Kredilog.com

İşcep ile havale/eft nasıl yapılır?

İşcep ile Havale ve Eft Yapmak

Son yıllarda artan cep telefonu kullanımı bankaların da mobil uygulamalarını geliştirmelerini oldukça hızlandırdı. Türkiye İş Bankası’nın da müşterilerinin hizmetine sunduğu İŞCEP ile yapılabilecek bir çok işlem bulunuyor.

Bunlardan bir tanesi de İşcep ile havale/eft yapmak. Siz de cep telefonunuza İşcep’i yükleyerek akıllı telefonunuzdan dilediğiniz bir banka hesabına havale veya eft yapabilirsiniz. Havale ve Eft terimleri size yabancı geliyorsa “Havale ve Eft nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

işcep ile havale ve eft

İşcep ile Havale Nasıl Yapılır?

 1. Akıllı telefonunuza yüklediğiniz İşcep’e müşteri bilgilerinizle giriş yaparak ana ekrandan menü simgesini açın.
 2. Açılan menüden “Para Aktarma” butonunu tıklayın.
 3. Gelen ekrandan yapmak istediğiniz işlemi(Havaleyi) seçin. “Bu adımdan kendi hesaplarız arası da para aktarımı yapabilirsiniz.”
 4. Açılan ekrandan “Tanımsız Hesaba” butonunu seçin.
 5. Gelen ekrandan paranın çekileceği hesabı seçin, Ardından IBAN‘a butonuna tıklatın. Havale yapmak istediğiniz hesabın iban numarasını yazıp alt kısımdaki tutar kısmına da yatıracağınız para miktarını girin. İşlem Türü‘nü de seçtikten sonra açıklama kısmını doldurun.
 6. Son olarak Devam butonunu tıklayın ve son kontrollerinizi yaptıktan sonra Gönder‘e tıklatın.

Yukarıdaki işlemleri eksiksiz olarak yaptığınızda para karşı hesaba anında geçecektir. Eğer yaptığınız havaleyi ayda bir yapıyorsanız(konut veya işyeri kiraları gibi) 4. adımdan “Havale Hesabı Tanımlama” kısmından hesap numarasını kayıt edebilirsiniz. Böylece her seferinde alıcının iban numarasını ya da hesap numarasını girmenize gerek kalmaz.

İşcep ile EFT Nasıl Yapılır?

 1. Akıllı telefonunuza yüklediğiniz İşcep’e müşteri bilgilerinizle giriş yaparak ana ekrandan menü simgesini açın.
 2. Açılan menüden “Para Aktarma” butonunu tıklayın.
 3. Gelen ekrandan yapmak istediğiniz işlemi(EFT’yi) seçin.
 4. Açılan ekrandan “Tanımsız Hesaba” butonunu seçin.
 5. Gelen ekrandan paranın çekileceği hesabı seçin, Ardından IBAN‘a butonuna tıklatın. EFT yapmak istediğiniz hesabın iban numarasını yazıp alt kısımdaki tutar kısmına da yatıracağınız para miktarını girin. İşlem Türü‘nü de seçtikten sonra açıklama kısmını doldurun.
 6. Son olarak Devam butonunu tıklayın ve son kontrollerinizi yaptıktan sonra Gönder‘e tıklatın.

EFT adımıyla yapabilecekleriniz arasında Hesaba EFT, IBAN’a EFT, Kredi Kartına EFT ve İsme EFT seçenekleri de mevcut. Dilerseniz bunlardan birini seçerek farklı eft yapabilirsiniz.

İşcep ile havale ve eft hakkında sık sorulan sorular

İşcep havale ücreti ne kadar?

Hesaptan Hesaba Havale: 1.70 TL
Hesaptan Cebe Havale: 4 TL
TC-KKTC Şubeleri Arası Havale: 7 TL
KKTC’den Yapılan Cebe Havale: 8 TL
KKTC Şubeleri Arası Havale: 4 TL

BSMV Dahildir

İşcep eft ücreti ne kadar?

Hesaptan EFT: 4.5 TL
Geç EFT(16:00’dan sonraki işlemler için): 6.5 TL
KKTC’den Yapılan EFT: 8 TL

BSMV Dahildir

İşcep ile havale ve eft yapamıyorum?

Türkiye İş Bankası’nın güvenlik nedeniyle 2013 yılında yaptığı değişiklik yüzünden sizin onayınız olmadan tanımsız hesaplarınıza havale ve eft yapmanıza izin vermiyor. 

Şöyle bir hata alıyor olabilirsiniz: “Bu işlem ile ilgili talimatınız bulunmadığından işleminizi gerçekleştiremiyoruz. Talimatınızı Şubelerimiz ve Bankamatiklerimiz aracılığıyla güncelleyebilirsiniz. KT04-KONTILSLM06-AP- veya başka bir kod”

Eğer yukarıdaki hatayı alıyorsanız aşağıdaki adımları gerçekleştirerek probleminizi çözebilirsiniz.

 1. En yakın İş Bankası ATM’sine gidin.
 2. İlk menü’de “Diğer İşlemler”i tıklayın,
 3. Açılan sayfadan “Anında Bankacılık”ı tıklayın,
 4. Gelen ekrandan “Kullanım Tercihim”e tıklayın,
 5. Bu aşamada sizden müşteri numaranız istenecek, internet bankacılığına giriş yaparken kullanmış olduğunuz müşteri numaranızı girin.
 6. Gelen ekranda 3 seçenek çıkacak: – Çok Sınırlı, Sınırlı  ve  Sınırsız. Eğer herkese sınırsız olarak havale ve eft yapabilmek istiyorsanız 3. seçeneği yani Sınırsız’ı seçeceksiniz.
İşcep ile yaptığım eft karşı hesaba geçmemiş?

Eğer eft işleminizi 16:00’dan sonra yaptıysanız, paranın hesaba geçmesi için sonraki ilk iş gününü beklemeniz gerekiyor. Çünkü yapılan EFT işlemini banka personelinin kontrol edip onaylaması gerekir.

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.