Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu ve sorgulama; her yıl olduğu gibi bu yıl da dar gelirli vatandaşlara yönelik olmak üzere sosyal yardım vermeye devam eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi hemen hemen her türde vermiş olduğu sosyal yardımlar ile ekonomik olarak sıkıntı yaşayan vatandaşların yanında olmaya ve onların temel ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılamaya devam etmektedir.

Bu yazımızda sizlere Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu ve sorgulama işlemleri hakkında detaylı bilgiler vererek belediye tarafından verilen yardımlarla temel ihtiyaçlarınızı sorunsuz bir şekilde karşılayabilmeniz için yapmanız gerekenleri anlatacağız. Gelin birlikte bakalım.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Tarafından Verilen Sosyal Yardımlar

Hemen hemen her kesimin ihtiyacını karşılamaya yönelik verilen sosyal yardımlar Kahramanmaraş il sınırları içerisinde yaşayan birçok vatandaş tarafından rağbet görmektedir. Bu bağlamda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen sosyal yardımlar şu şekildedir;

Doğrudan Yardım Hizmetleri

Dermankart Servisi: Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen Dermankart Projesi ile ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarını istediği marketten karşılamayı ve onların yaşamlarını daha güzel bir şekilde devam ettirilmesi amaçlanmıştır. Dar gelirli vatandaşlara Dermankart verilerek belirli dönemlerde karta para yatırılarak ihtiyaç sahiplerine SMS atılmakta ve bilgilendirilmektedir. Ayrıca yaşlı ve engelli vatandaşlara yönelik olmak üzere alışverişleri yapılıp evlerine kadar götürülmektedir.

Hoşgeldin Bebek Projesi: Dünyaya gözlerini ilk açtığı günden itibaren olmak üzere yeni doğan bebekler için içerisinde çeşitli ihtiyaçların olduğu bebek paketleri dağıtımı aralıksız devam etmektedir. Bebek paketlerinin içerisinde bebek bezinden bebek mamasına, battaniyeden biberona kadar bebeklerin ihtiyacı olan her türlü malzeme bulunmaktadır.

Erzak Paketi Yardımı: İhtiyacı olan vatandaşların başvurması ve belediye yetkililerince yapılan incelemeler sonucunda uygun görülmesi halinde Gıda ve Erzak yardımı yapılmaktadır. Paketin içerisinde vatandaşların ihtiyaç duyacakları temel gıda gereksinimlerini karşılamak amacıyla un, yağ, salça, bulgur, pirinç vb. gıdalar bulunmakta ve muhtaç durumdaki insanların temel gıda ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezi Hizmetleri: Hayırsever vatandaşlar tarafından kullanmadıkları her türlü kıyafet yardımları belediye görevlilerince bakımı yapılıp kullanılacak hale getirdikten sonra ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Ayrıca yine aynı şekilde hayırsever kimseler tarafından verilen çeşitli eşyalar bir güzel elden geçirildikten sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Battaniye, çekyat, soba, beyaz eşya bunların bazılarıdır.

Odun Yardımı: Belediye tarafından tespit edilen ve muhtaç durumda olan ailelere yönelik Yakacak yardımı verilmektedir. Tespit edilen evlere yakacak yardımları belediye görevlilerince yapılmakta ve dar gelirli vatandaşların yakacak ihtiyacı bu şekilde giderilmektedir.

Yemek Yardımı Hizmetleri

Aşevi: Tecrübeli personel ve usta aşçıların yapmış olduğu leziz yemekler gıda mühendisleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda haftanın 6 günü hizmet vererek günlük ortalama 1000 vatandaşa hizmet vererek onların sıcak yemek ihtiyacını karşılamaktadır.

İkram Çeşmesi: Belediye tarafından verilen ikram çeşmesi uygulaması ile günlük olarak 1000 vatandaşa isteklerine göre çorba, çay, salep, ayran ve şerbet ikramı yapılmakta ve bu uygulama birçok vatandaş tarafından ilgi görmektedir.

Mobil Mutfak: Özellikle deprem, sel, yangın gibi doğal afet durumlarında kullanılmak üzere 10.000 kişiye yemek verecek şekilde satın alınan mobil mutfak aracı içerisinde barındırdığı her türlü mutfak ekipmanı ve havalandırma olanakları ile gerçek mutfağı aratmıyor. Ramazan aylarında vatandaşların sıcak yemek ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılmaktadır.

Sanayi Bölgesi Çorba Dağıtım Kulübesi: Haftanın 6 günü sabah 6:30 ile 08:30 arası sanayide çalışan vatandaşlara sıcak çorba hizmeti veren belediye günlük olarak yaklaşık 1000 kişiye sanayi bölgesinde sıcak çorba dağıtım hizmeti sunmaktadır.

Eğitime Verilen Sosyal Yardımlar

Öğrenci Çamaşırhane Hizmeti: Belediye tarafından öğrencilere yönelik verilen bu hizmet ile birçok öğrenci temizlik ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılayabilmektedir. Öğrenciler kıyafetlerini isterlerse kendileri yıkayıp ütüleyebilecekleri gibi isterlerse fiş karşılığı görevliye teslim ederek kıyafetlerinin temizliğini sağlayabilmektedir. Ayrıca öğrencilerin isteklerine göre görevli personellerin mesai saatleri değişebilmektedir.

Öğrenci Kıyafet ve Kırtasiye Yardımı: Belediye eğitime verdiği önem doğrultusunda öğrencilerin yanında olmaya devam etmektedir. Öğrencilerin ihtiyaç duyacakları her türlü kıyafet ve Eğitim ve Kırtasiye Yardımı başvuruları değerlendirerek karşılayan belediye bu zamana kadar sayısız öğrenciye yardım elini uzatarak onların daha iyi bir şekilde eğitim almalarını saplayarak şehirdeki başarıyı arttırmayı hedeflemiştir.

Ayrıca belediye tarafından yoksul durumdaki ailelerin evlerine bakım ve onarım çalışması yapılmakta ve onların barınma ihtiyaçları karşılanmaktadır. Son olarak yaşlı ya da bakıma muhtaç vatandaşlarını unutmayan belediye konuk evi uygulamasıyla yardıma muhtaç durumdaki vatandaşların daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamaya devam etmektedir. Belediye tarafından verilen yardımlara ek olarak, Devlet Doğalgaz Yardımından da yararlanmak isterseniz, ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sosyal yardım türlerine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin sıklıkla araştırdığı konuların başında gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu şu yollarla yapılmaktadır;

İlk olarak belediye binasındaki ilgili birime giderek başvuru formu doldurma suretiyle başvurunuzu sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Başvuru formundaki bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde olması ve talep edilen sosyal yardım türünün başvuru formunda açıkça belirtilmesi önemlidir. Eksik ya da yanlış bilgiler içeren başvuru formları geçersiz sayılacaktır.

İkinci olarak Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden başvurularınızı online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak başvurularınızı e-devlet sistemi üzerinden yine online olarak gerçekleştirebilirsiniz. TCKN ve şifre işlemlerinin ardından sisteme giriş yaparak açılan sayfadaki bilgileri eksiksiz doldurup başvurunuzu sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu sorgulama işlemleri için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Eğer başvuru sorgulama işlemlerini bizzat yapmak istiyorsanız belediye binasına giderek ilgili birime başvurunuzun hangi aşamada olduğunu sorabilirsiniz. Ayrıca ALO 153 arayarak başvuru numaranızı söylemeniz halinde başvurunuzun akıbetini öğrenebilirsiniz.

Eğer sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapmak istiyorsanız belediyeye ait resmi internet sitesi üzerinden ya da e-devlet sistemi üzerinden başvuru sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Şartları

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu şartları şu şekildedir;

Kahramanmaraş il sınırları içerisinde yaşayan muhtaç aileler, işsiz olup herhangi bir geliri olmayan kimseler, kimsesiz ve bakıma muhtaç yaşlılar, engelli vatandaşlar, eşi vefat etmiş geliri olmayan dul kadınlar, iş kurmak isteyen vatandaşlar, afetzedeler, yardıma muhtaç öğrenciler, geliri hanede yaşayan kişi başı aylık net geliri, asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmayan aileler.

Sizlerde yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartları sağlıyorsanız gerekli evrakları hazırlayarak belediye tarafından verilen sosyal yardım imkanlarından yararlanabilir ve ailenizin temel ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Gerekli Belgeler

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu için gerekli belgeler şu şekilde özetlenebilir;

Başvuru formu, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, belediye tarafından verilen sosyal yardımlar sadece Kahramanmaraş’ta yaşayan dar gelirli vatandaşlar için olduğundan dolayı ikametgah belgesi, muhtaçlık belgesi, işsizler için SGK’dan alınacak olan işsizlik belgesi, engelli vatandaşlar için engellilik durumunu gösterir sağlık kurulu raporu, kırtasiye yardımı için çocuğunuza ait öğrenci belgesi, vukuatlı nüfus kaydı örneği, kiracılar için kira sözleşmesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.