Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İpotekli İhtiyaç Kredisi

ipotekli ihtiyaç kredisi nedir?

Bankaların müşterilerine teminat karşılığı verdiği krediye ipotekli ihtiyaç kredisi denir. Genellikle yüksek tutarda çekilen kredilerde kullanılan yöntem olarak bilinmektedir. Örneğin 100 bin TL kredi ihtiyacınız var, kredi notunuz ve gelir durumunuz da krediyi almanıza engel teşkil edebilirken eğer varsa evinizi ipotek ettirerek yüksek miktarda kredi kullanabilirsiniz. İpotek ettirebileceğiniz teminatlarınız arasında taşınmaz mallarınız olacağı gibi arabanız da bulunabilir.

Kredi notunuzu öğrenmek için > TIKLAYIN

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İpotekli ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için öncelikle ne kadar krediye ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Ardından ipotek ettireceğiniz teminatınızın tapusuyla birlikte bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru esnasında tapunun yanında başka belgeler de ibraz etmeniz istenebilir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Alma Şartları

  • İpotekli ihtiyaç kredisi alabilmek için gerekli olan şartlar arasında ilk bilmeniz gereken bankaların ipotekli krediyi sadece gerçek kişi adına kayıtlı olan konutlara verildiğidir. Bu konutların da mesken olarak geçmesi gerekmektedir. Depo ve işyeri olarak kullanılan taşınmazlara ipotekli ihtiyaç kredisi verilmemektedir. Bu tür teminatlar bireyselden ziyade ticari kredilerde ipotek edilebilmektedir.
  • Krediyi kullanma sebebiniz eğitim veya ev tadilatı olursa kredi vadenizi 120 aya kadar uzatabilmeniz mümkünken bunların dışındaki sebeplerde maksimum 48 ay vadeli kredi kullanabiliyorsunuz.
  • İpotekli ihtiyaç kredisi çekerken bankaya vereceğiniz teminatların sizin adınıza olması gerekmektedir. Ailenizin fertlerinden herhangi birinin adına olan teminatlar kabul edilmemektedir. Bu gibi durumlarda noterden taşınmazı kendi üstünüze alarak ipotekli ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.
  • Bankaya vereceğiniz ipoteğin ardından banka tarafından teminatın bulunduğu adrese ekspertiz yollanır ve teminatın değeri hesaplanır. İpotek değeri hesaplanan teminatın en fazla %80’ine kadar kredi kullanabilirsiniz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir?

İpotekli ihtiyaç kredisi alırken çıkacak olan masraflar genellikle konut kredisi masraflarıyla aynıdır. Bu masrafların içinde genellikle ekspertiz ücreti, sigortalar, ipotek masrafı ve bankaların aldığı %5 olarak belirtilen şube masrafları bulunmaktadır. Oturmuş olduğunuz konutunuzu ipotek ettirirseniz %5 olarak belirlenen BSMV masrafından muaf olursunuz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Masrafları

  1. Ekspertiz Ücreti
  2. Kredi Tahsis Ücreti
  3. Sigorta Masrafı(Dask ve Hayat Sigortası)
  4. Taşınmaz rehin ücreti (ipotek tesis ücreti)

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankaların başında Vakıfbank ile Ziraat Bankası gelmektedir. Bunun yanında Halkbank’tan da ipotekli ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Devlet bankalarının haricinde özel sermayeli bankalardan da ipotekli ihtiyaç kredisi alabilmeniz mümkün. Aşağıda 3 bankanın ipotekli ihtiyaç kredilerini tanıttık.

Vakıfbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Vakıfbank ipotekli ihtiyaç kredisi alabilmek için sahip olduğunuz taşınmazınızı ipotek ettirerek büyük miktarlardaki nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Vakıfbank ipotekli ihtiyaç kredisinde vade sayısı maksimum 48 aydır. Ödeme şekli olarak 3 aylık dönemler veya değişken taksitler de seçebilme imkanınız vardır. Krediyi kullanabilmek için belirli ve düzenli bir geliriniz olması şartı istenmektedir. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi

Halkbank ve Vakıfbank’ın yanında ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabilmek için Ziraat Bankası’na da uğramanızı tavsiye ederiz. Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi verirken uzun vadeli ödeme kolaylığı da sunmaktadır. Ziraat Bankası’ndan kullanabileceğiniz maksimum kredi tutarı, ipotek ettireceğiniz teminatınız eğer konut ise %80, iş yeri ise %75 ve imarlı arsa ise %50 olarak belirlenmiştir. Eğer gerekli görülürse ek teminatların da istenebildiğini hatırlatmadan geçmeyelim. Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu ve ayrıntıları için buraya tıklayın.

Halkbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Aynı Vakıfbank’ta olduğu gibi Halkbank’ın da müşterilerine sunduğu krediler arasında ipotekli ihtiyaç kredisi de bulunmaktadır. Sahip olduğunuz konutunuzu teminat göstererek yüksek tutarlı ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabilmeniz mümkün. Teminat gösterilen konutun maksimum %80’ine kredi verilmektedir. Maksimum vade sayısı da 48 ay olarak belirtilmiştir. Ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.