Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

İpotekli Ev Satılır Mı?

İpotekli Ev Satılır Mı?

İpotekli Ev

Bankaların müşterilerine sunduğu sayısız olanaklardan biri de ev kredisidir. Milyonlarca kişinin nakit parası olmadığı durumunda bankalardan kredi çekerek ev sahibi olması, bankalara olan talebi arttırmaktadır. Büyük bir hevesle ev sahibi olmak isteyen kişiler, bu doğrultu da ev kredisi çekmektedir. Fakat bazı finansal durumlar, kişilerin borçlarını geri ödeyememelerine sebep olmaktadır.

İpotekli Kredi Ödenmezse Ne Olur? > TIKLAYIN

Ev kredisi veren bankalar, ön şart olarak evi ipotek atına aldığından, son durum üzücü hal almaktadır. İpotek, bankaların borçların ödenmediği durumundaki teminatıdır. Borçların geri ödemesi yapılmadığında evler satışa çıkartılır ve borçlar bu yolla kapatılır. Peki ipotekli ev satılır mı?

İpotekli Ev Satılır Mı?

İpotekli Halde Olan Ev Satılabilir mi?

Öncelikle ev alıcılarının ödemelerini yapmadan ve alacakları eve karar vermeden önce ön araştırma yapmaları şarttır. Tapu dairelerinde evin ipotekli olup olmadığı bilgisine kolayca ulaşabilirler. İpotekli olan evlerinde satışı yapılabilmektedir; bir kaç yöntemle mümkün olan satış işlemlerinde öncelikle ipoteğin ev üzerinden kaldırılması gerekmektedir. Bunun için ise alıcı ve satıcı anlaşarak bankaya gitmeleri gerekmektedir. Evi alan kişi eğer peşin para ile alacaksa borçlu olan kişinin kredisini öder ve böylece ipotek ortadan kalkmış olur. Bu durumda çok sorun olmamakla birlikte kısa sürede çözülmüş olacaktır. Diğer şekilde evin alıcısı olan kişi kredi kullanarak ev sahibi olacaksa, çekmiş olduğu kredi ile banka kişinin borcunu öder ve ipotek bu yolla ortadan kalkmış olur. Alıcı kişi farklı bankadan ev kredisi kullanmak istediği durumda ise, kişi bankadan kredisini çeker ve diğer bankaya olan borcu ödeyerek ipoteği kaldırmış olur. Diğer banka ile ilişkisi kalmayan iki taraf için banka açısında problem olmayacaktır.

Diğer bir yöntem ise evi satın alacak kişinin ipoteği ile kabulleniş olmasıdır. İpotekli olan ev için gerekli tapu dairesi, alacaklı konumda olan bankayı bilgilendirir. Bu durum normal bir ev kredisi işlemi olmadığından satıcı kişinin kredisine KKDF ve BSMV oranları eklenmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.