Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kara Liste Sorgulama

Kara liste, Merkez Bankası tarafından bankacılık geçmişleri kötü olan hemen herkesin tutulduğu liste olarak bilinir ve bu listeye giren herhangi bir banka müşterisi, 5 yıldan daha fazla süre herhangi bir bankacılık ürününden yararlanamaz. Bankacılık ürünlerinden yararlanamadığı gibi, var olan kredi kartı ürünlerinde de limit arttırımı ve benzeri hareketleri gerçekleştiremezler. Bu gibi durumlarda elbette süreç kara listeden çıkma isteğine evrilir ve insanlar kısa sürede kara listeden nasıl çıkacaklarını araştırmaya başlarlar. Bizler de sizin için bu konuyu tüm detaylarıyla ele aldık, keyifli okumalar dileriz.

Belirtmemiz gerekiyor ki, kara listeye girmeniz halinde, çıkma talebini oluşturup gerekli girişimleri gösterseniz bile 5 sene herhangi bir bankacılık ürününü kullanamıyorsunuz. Bugünkü yazımızda, kara liste sorgulaması nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya gayret edeceğiz. Siz de, kara listede olduğunuzdan şüpheleniyorsanız aşağıdaki yollarla sorgulamaları gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, bireysel yahut kurumsal fark etmeksizin herhangi biriyseniz, kara liste sorgulaması yapamıyorsunuz. Merkez bankası tarafından kara liste sorgulaması talebi oluşturamamanız son birkaç yıla dayanıyor ve insanlar genelde bunu başka yöntemlerle sorgulamak durumunda kalıyorlar. Bankaların yapabildiği bu kara liste sorgulama işini siz de, aşağıda dolaylı yollardan gerçekleştirebilirsiniz.

Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kredi Notunuzu Öğrenerek Kara Liste Sorgulama

Kredi notu sorgulama, kara listede olup olmadığınızı öğrenmek için oldukça iyi bir yoldur zira Findeks’e Merkez Bankası tarafından veri görebilme yetkisi tanınmıştır. Findeks altyapısı, sizi de Merkez Bankası aracılığı ile sorgulayıp puanınızı belirtirken, geçmişinizden ve bankacılıkta yaptığınız düzenli yahut düzensiz ödemelerden faydalanır. Bankacılık geçmişinize binaen yapılan puanlamada, 500 puan ve altındaysanız, muhtemelen Merkez Bankası tarafından kara listeye alınmışsınız demektir.

Bu düzeyde herhangi bir biçimde kredi kullanamaz, kredi kartı başvurusunda bulunamaz, bulunsanız bile muhtemelen ret cevabı alırsınız. Ret cevapları, kredi notunuzu daha çok düşüreceğinden; eğer Findeks üzerinde kredi notunuz 500 puan altındaysa başvuru bile yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Kredi notu sorgulama yöntemiyle, kısa süre içerisinde kara listede olup olmadığınızı dolaylı yoldan bu şekilde öğreniyorsunuz. Bir ikinci yöntem ise bankanızdan alacağınız risk raporu.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

  • Kredi notunuzu, herhangi bir bankadan cüzi bir ücret karşılığında, gerek uzaktan gerekse şubeye giderek edinebilirsiniz. Ancak önerimiz, Findeks’ten öğrenmenizdir. Pek çok bankanın katkısı ile kurulan Findeks’e abone olarak hem kredi notunuzu öğrenebilir hem de takip sürecini de daha kolay hale getirebilirsiniz. Zira, bankalar sadece bir defalık kredi notunuzu verirken, Findeks’e abone olmanız halinde abone olduğunuz süre boyunca notunuzu güncel olarak öğrenebilirsiniz.

Risk Raporu Alarak Kara Liste Sorgulama

Risk raporu da, bankalar tarafından sizlere verilen kredi notu puanınızı da içeren raporlardan bir tanesidir. Bankacılık geçmişinizi içeren bu rapor, yine Merkez Bankası verilerinden yararlanır ve risk raporunda tehlikeli bir durumdaysanız muhtemelen kara listede yerinizi almışsınız demektir. Banka müşterisinin kredi kartı ödemeleri, kredi ödemeleri; kısacası bankacılık ürünlerine dair ödemelerinin düzenli olup olmadığının kaydının bulunduğu risk raporunda aynı zamanda faturalarınıza dair ödeme kayıtları da geçtiğimiz yıllardan itibaren bulunmaktadır. Risk raporu kapsamında durumunuzu inceleyebilir, rahatlıkla kara listede olup olmadığınızı dolaylı biçimde sorgulayabilirsiniz.

Risk Raporu Nasıl Alınır?

  • Çalıştığınız bir bankadan risk raporunuzu ücretsiz olarak talep edebilmeniz mümkündür. Bunu genelde müşteri hizmetleri yahut uzaktan bankacılık yoluyla değil, şubeye giderek halletmeniz önerilir zira çoğu banka tarafınıza uzaktan risk raporu dökümü sağlayamamaktadır.

Bankacılık Geçmişinize Bakarak Kara Liste Sorgulama

Kara listeye girip girmediğinizi, yukarıdaki yöntemlerle anlayabildiğiniz gibi; kara liste sorgulamayı kendi bankacılık profilinizi araştırarak da yapabilirsiniz. Örneğin, aşağıda vereceğimiz etmenler kara listeye girdiğinizi gösterebilir.

Düzensiz Banka Ödemeleri: Kredi yahut kredi kartı fark etmeksizin, bankacılık ödemelerinizi düzensiz ve haddinden fazla geç yapıyorsanız; bu kara listeye girmeniz için en önemli etmenlerden bir tanesidir. Risk raporu bağlamında öğrenilebilecek durumu aynı zamanda geçmişinizi düşünerek de idrak edebilmeniz mümkündür. Kredi notunuzu düşüren düzensiz ödemeler, sizi kara listeye sokmasa da risk havuzuna sokacaktır ve herhangi bir biçimde banka ürünü başvurularınız onaylanmayacaktır.

Avukatlık Olma Durumu: Herhangi bir bankacılık ürününüz dolaylı yoldan yahut direkt -ödeme yapmadıysanız- avukatlık olduysa, bu da yine kara listeye girmeniz için bir sebeptir. Dolayısıyla, avukatlık olmadan önce herhangi bir biçimde bankanızla anlaşarak bu borcu ödemeniz, en azından risk havuzunda bulunmanıza sebebiyet verecek; kara listeye girmenizi engelleyecektir. Ancak geçmişte herhangi bir biçimde bu durum yaşandıysa, kara listedesiniz demektir.

Kara listedeki kredi yahut kredi kartı mağdurları, maalesef ülkemizde gün geçtikçe daha da fazlalaşıyor ve günümüzde pek çok insan bankacılık ürünlerinden bu sebepten mahrum olabiliyor. Siz de, yukarıdaki kara liste sorgulama yöntemlerini uygulayarak, bu listede olup olmadığınızı rahatlıkla anlayabilirsiniz. Risk havuzunda olmanız durumunda ise muhakkak girişimlerinizi yapıp, faturalarınızı düzenli ödeyip, bu havuzdan çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi durumda, kara listeye girmek yanlış bir adımınızla oluşabilecektir.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.