Kredilog.com

İşyeri Kredisi Veren Bankalar 2018

İşyeri açmak için kredi alabilir miyim?

Birçok insan deneyim sahibi oldukları iş ya da mesleklerini icra etme konusunda ücretli çalışan olmak yerine kendi işletmesine sahip olmak hayali ile yaşamaktadır. Bunun başlıca sebepleri ise çalışma ve sosyal yaşam koşullarını kendi emeği ile belirleme ve dışa bağlılığı ortadan kaldırmaktır. Bu anlamda torna atölyesi, marangoz, araç tamir servisleri gibi ustalık gerektiren işyerleri örnek verilebilir. Hal böyle olunca gerek geçimini sağlamak gerekse hayallerini gerçekleştirmek amacı ile iş yeri açma kararı almaktadır.

Bunu yanı sıra emeklilik sonrası çalışma hayatına devam etmek isteyen ve yaş sebebi ile işletmelerde tercih edilmeyen birçok kişide iş yeri açma kararı vermektedir. Hangi işi yapacağını belirleyen işletmeci adayları açacakları işletmenin açılış ve işletme giderlerini bankalardan kredi desteği alarak başlangıç yapmaktadır. Bankaların işletme kurmak isteyen kişiler için birbirinden farklı kredi imkânı arasında esnaf kredileri de son derece cazip ödeme koşulları sunmaktadır.

Bu anlamda özel bankaların yanı sıra devlet bankaları ve KOSGEB gibi kuruluşlarda esnaf ve işyeri açan kredi imkânı sunmaktadır. Ülkemiz ekonomisinde küçük esnaflık kategorisi için KOBİ ler son derece yüksek öneme sahiptir. Bu destek sayesinde ekonomide sıcak para akışına bağlı olarak canlılık sağlanmaktadır.  Özellikle küçük işletmeler için devlet tarafından sunulan cazip teşvik ve destekler Özel bankalarında rekabet içerisine çekilmesine ve işletme kurmak isteyen kişiler için fırsat ortamının doğmasına neden olmaktadır.

Yeni girişimcilerin yanı sıra yılardır işletme sahibi olan ve profesyonel anlamda yeni işletmeler kurmak isteyen kişi ve kuruluşlarda banka kredisi kullanma ihtiyacı duymaktadır. Kredi kullanma konusunda talepte bulunan kişilerin ise en çok dikkat etmeleri gereken husus faiz ve geri ödeme koşullarıdır. Bu anlamda yapılan araştırmalar incelendiğinde devlet destekli bankalar en cazip kredi imkânlarını sunmaktadır.

İşyeri açmak için nasıl kredi alabilirim?

işyeri kredisi veren bankalar

Her işletmede olduğu gibi kredi imkânı sağlayan bankalarda krediyi kullandırma aşamasında geri ödeme konusunda kendini garantiye almak hedefindedir. Bu açıdan bakıldığından bankaların kredi kullanım koşulları ön plana çıkmaktadır.

  • Kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi notları iyi seviyede olması beklenmektedir.
  • 1200 ile 1600 arasında kredi notuna sahip olan kişilerin işyeri açma kredi başvuruları onaylanmamaktadır.
  • Kredi geçmişinde gecikmiş ya da düzensiz ödeme yapan kişilerin kredi başvurularının onaylanması daha da zor hale gelmektedir.
  • Bankaların kara listesine takılan kredi müşterileri de yeni yaptıkları başvurularda olumlu sonuç alamamaktadır.

Yukarıda da açık bir şekilde belirtilen olumsuz koşulların geçmiş kredilerinizde oluşmaması sonucunda kredi başvuruları genellikle olumlu neticelenmektedir. Ayrıca Devlet destek ve özel bankaların yanı sıra esnaf kefalet ve ticaret odaları da işletme kurmak isteyen küçük esnaf için başlangıç ve destek kredi koşulları sunmaktadır.

Ayrıca BakınızZiraat Bankası İşyeri Kredisi

İşyeri açma kredisi için gereken belgeler

  • Muhasebecinizin işletmeniz için hazırladığı iş yeri açma bildirim belgesi
  • Noterden tasdik ettirilmiş imza sirküleri
  • Aslı gibidir onaylı nüfus cüzdan fotokopisi
  • Bağlı bulunduğunuz muhtarlı tarafından verilecek ikametgâh bildirimi
  • Dükkân hakkında bilgi veren tapu, kira sözleşmesi gibi belgeler

Hazırlanan bu belgeler yapılacak kontroller sonucunda iç tüzüğün belirlediği kurallar ile uyuşuyorsa bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden tarafınıza vergi levhası düzenlenir.

Ayrıca Bkz: Kredi Çekerken Aranan Şartlar ve Belgeler

İşyeri açmak isteyen bayanlara kredi

İş yeri açmak isteyen bayanlar için özellikle Kosgeb’in sunduğu fırsatlar bulunmaktadır. Bu fırsatlar dâhilinde kısa süre içinde hibe, geri ödemeli ya da uzun vadede geri ödemeli kredi alma imkânı bulunur. Bu tarz kredilere başvurmak için gerekli şartlar yine KOSGEB tarafından yayınlanır. Kosgep’in internet sitesinden ya da kendisinden şartları ve katılım için gerekli olan belgeleri öğrenmek mümkündür.

İşyeri açmak için devlet kredisi

Kendi için iş yeri açmak isteyen kişilerin(girişimcilerin) KOSGEB tarafından ücretsiz düzenlenen ve başvuru yapan kişilerin zorunlu olarak katılması gereken Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine girmeleri ve eğitim sonucunda yapılan sınavda başarılı olma koşulu aranmaktadır.

Uygulamalı girişimcilik eğitimi ülke genelinde her il ve ilçede belirlenen periyotlarda düzenlenmektedir. Eğitim yerleri ve tarihleri ile ilgili detaylı bilgilere KOSGEB resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz. KOSGEB yeni işyerleri için verilen iş yeri açma kredisinin yanı sıra var olan iş yerlerini büyütmek isteyen kobilere de destek ve büyüme imkânı sunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.