Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

İş Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

İş Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

İş Bankası Altın Hesabı

İş bankasının tasarruflarınızı, altın olarak değerlendirdiğiniz kabul günü birikimlerinizi ya da ziynetlerinizi saklamak için hizmetinize sunduğu bir hesaptır. İş Bankası yatırımlarınızı çalınma riskine karşı güvenle saklama imkânı sağlamaktadır. İş bankası; üç türlü altın hesabı seçeneği sunarak sizlerin yatırımlarını en iyi şekilde değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

İş Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

İş Bankası Altın Hesabı Özellikleri

İlki İş Bankası vadesiz altın hesabıdır. Bu hesap sayesinde; tasarruflarınızı istediğiniz zaman altına dönüştürebilir, dilediğinizde altınlarınızı satıp nakde dönüştürebilirsiniz. İş Bankası şubelerini, İş Bankası internet şubesini kullanarak veya İş cep aracılığıyla açabilirsiniz. Az miktarlarda bile birikim yapabileceğiniz, masraf alınmayan, alım satım kazancında vergi kesintisi yapılmayan bir hesap türüdür.

İş Bankası vadesiz altın hesabı ile 0,01 gram ve katları olacak şekilde yatırım yapılabilmektedir. İş Bankası’nın ilan ettiği, alış ve satış fiyatları ile işlem gerçekleştirilmektedir. İş Bankası vadesiz altın hesabının 100 000 TL’si tasarruf mevduat sigortası kapsamında olmaktadır.

İkincisi İş Bankası vadeli altın hesabıdır.  İş bankası şubelerini veya İş Bankası internet şubesini kullanarak, en az 10 gram altın ile açabileceğiniz bir hesap türüdür ve 0,01 gram ve katları olacak şekilde yatırım yapılabilmektedir. Vadesiz TL hesabı ve vadesiz altın hesabındaki altınlar kullanılarak da hesap açılabilmektedir.

Ayrıca BkzHalkbank Altın Hesabı Nasıl Açılır?  –  Garanti Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Hesap 6 aydan 1 yıla kadar vadelerle açılabilirken altının yükselişinden ve faizden kazanç sağlanmaktadır. Faiz kazancınızı altın olarak alabiliyorsunuz. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta;  bu hesap türünde kazandığınız faiz miktarından %15 stopaj kesintisinin yapılıyor olmasıdır.

Resmi gazetede yayınlanan; Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca Tahsil olunacak Primlere Dair Yönetmelik hükümlere göre altınlarınızın yine 100 000 TL’ye kadar olan kısmı sigorta kapsamında olmaktadır.

Üçüncüsü ise İş Bankası yatırım hesabınızdan altın hesabına aktarım yapmaktır. Ücretsizdir. İş Bankası şubeleri ya da internet şubesi kullanılarak 0,01 gram ve katları olacak şekilde alınıp satılabilmektedir. Altınlarınız gram cinsinden hesabınıza aktarılmaktadır. 7/24 işlem yapma avantajı sunulmaktadır. İşlem ücreti ve saklama komisyonu alınmamaktadır.

İş Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Ancak altınlarınızı, altın olarak teslim almak isterseniz en az 5 kilo gram olmak kaydıyla, sonrasında 1 kilo gram ve katları şeklinde alınabilmektedir. Altınlarınızı almadan 3 iş günü önce İş Bankası şubesine bilgi vermeniz halinde Borsa’dan teslim alınarak, size teslim edilmektedir.

İş Bankası; altın buluşmaları adı altında, belli şubelerde altın veya ziynet eşyalarını teslim etme olanağı da sağlamaktadır.  Altın eksperleri değerlerini hesapladıktan sonra, altınlarınızın karşılığı kadar gram altın vadesiz hesabınıza yatırılmaktadır. Altınlarınız bu esnada bozdurulmamaktadır.

Ayrıntılar için TIKLAYIN!

İş Bankası Altın Hesabı Yorumları

Uzun vadede altınlarınızı bozmazsanız altındaki yükseliş sayesinde kazancınız artmaktadır. Ancak kısa vadelerde alış satış yapılmasının kazançtan ziyade zarara uğratabileceği dikkate alınmalıdır. Hafta sonu ve akşam 17.00’dan sonra işlem yapılmamasının, mesai saatleri içinde işlem yapmanın kayba uğramamak adına önemli olduğu kullanıcılar tarafından vurgulanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.