Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

İş Bankası Kredi Kartı Kapatma

İş Bankası kredi kartı kapatma işlemi yapmak isteyenler için izlemesi gereken adımları bu yazımızda sizin için araştırdık.

İş Bankası Kredi Kartı Kapatma

İş Bankası Kredi Kartı

Günümüzde herkesin cebinde birden fazla kredi kartı bulunuyor. Kredi kartınızı kapatma isteminiz, kredi kartınızın çalınması, kredi kartınızla kontrolünüz dışında şüpheli işlemler gerçekleştirilmesi veya artık kullanmak istemediğinizden dolayı da olabilir. Her sebeple olursa olsun, herhangi bir bankaya ait kredi kartını kapatmak isteyen kişilerin kredi kartını bankalar kapatmakla yükümlü durumdadır. İş Bankası kredi kartı kapatma talebiniz sizlerin istediği şekilde yapılmaması durumunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenen yönetmelikler gereğince sizlerin yasal süreci başlatma hakkınız da bulunuyor.

Bu yazımızda size İş Bankası kredi kartı kapatma yollarını ve kredi kartınızın ne kadar sürede ne süreçlerden geçerek kapatma işlemlerinin tamamlanacağını detaylarıyla anlattık. Eğer siz de kredi kartınızı taahhütlü kullanma gibi bir yükümlülüğün altında değilseniz istediğiniz her zaman iş bankası kredi kartı iptali işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İş Bankası Kredi Kartı Kapatma

Eğer kredi kartınızı kaybettiyseniz veya çalınma gibi bir durum varsa ya da tamamen farklı sebeplerden ötürü kredi kartınızı kapatmak istiyorsanız en kısa süre içerisinde İş Bankası’na bu durumu bildirmeniz gerekiyor. Kartınızın kayıp ya da çalıntı durumlarında İş Bankası müşteri hizmetleri numarasını 7 gün 24 saat boyunca arayabilir, “kayıp-çalıntı kart” menüsünden müşteri hizmetlerine kartın kapatılmasını talebinizi en kısa süre içerisinde ileterek İş Bankası Kredi Kartı Kapatma işleminizi yapabilirsiniz. Bu yöntemle kredi kartınız hemen kullanıma kapatılarak yeni kartınız adresinize posta yoluyla gönderilir. Eğer kredi kartınızı tamamen kapatmak ve bir daha da kullanmak istemediğiniz durumda ise müşteri temsilcisine bu durumu ayrıca belirtmeniz isteniyor.

Müşteri Hizmetleri ile İş Bankası Kredi Kartı İptal Etme

0850 724 0 724 numaralı İş Bankası müşteri hizmetlerini aradıktan sonra müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra kredi kartınızı kapatmak istediğinizi iletmeniz gerekiyor. İş Bankası Kredi Kartı Kapatma başvurunuzu tamamladıktan sonra kredi kartınız kullanıma kapatılıyor. Burada sistem üzerinde görülen kişisel bilgilerinizi doğruladıktan sonra eğer kredi kartına ait borcunuz varsa ilk önce bu borcunuzun tamamını ödemeniz gerekiyor. Kredi kartınıza ait borcunuzu ödedikten sonra kredi kartınızı kapatma işlemini yapılacak ve 7 gün içerisinde kredi kartınızın kullanıma kapatılması sağlanıyor. Eğer size sunulan 7 günlük süre içerisinde kredi kartınızı kapatma işleminiz iptal edebilirsiniz. Bu süre içinde talebinizi geri çekmezseniz kredi kartınız 7 gün sonra otomatik olarak kullanıma kapanır.

İş Bankası Müşteri Hizmetleri direkt bağlanma > TIKLAYIN

Şubeden Maximum Kredi Kartı Kapatma

Size en yakın İş Bankası şubesine giderek Maximum Kredi Kartı Kapatma başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu doğrultuda nüfus cüzdanınızı da yanınızda bulundurarak Maximum Kredi Kartı Kapatma talebinizi bir dilekçe vasıtasıyla iletebilirsiniz. Şubeye gittiğinizde müşteri temsilcisi sizden kredi kartı kapatman talebinize dair bir dilekçe doldurmanızı istiyor. Dilekçenizi teslim ettikten sonra kredi kartı iptalleri kart kapatma talebiniz işleme alınıyor.

İnternet Üzerinden İş Bankası Kredi Kartı Kapatma

İş Bankası internet bankacılığı üzerinden kredi kartı iptalinizi gerçekleştirmek için ilk önce İş Bankası bireysel bankacılık işlemlerini açarak “Kredi Kartlarım” menüsüne girdikten sonra “Kart İptal” sayfasını açmanız gerekiyor. Eğer burada bulunan kart iptal butonu aktif değilse, yapılması gereken “İletişim” butonuna tıklayarak kredi kartınızın kapatılmasına dair memnuniyet kaydı oluşturmanız oluyor. Oluşturduğunuz memnuniyet kaydı ile bir sonraki iş günü talebiniz iletilerek talebinize dair bir müşteri temsilcisi atanıyor. Eğer isterseniz de İş Bankası çağrı merkezini arayarak bu talebinizin iletilip iletilmediğini ve kredi kartı kapatma işlemine başladığını öğrenebilir; talebinize ait olay numarasını isteyebilirsiniz. Olay numarası öğrenerek bir sonraki aramalarda bu numarayı söyleyerek talebinizin işlem durumunu direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Borcu Olan Kredi Kartı Kapanır mı?

Eğer hali hazırda kredi kartı ekstre borcunuz varsa, İş Bankası kredi kartı iptalinin önünde herhangi bir engel teşkil etmiyor. Kredi kartınızı kapatsanız dahi ekstre borcunuzun ödenmesi konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Eğer daha önceden yaptığınız taksitli alışverişlerinize dair taksit ödemeleriniz yapılmaya devam ediliyorsa yine taksit ödemelerini bu vade süresi boyunca ayrı bir şekilde ödemeye devam edebilirsiniz. Yani taksit ödemesi veya geleceğe yönelik bir ödeme planınız devam ediyorsa sizlerin bu durum nedeniyle kartınızı kapatmadan önce toplu borç ödemesi yapmak durumunda kalmazsınız.

Eğer Bankanı Kredi Kartınızı Kapatmak İstemiyorsa

5664 sayılı Bankacılık Kanunu 25’inci maddesine göre ise tüketiciler istedikleri ve borçları olmadığı zaman kredi kartını kapatma hakkına sahipler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi kartı borcunuzun olması da kredi kartınızı iptal etmek için engel değil; kredi kartınızı kapattıktan sonra da borcunuzu ödeyebilirsiniz. Eğer bankanız, ilettiğiniz kredi kartı talebinize rağmen kartını iptal etmiyorsa ya da iptal etmediyse konuyla ilgili Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) şikayetinizi iletebilirsiniz. BDDK çok kısa bir süre içerisinde bankanız ile iletişime geçerek olayın araştırılmasını talep ediyor. Eğer daha önceki kredi kartı borcunuzdan dolayı da kredi kartınızı iptal etmek istemiyorsa, bu durumu da BDDK’ya bildirebilirsiniz. Kredi kartınızı kapattıktan sonra taksitler halinde ve aynı vade dönemi boyunca kredi kartı borç ödeme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

İş Bankası Kredi Kartı Yapılandırma > TIKLAYIN

Ziraat Bankası Kredisiyle Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır? > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.