut kredilerine yapılan başvuruların sayısı azaldığında bankalar kredilerin faizlerini düşürerek daha cazip teklifler sunmaya başlarlar. Bu teklifler sonrasında kişiler düşük faizler üzerinden çok rahat kredi çekebilmektedir. Buna ek olarak bankalar arasında yaşanan rekabet de bankaların faizleri düşürmesine sebep olabilir. Eğer sektöre yeni giriş yapan bir banka düşük faizlerden konut kredisi vermeye başlarsa diğer bankaların da buna ayak uydurması gerekecektir.

Kişiler sektöre yeni girmiş olan bankalara kolay kolay güvenmiyor olsa da yabancı kaynaklı bankaların ülkemizde hizmet vermeye başlaması ile ciddi sonuçlar alınabiliyor. Bu sebeple de bu durum birçok bankayı endişelendiriyor. Buna ek olarak hükümet tarafından yapılan açıklamalar ve hükümetin bankaların yetkilileri ile görüşmesi de faizlerin düşmesine sebep oluyor. Bu doğrultuda direkt olarak hükümet tarafından faizlerin düşürülmesi talebi bankalara iletiliyor.

Faizler Neden Yükselir?

Bankalara yapılan konut kredisi başvurularında ki artış genel olarak faizlerin artması anlamına gelmektedir. Ülkede yaşanan ekonomik dalgalanmalar ya da farklı ekonomik gelişmeler anlık olarak banka faizlerinin yükselmesi anlamına gelmektedir. Yetkili ağızlardan yapılan ekonomi açıklamaları eğer bankaları etkiliyorsa bankalar kendi risk analizlerini yaparak kısa süre içerisinde faizleri arttırırlar.

Bu aşamada her banka kendilerinin yaşayacakları kayıpları bu faiz artırımları ile birlikte minimuma indirmek isteyecektir. Bu doğrultuda konut kredileri ve taşıt kredileri gibi popüler kredi çeşitlerinde faizler yükseltilebilir.

Konut Kredisi Faizleri Daha Düşer mi?

Ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmalar faizlerin yükselmesine sebep olsa da ülke yönetimi tarafından yapılan istekler doğrultusunda faizler daha uygun düzeylere çekilmiştir. Bu doğrultuda kişiler faizlerin iyi seviyede olduğunu görse de daha düşük seviyelere inip inmeyeceğini de merak etmektedir.

Bu aşamada kişiler daha öncesinde faizlerin düştüğü dönemlerde yaşanan ekonomik olayları göz önünde bulundurarak bu dönemi de yorumlayabilirler. Ülkemizde siyasi ve askeri açıdan birçok olumsuz olayın yaşandığı bu dönemlerin atlatılmasından sonra çok daha rahat bir şekilde kişiler geleceklerini planlamaya devam edebilirler. Bu sebeple de faizler de düzene girebilecektir. Eğer bir süre daha bekleme şansları olan kişiler faizlerde ki hareketlenmeleri bekleyebilirler. Eğer düşüş yaşanmazsa da çok geç olmadan kişilerin bu faizlerden başvurularını yapması gerekir.

120 ay vadeli konut kredisi seçenekleri için > TIKLAYIN

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.