Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

İş Bankası IBAN No Sorgulama, Öğrenme ve Hesaplama

İş Bankası IBAN No Sorgulama, Öğrenme ve Hesaplama

“International Bank Account Number”, yani kısaltılmış haliyle IBAN; uluslararası bankacılık hesap numarası olarak tanımlanır. Avrupa’da 40’tan fazla ülkede kabul gören IBAN numarasının kullanımı, T.C. Merkez Bankası kararıyla 2010 yılında ülkemizde de zorunlu hale getirildi. IBAN numarası ile banka para transfer işlemlerinizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Her bankada olduğu gibi Türkiye İş Bankası’na kayıtlı olan tüm müşterilerin hesap işlemlerini gerçekleştirdiği bir hesabı, hesap numarası ve buna bağlı olarak da bir IBAN numarası bulunuyor. Türkiye İş bankası IBAN numaralarının elektronik ve yazılı ortamlarda gerçekleştirilen para transferi işlemlerinde, ilgili hesaba ait olan tüm belgelerde gösteriminin sağlanması zorunludur.

Türkiye İş Bankası IBAN No Ne İşe Yarar?

Havale ve yurt içinde yapacağınız Elektronik Fon Transferi (EFT) gibi para transferi işlemlerinizi IBAN numaranız aracılığıyla kolaylıkla, çok daha kısa sürede ve güvenli biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışına para transferi (swift) yapmak istediğinizde ise bankanızın havale kodunu öğrenerek söz konusu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra IBAN numarası bankalardaki yapısal farklılıkların meydana getirebileceği olumsuzlukları önler; zaman ve maliyet kaybını en aza indirger. IBAN numarası, uluslararası standartlara sahip olduğundan, farklı ülkelere gerçekleştirilen para transfer işlemlerinde de kullanılır. Transfer işlemleri sırasında IBAN numarasına ait herhangi bir hata söz konusu olduğunda para transferi gerçekleşmez ve yapılacak hatalı işlem önlenmiş olur.

IBAN Numaranızdan Hesap Numaranıza Ulaşabilirsiniz > IBAN’dan Hesap Numarası Nasıl Bulunur?

Türkiye İş Bankası IBAN No Nerede Yazar?

Türkiye İş Bankası müşterilerinin hesaplarına bağlı kartlarının üzerinde 16 haneden oluşan kart numarası, kart sahibinin adı ve soyadı, kartın son kullanma tarihi, güvenlik numarası gibi bilgiler yer alır. Bazı bankalarda müşteri numarası da kartın üzerinde yazılı olabilir fakat IBAN numarası kesinlikle kartın üzerinde yer almaz. IBAN numarası yalnızca hesabınızı açtırırken tarafınıza verilen banka hesap cüzdanının üzerinde yazılı olur. Eğer bu cüdanı kaybettiyseniz IBAN numaranızı yalnızca yukarıdaki yöntemler ile öğrenebilirsiniz.

26 karakterden oluşan Türkiye İş Bankası IBAN no ilk 2 hanesi ülke kodunu, sonraki 2 hane ise kontrol basamaklarını oluşturur. Sonraki 5 hane banka kodudur. Son 16 hane ise Türkiye İş bankası hesap numarasını belirtir.

Türkiye İş Bankası IBAN No Nasıl Öğrenilir?

EFT ve havale işlemleri için ihtiyacınız olan IBAN numaranıza birkaç farklı yöntemle ulaşabilirsiniz. Şube kodu, hesap tipi bilgileri ve hesap numarası aracılığıyla internet şubesi ya da mobil bankacılık ile Türkiye İş Bankası IBAN sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ve IBAN numaranızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun yanında müşterine hizmetlerini arayarak ya da herhangi bir İş Bankası şubesine giderek de IBAN numaranızı öğrenmeniz mümkün.

1. İnternet bankacılığı ile IBAN hesaplama

Eğer Türkiye İş Bankası IBAN no bulma işlemi için şubeye gidemiyorsanız bankanın ilgili sayfası üzerinden Türkiye İş Bankası IBAN no hesaplama aracı ile hesaplama yapabilirsiniz. Bundan sonraki aşamada Türkiye İş Bankası IBAN no öğrenme ve hesaplama işlemi için hesap tipi, şube kodu ve hesap numarası bilgilerinize ihtiyacınız var.

Hesaplama işlemine başlamak için sayfanın alt kısmında paylaştığımız bağlantıya tıklayın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

  • İlk aşamada hesap tipi sekmesinden Vadesiz TL veya Vadesiz DTH seçeneklerinden birini seçmeniz gerekiyor. Vadesiz TL seçeneğiyle Türk Lirası cinsinden hesabınıza ait IBAN numaranızı, Vadesiz DTH seçeneğiyle döviz işlemleri için ihtiyacınız olan IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.
  • Bundan sonraki aşamada, sisteme İş Bankası hesabınızın bulunduğu şube kodunu ve hesabınıza ait hesap numaranızı eksiksiz girmeniz gerekiyor. Eğer hesabınızın bulunduğu şube kodunu bilmiyorsanız; şube kodu bölümünün yanındaki soru işaretine tıklayarak, yönlendirildiğiniz sayfadaki arama seçeneklerinden biri aracılığıyla şube kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Şube kodunuzu öğrendikten sonra tekrar bir önceki sayfaya dönerek hesap numaranızı girin. Tüm alanları doldurduktan sonra sayfanın sağ tarafında yer alan hesapla butonuna tıklayarak İş Bankası hesabınıza ait IBAN numarasını hesaplayabilirsiniz.

Bankanın IBAN numarası hesaplama sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ!

2. Müşteri hizmetleri aracılığıyla IBAN doğrulama

Eğer internet bankacılığı kullanmayı tercih etmiyorsanız İş Bankası müşteri hizmetleri numarası olan 0850 724 07 24’ü arayabilir, sizinle iletişime geçen müşteri temsilcisine talebinizi iletebilirsiniz.

3. Mobil bankacılık hizmeti ile IBAN sorgulama

Tablet ya da telefonunuza indireceğiniz mobil bankacılık uygulaması üzerinden Türkiye İş Bankası IBAN sorgulaması yapmak için için, mobil bankacılık uygulamasına giriş yapın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

  • Giriş yaptıktan sonra menüden hesabım bölümüne gelerek Türkiye İş Bankası IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Diğer Bankalar:

ING Bank IBAN Sorgulama

Denizbank IBAN Sorgulama

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.