Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Konut Hesabı Nasıl Açılır?

Konut Hesabı Nasıl Açılır?

Konut hesabı nasıl açılır; Konut kredisi faiz oranlarının da azalmasından hemen sonra, ev almak isteyenlerin sayısı bir hayli arttı ve artık asgari ücret sahibi olanlar dahi kredi çekip, ev almak isteyebiliyorlar. Oysa kredi çekmek yerine, birkaç sene diş sıkıp, bankaya konut hesabı yatırımı yapıp rahatlıkla devlet desteğinin alınabileceği, maalesef kimse tarafından pek de bilinmiyor. Biz de pek bilinmeyen bu konu üzerine giderek “Konut hesabı nedir? Nasıl açılır?” sizler için araştırdık.

Konut Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Bu yazımızda, sizler için konut hesabı hakkında hemen hemen tüm detayları sunarken aynı zamanda bu hesabını nasıl açılabileceğini ve hangi bankalarda daha avantajlı olabileceğini de aktaracağız. Siz de, ev sahibi olmak istiyor ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız; yazımızı takip ederek gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Konut Hesabı Nasıl Açılır?

Konut Hesabı Nedir?

Başbakanlık ve devlet desteği ile tarafınıza sunulabilen hizmetler gün geçtikçe artıyor ve bunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz konut hesabı olarak biliniyor. Konut hesabı sayesinde, vatandaşlar; rahatlıkla ev için gerekli paranın bir miktarını, eğer bankaların prensibi dahilinde yatırım yaparlarsa devlet desteği olarak alabiliyorlar. Örneğin, hesabınıza ayda 250 TL yatırım yaparak başlattığınız bir hesapta 3 sene sonra; toplam miktarın ek olarak %25’i kadarı yine tarafınıza devlet desteği olarak sunulabiliyor. Buna, devlet destekli konut hesabı deniyor. Siz de bu sayede, konut hesabınızdaki birikimleri çekerek gerek peşinat olarak kullanabiliyor gerekse direkt, eğer yüklü yatırımlar gerçekleştirdiyseniz evinizi satın alabiliyorsunuz.

Konut Hesabı Desteği Neleri Kapsıyor?

Konut hesabı desteği, Türkiye’deki tüm vatandaşlara rahatlıkla sağlanabiliyor ve devlet desteği olarak sunuluyor. Dolayısıyla, konutu olmayan her vatandaş, rahatlıkla bu hesaba başvurabiliyor. Geleceğe yatırım olarak bazı aileler, konut hesabını katılım yahut gelecek fonu olarak çocukları adına bile açabiliyorlar. Böylece, hem daha uzun süreli yatırım gerçekleşiyor hem de paranın harcanmayacağına kesin gözüyle bakılabiliyor. Toki yahut herhangi bir konut fark etmeksizin, üç yılın sonunda sizler rahatlıkla devlet desteğini de içeren miktarı çekip evinizi alabiliyorsunuz. Eve taksit öder gibi hesabınıza en az üç yıl para yatırmanız gerekmesi dışında, size şart koşulan herhangi bir durum mevcut değil.

Konut Hesabı Desteği İçin Şartlar

Öncelikle, bireyin tüzel ve gerçek bir kişi olması gerekiyor. Bunun yanında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı da aranan kişinin 18 yaşını geçmiş olması şartı da var. 18 Yaşını geçmeyen bireyler için vasileri rahatlıkla konut hesabı açabiliyorlar. Bunun dışında konut hesabı desteğini alabilmek için aşağıdaki şartlar sıralanır:

  • 3 Yıl boyunca, en az 250 en fazla 2500 TL olmak üzere banka hesabına yatırım yapmanız şart.
  • 3 Yıl içerisinde tarafınıza koşulsuz şartsız ana parayı çekme hakkı veriliyor ancak 3 yıl geçmeden, konut hesabı desteği parasını alamıyorsunuz.
  • 3 Yılın sonrasında, yatırdığınız tutarın %15’i kadarını; 4 yılın sonrasında %18’i kadarını; 5 yıl ve fazlasında ise %20’si kadarını alabiliyorsunuz.
  • Konut hesabı desteği, paranızı çekme talebini verdikten iki ay sonra hesabınıza devlet desteği olarak yatabiliyor.
  • Vatandaşın, daha önce herhangi bir konut sahibi olmaması gerekiyor.
  • Bu sebepten araştırma yapılırken konut hesabı açan vatandaşın konut sahibi olduğunun tespit edilebilmesi durumunda; konut hesabı desteği verilmeyecek.
  • Son olarak konut hesabının devlet desteği tutarı 15.000 TL’yi geçmeyecek.

Konut Hesabı Olan Bankalar

Aşağıda, tarafınıza konut hesabı olan bankaları listeleyecek ve bankaların da avantajlı fırsatlarını sizler için sunacağız. Siz de, konut hesabı açmak istiyor ancak hangi bankanın ne gibi fırsatları olduğunu pek bilmiyorsanız; sizin için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

Ziraat Bankası Devlet Destekli Konut Kredisi

Türkiye’nin en köklü bankalarından Ziraat Bankası; devlet destekli konut hesabı açmak için başvurabileceğiniz bir banka. Devlet destekli konut kredisi de sunabilen Ziraat’ten bu hesabı açabilmek için öncelikle, daha önce konut sahibi olmamış biri olmanız gerekiyor. Bunun yanında, dilerseniz çocuklarınız için de bu hesabı açabilmeniz mümkün.

Ziraat Bankası’nda 2022 yılı itibari ile aylık en az 274 TL yatırım yapmanız bekleniyor ve bunu en az 3 yıl sürdürmelisiniz. Bunun dışında, maksimum yatırabileceğiniz tutar ise 2740 TL. Yatırdığınız birikimin tamamının %15’i üç yıl sonunda tarafınıza devlet katkısı olarak aktarılabilirken; dört ila beş yıl arasında bu oran %18’e; beş yıl ve sonrasında ise %20’ye çıkabiliyor.

Ziraat Bankası devlet destekli konut kredisi alabilmek için, herhangi bir Ziraat Bankası’na kimliğinizle gitmeniz yeterli olacaktır.

Türkiye İş Bankası Devlet Destekli Konut Kredisi

Ev almak isteyen herkese, İş Bankası da desteğini esirgemeyen bankalardan ve “konut” minvalinde sahip olduğu herhangi bir varlığı bulunmayan herkese en az 3 yıl yatırım yapmaları şartıyla devlet desteği sunabiliyor. 3 Yıl sonunda toplam birikiminizin %20’sine kadar tarafınıza devlet desteği veren İş Bankası’nın 2022 yılı itibarı ile bu tutarı 16 Bin TL’den fazla vermeyeceği de yine belirtilmiş. Örneğin aylık 2500 TL ve üzeri yatırım yapıyorsanız ve 3 yıl sonunda bunun minvalinde bir devlet desteği istiyorsanız, bu imkansızlaşıyor ve devlet tarafınıza maksimum 16 Bin TL destek veriyor.

İş Bankası devlet destekli konut kredisi başvurusu için, herhangi bir İş Bankası şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Halkbank Devlet Destekli Konut Kredisi

Konut mevduat hesabı olarak bilinen bir hizmeti bulunan ve bunun konut hesabından pek de farkı olmadığını gördüğümüz Halkbank’ta da; devlet desteği alabilmeniz mümkün. Üstelik, yatırımlarınızı diğer bankalardan ayrıksı olarak dilerseniz aylık, dilerseniz üç ayda bir yapabilmeniz sağlanıyor ve bu hayli iyi bir durum. Ortak hesap iznini kesinlikle vermeyen Halkbank, konut mevduat hesabı konusunda en az 36 ay yatırım talep ediyor. Aylık ödeme planında yılda 3 defa; üç aylık ödeme planında ise yıllık en fazla 1 defa ödeme aksatma hakkınızı saklı tutan Halkbank; bunun dışında herhangi bir aksatma durumunda maalesef tutarı içeride tabiri caizse “yakan” bankalardan.

Dolayısıyla, devlet destekli konut kredisi bağlamında Halkbank’ın avantajlı ve dezavantajlı yönleri olduğu söylenebilir. Siz de, Halkbank konut hesabı sayesinde %20’ye kadar devlet desteği almak istiyorsanız; herhangi bir Halkbank şubesini ziyaret ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yapıkredi Devlet Destekli Konut Kredisi

“İlk evini almak isteyen tüm T.C. vatandaşları için” konut hesabı hizmeti sunan bankalardan bir tanesi de, Yapıkredi. 36 Ay birikim ve aylık yatırım yapmanız sonucunda; tarafınıza maksimum 14,251 TL devlet desteği aktaran banka; tıpkı Halkbank gibi tarafınıza yılda üç defa ödeme aksatma hakkı tanıyabiliyor ancak bundan fazlasını maalesef vermiyor. %15, %18 ve %20 oranlarında; birikim sürenize göre değişebilen bu devlet desteği oranları ve tutarları hakkında detaylı bilgi almak; bunun yanında Yapıkredi devlet destekli konut kredisi ve konut hesabı başvurusu yapmak için herhangi bir Yapıkredi şubesine uğramanız yeterli olacaktır.

Vakıfbank Devlet Destekli Konut Kredisi

Vakıfbank konut hesabı hizmeti de; diğer bankalara nazaran daha ayrıntılı biçimde oluşturulmuş ve sistemi; ödeme yöntemleri değiştirilebilir olan hizmetlerden. Örneğin, üç aylık ödeme yapmak istediğinizi belirttiğinizde diğer bankalar bu yatırım tipini değiştirmekte sıkıntı yaşatabilirler ancak Vakıfbank her yıl dönümünde bu talebinizi kabul edebilirken aynı zamanda devlet desteği olarak da tarafınıza birikiminizin %20’sine kadar devlet desteği sağlayabiliyor. Birikiminizin aylık yatırımlar minvalinde en az 36 ay devam etmesi gerekiyor ve 36 ay sonunda dilediğiniz zaman; birikim hesabınızdan devlet desteği almak istediğinizi belirtebiliyorsunuz.

Vakıfbank’ta asgari yatırım tutarı 274 TL iken maksimum aylık yatırım tutarı ise 2740 TL. Sözleşme dahilinde alınabilen devlet destekli konut kredisi için herhangi bir Vakıfbank şubesine başvurunuzu yapabilirsiniz.

Vakıfbank Hesabı Nasıl Açılır? > TIKLAYIN

Akbank Devlet Destekli Konut Kredisi

Akbank şubelerinde maalesef devlet destekli sunulabilen bir konut kredisi mevcut değil; ancak tarafınıza sağlanabilecek çok başarılı normal tipte konut kredileri mevcut. Siz de, ev sahibi değilseniz ve ev almak istiyorsanız, son yıllarda değişen ve oldukça düşen faiz oranlarıyla hemen Akbank şubelerinden herhangi birine uğrayıp, konut kredileri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Akbank, tarafınıza alacağınız konutun değerinin %75’ine kadar kredi sağlayabiliyor. Konut kredisi faizlerinin %1,67’den başladığı şu günlerde; Akbank’ın tekliflerini kaçırmak istemezsiniz.

Denizbank Devlet Destekli Konut Kredisi

Denizbank konut hesap hizmeti, bireysel olarak konut sahibi olmayan tüm T.C. vatandaşlarına, rahatlıkla devlet desteği verebiliyor. Düzenli birikim yapmanız halinde, en az üç yılın sonunda tarafınıza sunulabilecek bu devlet katkısı; Denizbank’ta toplam birikiminizin %20’si oranında sağlanıyor. Aylık yahut üç aylık periyotlarda ödeme yapabileceğiniz bankada; birikmiş faiz tutarları da var ve bu tutarlar yıl dönümünde hesabınıza aktarılabiliyor.

Siz de, Denizbank konut hesabı yahut devlet destekli konut kredisi almak istiyorsanız; kimliğinizle, herhangi bir konutunuz olmadığına dair bir belgeyi de yanınıza alarak; herhangi bir Denizbank şubesine uğrayabilirsiniz.

120 Ay Vadeli Konut Kredisi Nasıl Alınır? > TIKLAYIN

120 Ay Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar > TIKLAYIN

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.