Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kızılay Para Yardımı Nedir? Nasıl Alınır?

Dar gelirli vatandaşlar için Kızılay para yardımı yapmakla birlikte gıda ve barınma gibi temel yardımları da ulaştırıyor.

Kızılay Para Yardımı Nedir? Nasıl Alınır?

Dar gelirli vatandaşlara yönelik yardımlarını her yıl olduğu gibi bu yıl da sürdüren Kızılay, ihtiyaç sahiplerine nakdi yardım yapmakla birlikte ihtiyaçlarına yönelik olarak gıda ve barınma gibi yardımlarda yapmaktadır. Özellikle son pandemi dönemiyle beraber temel ihtiyaçları noktasında ciddi anlamda sıkıntı yaşayan vatandaşlar kamu kurum ve kuruluşlar tarafından verilen yardımlar hakkında çeşitli araştırmalar yapmaya devam ediyor. Bu yazımızda sizlere Kızılay para yardımı nasıl alınır? Başvuru ve sorgulama işleri nasıl yapılır? bunlar hakkında bilgi vereceğiz.

Kızılay Para Yardımı Nedir?

İhtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlara yardımlarını sürdüren Kızılay, 81 ildeki temsilcilikleri ile yardıma muhtaç insanlara elini uzatmaya devam ediyor. İhtiyaçlarına göre çeşitlilik gösteren yardımlar vatandaşların bağışlarıyla da her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Kızılay maddi yardımı, Kızılay tarafından muhtaç insanlara verilen nakdi yardıma verilen isimdir. Farklı ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik verilen nakdi yardımlar bu yıl 400 TL ile 750 TL arasında farklılık gösteriyor. Hanede yaşayan kişi sayısına göre hesaplanan nakdi yardım haneden haneye farklılık göstermektedir.

İhtiyaç Sahiplerine Maddi Yardımlar – Tüm Yardımlar > TIKLAYIN

Kızılay Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardıma muhtaç kişisiniz ve Kızılay tarafından verilen sosyal yardımlara başvurmak istiyorsunuz. Kızılay para yardımı başvurusu nasıl yapılır? gelin hep birlikte bakalım. İlk olarak Kızılay maddi yardımına başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi kimseler 81 ilde faaliyet gösteren Kızılay temsilciliklerine başvuruda bulunabilmektedir. Başvuru formunu doldurduktan sonra ihtiyaç duydukları yardımlar için başvuruda bulunabilirler.

Unutmamanız gereken en önemli nokta ise başvuru formunuzdaki bilgilerin eksiksiz ve doğru bilgiler olması gerekmektedir. Yetkililerce yapılan araştırma sonucunda bilgilerin eksik veya yanlış olması durumunda başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Güncel bilgilerle formu doldurmanız önemle dikkat olunur. Yapılan yardımlar hakkında bilgi almak için ALO 168 çağrı merkezini arayarak detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Ayrıca https://www.kizilay.org.tr/Iletisim internet adresi üzerinden ön başvuru yapabilir ve Kızılay’ın ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunmuş olduğu sosyal yardımlar hakkındaki detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kızılay Para Yardımı Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Kızılay’a yaptığı başvuru sonucunun akıbetini merak eden bir çok vatandaş tarafından araştırılan diğer bir konu ise Kızılay maddi yardımı başvurusu nasıl sorgulanır? olmuştur. Yapmış olduğunuz başvuru sonucunuzu sorgulama işlemlerini ALO 168 çağrı merkezi üzerinden yapabilir ve başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Ayrıca 81 ilde faaliyet gösteren Kızılay temsilciliklerine bizzat giderek başvurunuzun akıbetini öğrenebilirsiniz.

Kızılay Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Kızılay tarafından yapılan sosyal yardımlardan faydalanabilmek için vatandaşların bazı kriterleri sağlaması gerekmektedir. Kızılay yardımlarından kimler yararlanabilir? sorununun cevabına gelecek olursak;

 • Hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı 1/3’ünün altında olan vatandaşlar sosyal yardımlardan yararlanabilmektedir.
 • Muhtaçlık durumunu belgeleyen işsiz vatandaşlar sosyal yardımlardan faydalanabilmektedir.
 • Geliri olmayan ve eşi vefat etmiş kadınlar sosyal yardımlardan yararlanabilmektedir.
 • Afetzedeler, kronik hastalar ve engelliler sosyal yardımlardan faydalanabilmektedir.
 • Yetim ve öksüzler faydalanabilmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz kişiler ihtiyaç sahibi olduklarını belgeledikleri takdirde Kızılay sosyal yardımlarından faydalanabilmektedir.

Maddi Yardım Yapan Dernekler – Kurumlar > TIKLAYIN

Kızılay Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kızılay yardım başvurusu için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi,
 • Muhtaçlık belgesi,
 • İkametgah,
 • Vukuatlı nüfus kaydı örneği,
 • İşsiz kişiler için işsiz olduklarına dair SGK’dan alınan işsizlik belgesi,
 • Engelli bireyler için engellilik raporu,
 • Kronik hastalar için hastalıklarını gösterir sağlık raporu gerekmektedir.

Kızılay Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

İhtiyaç sahibi kişilerin sıklıkla araştırdığı konuların başında gelen Kızılay tarafından yapılan yardımlar nelerdir? sorusunun cevabını sizler için yanıtlamaya çalıştık.

Sosyal yardım konusunda ülkemizin önde gelen kurumlarından biri olan Kızılay, yardıma muhtaç insanlara bir çok alanda yardım vermeye devam ediyor. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı yardımlarına hız kesmeden devam eden sosyal yardım örgütü tarafından verilen yardımları şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Para yardımı(Nakdi yardım),
 • Gıda ve erzak yardımı,
 • Sağlık yardımı,
 • Giyim yardımı,
 • Barınma yardımı,
 • Aşevi uygulaması,
 • Afet dönemlerinde çadır yardımı,
 • Kan yardımı.

Kendi hazırlamış olduğu yardım paketlerinin yanı sıra hayırsever vatandaşlardan gelen yardımları da ihtiyaç sahibi kişilere ulaştıran Kızılay, BİM gibi ülkemizin önde gelen gıda perakendesi ile yaptığı işbirliği neticesiyle muhtaç kişilere alışveriş çeki dağıtıyor.

Mevcut olarak 13 adet aş evi muhtaç insanlara yönelik yemek vermeye devam ediyor. Ayrıca Kızılay bünyesindeki 3 adet huzurevi ile kimsesiz yaşlılar ücretsiz bir şekilde barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

E-Devlet Kira Yardımı Başvurusu > TIKLAYIN

Kızılaykart Nedir? Ne İşe Yarar?

Kızılaykart nedir? Ne işe yarar? diye araştırma yapıyorsanız eğer Kızılaykart başvurusu hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Öncelikle Kızılaykart, Kızılay’a başvuran ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen ve belirli limitler dahilinde sosyal yardım başvurusu onaylanan vatandaşların Kızılay’ın anlaşmalı olduğu mağazalarda diledikleri gibi alışveriş yapabilecekleri akıllı kart türüdür. Tütün ve alkol dışındaki her ihtiyaçları yalnızca anlaşmalı marketlerden alabilirsiniz.

Kart limitleri hanede yaşayan kişi sayısına göre değişmekte olup 150TL ile 750TL arasında bir değer alabilmektedir.

Hayırsever vatandaşlar da ihtiyaç sahibi vatandaşların Kızılaykart limitlerine para yükleyebilmektedir. Kızılaykart sahibi muhtaç vatandaşlara bağış yapmak için https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisYap/11/kizilay-kart-bagisi linkine tıklayarak bağışta bulunabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için Kızılay tarafından verilen sosyal yardım türlerinden bahsederek bu sosyal yardımlar için başvuru şekillerinden ve sorgulama yöntemlerinden bahsettik. İşsizler de Kızılay sosyal yardımlarından yararlanmak istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz şartları sağlamanız durumunda başvurunuzu gerçekleştirerek Kızılaykart sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Kaymakamlık Para Yardımı Dilekçesi > TIKLAYIN

Doğalgaz Yardım Başvurusu ve Sorgulama > TIKLAYIN

Belediye Yardım Başvurusu > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.