Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

İnternetten Kredi Kartıyla Alışveriş Yapamıyorum

İnternetten Kredi Kartıyla Alışveriş Yapamıyorum

İnternetten Kredi Kartıyla Alışveriş Yapamama Nedenleri

Sanal mağazalardan alışveriş yapmak için alternatif bir ödeme yöntemi olan kredi kartları bazen işlemin tamamlanmamasına neden olabiliyor. İnternetten kredi kartıyla alışveriş veriş yapmak kolay iken tüketici, almak istediği ürünleri sepete ekledikten sonra ödeme ekranına yönlendirildiğinde kredi kartı seçeneğini işaretleyerek işlemi tamamlamak isteyebilir.

Ancak kart bilgilerinin doğruluğundan emin olmasına rağmen işlem başarısız ya da ödeme gerçekleştirilemedi gibi uyarılar alabilir. Böyle bir durumda tüketicinin yapması gerekenleri ve internetten alışveriş yapılamamasının nedenlerini yazımızda paylaştık.

Kredi kartınızın bilgilerini doğru girdiğiniz halde internet üzerinden satın almak istediğiniz ürünün ödemesini gerçekleştiremiyorsanız bunun 4 ayrı sebebi olabilir.

Kredi Kartınızın İnternet Alışverişlerine Kapalı Olması

Ülkemizde yaklaşık olarak 176 milyon kredi kartı ile banka kartı bulunmaktadır. Bazı bankalar kartlarını müşteriye sunarken internet alışverişine açık bir halde yollamaktadır. Bazı bankalar ise kredi kartı isteyen tüketicilere, kartını sanal alışverişe kapalı bir şekilde teslim eder. Bu kartların sanal mağazalarda kullanılabilmesi için internet alışverişine açtırılması gereklidir.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde alınan resmi kararlarla birlikte artık tüm kartların internet alışverişine kapalı bir şekilde üretileceği duyuruldu. Bu nedenle sanal mağazalarda ödeme işlemleri sırasında sorun yaşıyorsanız, bunun nedeni kredi kartınızın internetten alışverişe kapalı olması olabilir. Böyle bir durumda müşteri hizmetlerini arayarak ya da bankanızın şubesine giderek kartınızı sanal alışverişe açtırmanız gereklidir. Ayrıca internet şubesi veya cep şubesinden de kredi kartınızı internet alışverişlerine açabilirsiniz.

Kredi Kartınızda Kullanılabilir Bakiye Bulunmaması

Kartınızda yeterli bakiye kalmamış ise ödeme işlemlerinizi tamamlayamazsınız. Bu, online alışveriş sırasında tüketicilerin sıklıkla yaşadığı bir problemdir. Çünkü tüketiciler internetten hizmet ya da ürün satın almak isterken, kartın kullanılabilir bakiyesini genellikle kontrol etmezler. Buna bağlı olarak da satın alma işlemleri sırasında kalan bakiyenin yetersiz olması nedeniyle ödeme gerçekleşmeyebilir.

Ayrıca kartın limiti ile kullanılabilir bakiyesini karıştıran kullanıcılarda mevcut. Kartınızın limiti, müşterisi olduğunuz bankanın sahip olduğunuz kredi kartına tanımladığı limittir. Kullanılabilir bakiye ise kartın limitinin ne kadarını kullanabileceğinizi ifade eden terimdir. Doğal olarak kart limitiniz kadar değil, dönem için kullanılabilir bakiyeniz kadar işlem yapabilme hakkına sahip olursunuz.

Bu iki terimi birbirleri ile karıştırmış olabilir ve kullanılabilir bakiye yetersizliğinden dolayı internetten alışveriş yapamayabilirsiniz. Böyle bir durumda kartınızın limitini arttırabilir ya da ilgili karta ödeme yaparak yeterli bakiyeyi elde edebilirsiniz.

Kredi Kartınız Bloke Edilmiş Olabilir

Çeşitli sebeplerle kartınızın bloke edilmesi, internetten alışveriş yapmanıza mani olabilir. Özellikle düzensiz harcamalar sonucunda edindiğiniz borçları ödemeyi unuttuğunuzda 90 günlük bir sürecin geçmesinin ardından kartınız bloke edilmiş olabilir.

Bu konu ile ilgili herhangi bir ihbar almadıysanız, en yakın banka şubesine giderek görüşmenizi tavsiye ederiz. Çünkü kartın bloke edilmiş olması, kullanımsal erişime kapatılması anlamına gelmektedir.

Banka ile gerçekleştireceğiniz görüşmenin ardından ödenmemiş olan borçlarınızı ödeyerek, kartınızı online alışverişe açtırabilirsiniz. Bu süreç için tahmini zaman vermek gerekirse 24 saat içerisinde kredi kartınız kullanıma açılır diyebiliriz…

Ayrıca Bkz: Kredi Kartı Şifre Blokesi Nasıl Kaldırılır?

3D Secure Şifresi Telefonunuza Gelmiyor Olabilir

Son olarak kredi kartı ile internetten alışveriş yapamama sebeplerinden birisi de 3D secure şifresinin gelmiyor olmasıdır. 3D secure ödeme ekranı ilgili bankaya ait bir ekran olduğu için bu ekranda oluşan sorunlara alışverişi yapmaya çalıştığınız sanal mağaza müdahale edemiyor.

Bu nedenle online olarak ürün ya da hizmet satın almaya çalıştığınızda, 3D secure şifresi cep telefonunuza mesaj olarak iletilmezse bankayla irtibata geçmelisiniz. 3D secure ekranında yaşadığınız sorunlar ile ilgili bankanın müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.