Kredilog.com

Kirada oturmak mı Kredi ile ev satın almak mı?

Kirada Oturmak vs. Kredi ile Ev Satın Almak

Günümüzün en büyük ikilemlerinden bir tanesi olan kredi ile ev satın almak yahut kirada oturmak; pek çok ailenin yahut bireyin kafasını karıştıran durumlardan bir tanesi. Bu konuyu çözmek ise çoğu zaman ailenin yahut bireyin durumuna bakmakla mümkün oluyor zira her aile değişik yaşam koşulları içerisinde yaşamını sürdürebilirken aynı zamanda alacağı evin de aile içi ekonomiye darbe vurup vurmayacağı, yine önemli bir konu. Bugünkü yazımızda, öncelikle sizin için kirada oturmanın avantajlarını ve dezavantajlarını sıralayacak; ardından kredi ile ev satın almanın gerekli olup olmadığına değineceğiz.

Kirada oturmak mı Kredi ile ev satın almak mı?

Kirada Oturmak

Özellikle Türkler için kurulu ve kalıcı bir evin olması; çok önemli olarak yıllardır atfediliyor ancak bu değerlerin son zamanlarda pek çok genç tarafından çürütüldüğü de aşikâr. Dilerseniz, genel yönleriyle öncelikle kirada oturmanın avantajlarını ve dezavantajlarını, ayrıntılı biçimde inceleyelim.

Kirada Oturmanın Avantajları

Öncelikle, kirada oturmak hemen her zaman meskeninizin rahatlıkla değişebilmesine olanak verir. Ailelere ve mesleklere bağlı olarak, kişinin yahut bir grubun hemen her zaman taşınması ve yeni bir yerde oturması gerekebilir. Bu sebepten, sürekli ev değişikliği yapan aileler yahut bireyler, kirada oturmanın avantajlarından bu raddede faydalanabilirler.

Bir diğer konu ise elbette memnuniyet ikilemi. Her insan yahut aile parasını verdiği ölçüde refah bir evde oturmanın hayalleri ile yaşar. Bu evi herhangi bir sorunda, kira olduğundan rahatlıkla değiştirebilmeniz mümkündür. Ancak satın aldığınız bir ev, örneğin ısıtması yahut binadaki taş yapı türü sorunluysa; değiştirilemeyebilir ve bu durum sizin canınızı oldukça, hem faturalarla hem de manevi yönden sıkacaktır.

Günümüzde, kirada oturmanın pek çok kez ev satın almaya yahut herhangi bir yere bağlı kalmaya yeğlendiği rahatlıkla görülebilir. Özellikle, kariyeri için çalışan insanların bu tür bir durumda olduklarını etrafınızda çok kez görürsünüz.

Kirada Oturmanın Dezavantajları

Kirada oturmanın yararları olduğu gibi, zararları yahut dezavantajları da elbette mevcut. Öncelikle kendinizi hiçbir zaman bir yere ait hissetmeyen bir adam olmak isteseniz bile; bir aileniz varsa bu ailedeki bireyler, böyle insanlar olmak istemiyor ve bir yere ait olmak istiyor olabilirler. Bunları da düşünerek, kurulu ve sürekli / kalıcı bir evinizin, konutunuzun olması her zaman iyidir ve dolayısıyla, kirada oturmak aile için büyük bir dezavantajdır.

Bunun yanında, pek çok kez yatırım amacı ile kullanabileceğiniz konut paralarını yıllar boyu kiraya yatırmak da, çoğu insana göre pek akıl kârı olmayacaktır. İnsanlar, genelde parayı bulduklarında emlak yahut dövize yatırırlar ve bunlardan para kazanmaya bakarlar. Kirada oturmak ise elbette bu durumu engelleyen etmenlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkar.

Kredi ile Ev Satın Almak

Kredi ile ev satın almak ise artık günümüzde her kariyer sahibi olan, emekli olan insanın yapabileceği bir iş olarak görülüyor. Özellikle konut kredisi faizlerinin düşürülmesinden sonra, emlak konut gibi pek çok idarenin de kampanyalar sunması; pek çok insanın 2016 ve 2017 yılında ev hayalleri kurmasını sağladı. İnsanlar özellikle ilerleyen yaşlarında hem tabiri caizse kafasını sokacak bir dört duvar; hem de yatırım amacı ile konut satın almak istiyorlar. Dolayısıyla, gerekliliği insana göre değişmekle birlikte; konut kredisi ile ev satın almak şu günlerde epey mantıklı hale geldi diyebiliriz. Özellikle, bankalar tarafından sunulan hayli yüksek faizlerin Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın girişimleri ile düşürülmesinden sonra, konut kredisi çekmek de artık insanları ödeme bağlamında eskisi kadar zorlamıyor. En düşük faizli konut kredisi ürünleri ise aşağıdaki şekillde listelenebilir.

Garanti Bankası Konut Kredisi

Garanti Bankası, 200 Bin Liraya kadar %1,05 faizle tarafınıza 120 aya kadar vade seçeneği sunarken aynı zamanda konut kredisi bağlamında, sizden çok fazla belge istemeyen bankalardan bir tanesi. Siz de, konut kredisi almak istiyorsanız; Garanti Bankası şubelerine uğrayabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Yapı Kredi Konut Kredisi

Ülkenin en başarılı bankalarından bir tanesi olan Yapı Kredi de, keza konut kredisini sunabilen bankalardan. Faiz oranı, Garanti Bankası’na nazaran çok daha az olan Yapı Kredi’de 200 Bin TL’ye kadar %0,90 faizle konut kredisi alabilmeniz mümkün.

Denizbank Konut Kredisi

Denizbank konut kredisi ise; ödeme seçeneklerini epey geniş tutan ve esneten yapısıyla karşımıza çıkıyor ve %1,14 faizle 200 Bin TL’ye kadar kredi seçeneklerini sunabiliyor. Ayrıntılı bilgi için, Denizbank şubeleri ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Sonuç

Kirada oturmak da, kredi ile ev satın almak da elbette nihayetinde sizin kararınız ve bu yukarıda da belirttiğimiz gibi sizin ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterebilir. Ancak, oturmayacaksanız bile konut kredisi faizlerinin düşürülmesi ile birlikte bir yatırım aracı olarak da konut satın alabilir ve bu konutu, dilediğiniz vakit kiraya verebilirsiniz. Elbette, yeteri kadar maddi durumunuz varsa konut kredisi çekmeli ve ev ekonomisine elinizden geldiğince zarar vermemelisiniz.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.