Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Öğrenciler İçin Devlet Kırtasiye Yardımı

Devlet tarafından, maddi durumu yerinde olmayan aileler için, 1.250 TL kırtasiye yardımı veriliyor. Tüm detayları içeriğimizde bulacaksınız.

Öğrenciler İçin Devlet Kırtasiye Yardımı

Milli Eğitim Bakanı tarafından İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazı ile 657 sayılı Kanunun ek 32’nci maddesinde öngörülen öğretim yılına hazırlık ödeneği; geçtiğimiz yıl 1.210 TL, bu yıl için de 1.250 TL olarak ödeneceği belirtilerek, bu yıl da ihtiyaç sahibi öğrencilere verilecek olan kırtasiye yardımı tutarı 1.250 TL olarak belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı veya İl/İlçe Belediyeleri tarafından aşağıda sizler için açıklayacağımız öğrencilere kırtasiye yardımı için belirlenen başvuru şartlarını sağlayan ve istenen belgeleri hazırlayan kişiler, bu yardım imkanından yararlanabilir.

Kırtasiye Yardımı Nedir?

Her yıl, eğitim öğretim yılının yeniden başlaması ile birlikte öğrenciler, belirli kırtasiye ürünlerine olmak durumunda kalıyor. Aynı zamanda öğretmenler de verdikleri eğitimin kalitesini arttırmak ve içeriğini zenginleştirmek adına için belirli başlı kırtasiye ürünlerine ihtiyaç duyuyorlar. Bu kapsamda, maddi durumu iyi olmayan ailelere, çocuklarının eğitim ve öğretim kırtasiye giderleri için kullanmaları adına, çocuklarının diğer öğrencilerle eşit şartlarda eğitim ve öğretim görmesine imkan sağlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardıma kırtasiye yardımı denir.

Bu yardım, sadece öğrencilere değil, öğretmenlere de sunulan bir destektir. Öğretmenlerin de ders anlatım kalitesini arttırmak ve ders içeriğini zenginleştirmek için bazı kırtasiye materyallerine ihtiyaçları oluyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, öğretmenlerin de bu ihtiyaçlarına yardımcı olmak için her eğitim ve öğretim dönemi başında öğretmenlere de bu yardım yapılıyor.

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

Kırtasiye yardım başvurusu yapmak isteyen veliler, ikamet ettikleri yere bağlı olan belediyede hizmet veren, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek bizzat başvuru yapabilirler. İstenen şartları sağlayan aileler, bu yardımı almaya hak kazanıyorlar.

Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir?

Kırtasiye yardımına;

 • İlkokul öğrencileri (velileri aracılığıyla),
 • Lise öğrencileri (velileri aracılığıyla),
 • İlkokul öğretmenleri,
 • İlkokul müdürleri,
 • Ceza evinde öğretmenlik yapmakta olan öğretmenler,
 • Fiilen öğretmenlik hizmeti yapan kişiler,
 • Müdür yardımcıları başvuruda bulunabilirler.

Kırtasiye Yardımı İçin Aranan Şartlar Neler?

Kırtasiye yardımı almak için istenen şartlar, öğrenciler ve öğretmenler için farklılık gösteriyor. Öğretmenlerin banka hesaplarına, eğitim öğretim dönemi başında otomatik olarak, yardım tutarı devlet tarafından yatırılıyor. Öğretmenlerden istenen tek şart ise fiilen öğretmenlik görevi yapıyor olmaları.

Öğrencilere verilecek olan kırtasiye yardımı için aranan şartlar ise:

 • Öksüz ya da yetim çocuklar,
 • Bir işi ya da herhangi bir düzenli geliri olmayan dul kadının velayeti altındaki çocuklar,
 • Dar gelirli ailelerin çocukları,
 • Aynı evdeki kişi başı aylık ortalama gelir, asgari ücretin 1/3’ünün altında olan ailelerin çocukları,
 • Pandemi sebebiyle iş yerlerini kapatmak zorunda olan esnaf çocukları,
 • Pandemi sebebiyle iş yerinden çıkarılmış kişilerin çocukları,
 • Şehit, gazi, vazife malulleri ya da bu kişilerin çocukları bu yardımdan yararlanabilirler.

Kırtasiye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Öğrencilere kırtasiye yardımı için başvuru yapmak isteyen dar gelirli aileler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na da direk olarak başvuru yapabilirler. Bu başvurunun dışında, bu yardımdan yararlanmak isteyen aileler de ikamet ettikleri yerin bağlı olduğu mahalle muhtarına ya da İl/İlçe Belediyelerine bizzat giderek de başvuru yapabilirler. Buraya giderek, belediye ya da kaymakamlık binasında bulunun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatlarının gerçekleştirirler.

İhtiyaç sahibi veliler ayrıca, e-Devlet uygulaması üzerinden de yardım başvurusu yapabiliyorlar. E-Devlet uygulaması üzerinden başvuru yapmak için “e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama” adresine gerekli bilgiler girilerek başvuru tamamlanır.

E-Devlet üzerinden başvuruda bulunmak için > TIKLAYIN

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Sırasında İstenen Belgeler

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ve belediyeler aracılığı ile başvuru yapacak olan ailelerden istenen bazı belgeler oluyor. Kırtasiye yardım başvurusu için istenen evraklar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (veliye ait),
 • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (çocuğa ait),
 • Çocuğun öğrenci olduğunu gösteren öğrenci belgesi,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak gelir belgesi ya da işsizlik belgesi (veli için),
 • Muhtarlıktan alınacak ikametgah Belgesi,
 • Aile kirada oturuyor ise kira sözleşmesi,
 • Aile ev sahibi ise evin tapu fotokopisi,
 • Eğer öğrencinin velisi çalışmak için başvuru yaptı ise İŞKUR kayıt belgesi,
 • Muhtarlıktan verilecek olan fakirlik belgesi (Fakirlik belgesi ile başvuru yapan kişinin, bu yardımı alma şansı artıyor).

Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ya da Belediyelere, bu yardımı almak için başvuruda bulunan veya bulunacak olan velilerin, kırtasiye yardım başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurması gerekiyor. Bu formun içeriğinde ise velilerin maddi durumları, muhtaçlık seviyeleri, aylık harcamaları ve aylık gelir-gider tutarlarına dair soruları cevaplaması isteniyor. Başvuru formu doldurulurken mutlaka bilgilerin gerçekçi ve eksizsiz şekilde verilmesi gerekiyor.

Maddi durumu aslında kötü olmayıp, ancak sadece yardımdan yararlanabilmek için kendini ihtiyaç sahibi gibi gösteren veliler ve muhtaçlık seviyesi aslında belirlenen düzeyin üstünde olan veliler, sonradan ilgili kurum tarafından tespit edilirse cezai yaptırımlara da maruz kalabiliyor. Gerçekleştirilecek olan cezai işlem sonucunda, daha önce aldıkları yardımların toplamını, faiziyle birlikte ilgili kurumlara tekrar ödemek zorunda bırakılıyorlar.

Ayrıca bakınız:

Öğrencilere Maddi Destek – SED Yardımı almak için > TIKLAYIN

Belediye Yardım Başvurusu yapmak için > TIKLAYIN

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu için > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.