Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

İş Bankası EFT İptali

Yanlış yaptığınız ya da yapılmasını istemediğiniz “İş Bankası EFT iptali nasıl yapılır?” sorusunu sizler için araştırdık.

İş Bankası EFT İptali

EFT İşlemi

İş Bankası EFT iptaline geçmeden önce sizlere EFT işlemi nedir ve EFT sistemi nasıl işliyor kısaca ondan bahsedelim. EFT işlemi, bankalar arası elektronik fon transferinin kısa adıdır ve herhangi bir mağazaya, kuruluşa yahut bireye fark etmeksizin; hemen herkese banka hesap numarasını veya uluslararası IBAN numarasını bildiğiniz zaman para transferi işlemini gerçekleştirmemize imkan sağlıyor. Eskinden sadece hafta içi mesai saatleri arasında yapılan EFT işlemi, son çıkan FAST sistemi ile artık 7 gün ve 24 saat boyunca gerçekleştirilebiliyor.

EFT işlemi yapılırken pek çok banka belli bir komisyon ücreti de alırken komisyonlar ücretleri ise bankalara göre veya banka içerisindeki hesabınızın durumuna göre değişebiliyor. Bankanızın EFT işlem ücreti komisyonlarına dair bilgilendirmeyi, işlemi gerçekleştirirken görebilirsiniz. Peki İş Bankası üzerinden başka bir bankadaki hesaba EFT talimatı verdiniz ancak sonrasında bu işlemden vazgeçtiyseniz İş Bankası EFT iptali nasıl yapılır buyurun beraber inceleyelim.

İş Bankası EFT İptali

İş Bankası üzerinden verdiğiniz bir EFT talimatını, üç farklı yolu kullanarak iptal edebilirsiniz. Ancak İş Bankası EFT iptalini yapmak için bu talimatı verdikten sonra hızlı davranmanız gerekiyor. Çünkü yaptığınız EFT işlemi karşı tarafın hesabına geçtiyse ve karşı hesaptan da para çekildiyse bu durumda yaptığınız EFT işleminin geri dönüşü olmayabilir. Bu nedenle EFT talimatını verdikten sonra ne kadar hızlı davranırsanız İş Bankası EFT iptal işlemini gerçekleştirme ihtimaliniz de o kadar artıyor. Eğer parayı gönderdiğiniz hesaptan bu tutar çekilmediyse İş Bankası EFT İptalini yapabilmeniz ve paranın hesabınıza geri yatma ihtimali daha da yüksek oluyor. Hemen İş Bankası EFT iptali hangi yollarla ve nasıl yapılır? adım adım beraber inceleyelim.

Müşteri Hizmetleri ile İş Bankası EFT İptali

İş Bankası EFT iptal işlemi için en hızlı ve en kolay yollardan birisi İş Bankası müşteri hizmetlerini arayarak göndermiş olduğunuz EFT işlemine dair iptal talimatı vermek oluyor. Müşteri hizmetleri ile EFT iptali için takip etmeniz gereken adımlar şunlar:

 1. İş Bankası müşteri hizmetlerini 0850 724 07 24 veya 444 02 02 numaralı telefon üzerinden arayın.
 2. Sizi sesli yanıt sistemi karşılayacak. Burada ilk adımda herhangi bir tuşlama yapmayın.
 3. Ardından ise müşteri numarası ile müşteri temsilcisine bağlanmak için 0 (sıfır)’ı tuşlayın.
 4. Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra “İş Bankası EFT işlemi iptal etmek istiyorum” şeklinde talebinizi iletin.
 5. Müşteri temsilcisi sizden, kişisel bilgilerinizi doğrulamanızı isteyecek. Sorduğu sorulara gerekli cevapları verin.
 6. Eğer yukarıda belirttiğimiz gibi parayı hesabınıza geri alınabilecek durumda ise EFT iptal işleminizi gerçekleştiriliyor.

İş Bankası Müşteri Hizmetleri işlemleri için > TIKLAYIN

İş Cep ile İş Bankası EFT İptal İşlemi

EFT iptali yapabilmenizin için en hızlı ve en kolay yollardan birisi de İş Bankası’nın mobil uygulaması olan İş Cep ile yapmış olduğunuz EFT işlemini iptal edebilirsiniz. EFT iptalini İş Cep uygulaması üzerinden yapmanız için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Eğer akıllı telefonunuzda İş Cep uygulaması yüklü değilse ilk önce telefonunuzun uygulama mağazasından İş Cep uygulamasını indirin ve kurun.
 2. Ardından, İş Bankası bilgileriniz ile uygulamaya giriş yapın.
 3. İş Cep uygulamasına girdikten sonra menü üzerinden “Para Transferi > EFT İşlemleri” adımlarını takip ederek talimat verdiğiniz tüm EFT işlemlerine dair bilgileri görebilirsiniz.
 4. Sonrasında ise iptal etmek istediğiniz EFT işlemine tıklayın.
 5. Eğer para gönderdiğiniz hesap, bu tutarı henüz çekmediyse ve banka tarafından onay verilirse İş Bankası EFT iptal işlemini yapmanız imkan verilerek ekranda EFT iptal işlemini yapabileceğiniz bir buton görünecek.
 6. Buton görünüyor ise “EFT iptal et” butonuna tıklayın ve İş Bankası EFT iptal işleminizi gerçekleştirin.

İş Bankası Şubesi ile EFT İptali

Pek çok kişi tarafından daha güvenli olduğu düşünüldüğü için banka şubeleri üzerinden işlemlerini gerçekleştirme yolunu da tercih ediliyor. İş Bankası Şubesine giderek EFT işleminizi iptal etmek istiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. TC kimlik kartınız ile herhangi bir İş Bankası şubesine gidin.
 2. Gişe işlemleri yapmak için sıra numarası alın.
 3. Gişe yetkilisine “İş Bankası EFT işlemi iptal etmek istiyorum” diyerek EFT iptal talebinizi iletin.
 4. Burada gişe yetkilisi sizden kimlik bilgilerinizi doğrulamanızı ve iptal etmek istediğiniz EFT işlemine dair bilgileri isteyecek.
 5. Bu bilgileri verdikten sonra EFT işleminizin iptal edilemediği sistem üzerinden kontrol edilecek.
 6. Eğer yukarıda da daha önce belirttiğimiz gibi EFT işleminizin iptali için imkan ve gerekli zaman var ise EFT işleminizin iptali gerçekleştiriliyor.

Ayrıca bakınız:

Yapılan EFT Neden Geri Döner? > TIKLAYIN

İş Bankası 3 Ay Ertelemeli Kredi Başvurusu > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.