Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

İpotekli Kredi Ödenmezse Ne Olur?

İpotekli Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Konut kredilerinin faiz oranlarının geçtiğimiz yıl düşürülmesiyle birlikte, bu yıl içerisinde konut sahibi olmak isteyen pek çok insan; teklifleri değerlendirmeye başladı bile. Emlak konut güvencesiyle pek çok ailenin, pek çok şehirde ev sahibi olduğunu biliyoruz. Emlak Konut’un yanında günümüzde TOKİ gibi kuruluşlar da, devlet desteği ile insanları ev sahibi yapabiliyorlar.

İpotekli Kredi Ödenmezse

Siz de, bunlardan biriyle yahut kendi bulduğunuz bir ev aracılığıyla konut kredisi almak istiyorsanız; muhtemelen doğru yıldasınız ancak bu yıl konut kredisi alıp ilerleyen senelerde ödeyemeyenlerin sayısı muhtemelen çok fazla olacaktır. Peki çektiğiniz krediyi ödeyemeyecek duruma gelirseniz ne olur?

İpotek göstereceğiniz herhangi bir teminatınız, konutunuz yahut aracınız varsa; ödeyemediğiniz durumda bunlara neler olacağını bilmek elbette hakkınız. Bu yazımızda, sizler için ipotekli kredi ödenmezse ne olur? Sorusunu cevaplamaya gayret edecek, adım adım oluşabilecek tehlikeli süreçleri kaleme alacağız. Siz de, konut kredisi çekecekseniz ancak ödeme yönünden tedirginsiniz ve neler olabileceğini merak ediyorsanız, aşağıda sizler için adım adım muhtemel senaryoları dillendirdik.

İpotekli Kredi Ödenmezse Ne Olur?

  1. İlk Adım: Banka Girişimleri

Öncelikle, konut kredisini ilk ay ödemeyip ikinci ay, ikisini birden ödemeniz çoğu zaman faiz ve komisyon dışında büyük sorunlar teşkil etmemektedir. Pek çok banka için bu şekilde uygulanan sistemde, ikinci ayın da kredi ödemesinin gecikmesi durumunda, öncelikle tarafınıza yapılan aramalar ve mesajlarla girişimler varlık kazanacaktır. Bankaların müşteri hizmetleri tarafından da, telesekreter tarafından da sıklıkla aranmanız muhtemeldir ve sizlere pek çok kez, ödemediğiniz takdirde bu borcun avukatlık olacağını belirtirler ki, ikinci adımda muhtemelen öyle de olur.

  1. İkinci Adım: Avukatlık Süreci

Bankalar girişimden cevap alamadıktan sonra, muhtemelen üçüncü yahut beşinci aylar arasındaki süreçte avukatlık olursunuz. Borcunuz, artık avukatlık bürosuna devredilmiştir ve bankanın anlaşma gösterdiği avukatlık bürosuyla artık iç içesinizdir. Bundan sonraki iletişiminiz banka ile değil, avukatlık bürosuyla olacaktır zira borç bankadan tamamıyla çıkmıştır. Bu arada, siz de kara listeye girmiş olduğunuzu unutmayın. Bu borcu kapatmanız halinde bile 5 yıl boyunca herhangi bir bankacılık ürününe başvuru yapamaz, yapsanız da onayı herhangi bir biçimde alamazsınız.

Avukatlık büroları, bu borcu ödemeniz yolunda size telkinlerde bulunurken taksitlendirme gibi şeylere genelde konut kredisi ürününde yanaşmamaktadırlar; zira, ellerinde alacakları bir ipotek mevcuttur ve bunu koz olarak sürekli kullanırlar; keza, alabilirler de. Ek olarak, avukatlık sürecinde faizlerin ve avukatlık masraflarının da borcunuza eklendiğini ve borcunuzun neredeyse iki katını ödemeniz gerektiğini hatırlatalım. Dolayısıyla, mahkemelik yahut avukatlık bürolarına borcunuz yansımadan önce; keşke bankada halletseydim, dememek için borçlarınızı düzenli ödemeniz çok önemli.

Gelelim, üçüncü adıma. Üçüncü adım muhtemelen son adım olarak bilinir ve işlerin bu raddeye getirilmesi genelde önerilmez.

  1. Üçüncü Adım: İpotek Teminatınızın Satışa Çıkarılması

Konut krediniz yahut herhangi bir krediniz için ipotek ettiğiniz emtianız, borcunuzu avukatlık döneminde de ödememeniz halinde elinizden alınabilecektir ve bu imzaladığınız sözleşmede açık biçimde belirtilir. İmzaladığınız sözleşme dolayısıyla yapılan ilk girişim, İpotek emtianızın banka tarafından satışa çıkarılmasından geçer. Bu satışa çıkarılma, genelde kredi tutarınız kadardır ve banka kredi olarak verdiği parayı satışa çıkardığı ipoteğinizden bu biçimde çıkarmaya çalışacaktır.

Satışa çıkarılan emtianızın talipleri tarafından satın alınması sonucunda ise değerinde bir alım genellikle gerçekleşmez ve bankalar bunu bilinçli bir biçimde yapabilirler. Bu sebepten arta kalan borcunuz dahi olabilmektedir. Emtianız kısa süre içerisinde “hacizli” olarak elinizden alınırken siz artık evsiz yahut arabasız kalabilirsiniz.

İpotek olarak gösterdiğiniz herhangi bir emtiayı kredinizi ödememeniz durumunda elinizden alabilen bankalar, günümüzün maalesef en sıkıntılı durumlarını oluşturmaktadırlar zira pek çok kredi mağduru, ipotek ettiği evini sırf borçları yüzünden kaybedebilmekte ve maalesef büyük oranda evsiz kalabilmektedirler. Siz de, kredi borcunuz için herhangi bir emtiayı ipotek olarak gösterdiyseniz, elinizden geldiğince düzenli ödemeler yapmaya dikkat edin ve kesinlikle faiz oranları hasebiyle borçlarınızı günü gününe ödeyin.

Herhangi bir yerden borç alıp yahut kredi çekip bu borcu toplu olarak kapatmak da, doğru olabilir. Örneğin, konut kredinizin yarısında işleriniz ters gitmiş olabilir ve siz bu krediyi artık ödeyemiyor olabilirsiniz. Ancak yarısı kadar bir ihtiyaç kredisi çekmeniz ve bunu daha geniş vadelere bölmeniz akabinde, yeni kredinizi ek bir faiz oranını göze alarak rahat bir biçimde ödemeye devam edebilir; yüklü taksitleri olan konut kredisi borcunuzu ise kapatabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Ertelemeli Kredi Nedir? > TIKLAYIN

3 Ay Ertelemeli Kredi Veren Bankalar > TIKLAYIN

Kredi Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır? > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.