Kredilog.com

İnternetten E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet bilindiği gibi son yıllarda birçok kişinin farklı işlemleri gerçekleştirebildiği geniş bir platform olarak karşımıza çıkmıştır. İnternet üzerinden E-devlet sistemine giriş yapıldığında birbirinden farklı işlemleri kolaylıkla yapmak mümkündür. E-devlet üzerinde fatura ödemeleri, bankacılık işlemleri ve resmi kurumlarla ilgili birçok işlemi yapmak mümkündür. Ancak bu sistemden yararlanmak için bireylerin e-devlet şifresine sahip olmaları gerekiyor. Peki, e -devlet şifresi nasıl alınır?

E-Devlet Şifresi Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminin çıktığı ilk zamanlarda bireylerin e-devlet şifresini almak için izleyebilecekleri tek yol PTT şubelerinden birisine gitmekti. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına özel olarak verilen kapalı zarflar içerisindeki şifre ile sisteme giriş yapılabiliyordu. Ancak günümüzde internet üzerinden de rahatlıkla E- devlet şifresi alma işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Bu durumun iki önemli avantajı bulunuyor. Bunlardan birisi bireylerin şifre almak için herhangi bir şekilde yerlerinden kalmasına gerek bulunmamasıdır. İnternet üzerinden artık rahatlıkla e- devlet şifresi alınabiliyor. Bir diğer avantaj ise PTT şubelerinde olduğu gibi şifre almak isteyen kişilerin herhangi bir ücret ödemiyor olmasıdır. 

İnternetten E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet Şifresini Kaybedenlerin Başvurabileceği Yöntemler 

Mevcut olarak daha önce e- devlet şifresini almış ancak şifresini unutan bireyler E-devlet hizmetlerinin verildiği internet sitesine giriş yaparak kısa sürede e-devlet şifrelerini alabiliyorlar. Bunun için siteye giriş yapıldığında şifremi unuttum alanının işaretlenmesi ve ekrana çıkan bilgilerin girilmesi yeterlidir. Şifre yenileme işlemi için gerekli olan bilgilerin girilmesinden sonra kısa sürede yeni bir e-devlet şifresi belirlenebilir. Ancak bu işlem için bireylerin mutlaka daha önce e-devlet şifrelerini almış olmaları ve sistemdeki mail adresi, telefon numarası bilgilerinin güncel olması gerekir. 

PTT’ye Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bireylerin e-devlet sistemini kullanabilmeleri ve sistemin avantajlarından yararlanabilmeleri için PTT şubelerine giderek e- devlet şifrelerini almaları gerekiyordu. Ancak günümüzde internet üzerinden de sorunsuz bir şekilde e-devlet şifresini almak mümkündür. Bu özellikten yararlanarak e-devlet şifresi almak isteyen kişilerin öncelikli olarak internet bankacılığını kullanmaları gerekiyor. Birçok bankanın internet bankacılığında özel olarak belirlenen bir alan üzerinden e- devlet sistemine giriş yapılabiliyor. Eğer bireyler daha önce e-devlet sistemine kayıt olmuşlar ise direkt olarak internet bankacılığının ilgili alanlarına giriş yaparak e devlet sistemine giriş yapabiliyor. Ancak eğer daha önce e-devlet şifresi alınmamışsa bu ekran sayesinde istenilen şifre oluşturularak sisteme giriş yapılabiliyor.

İnternet Bankacılığı Üzerinden E-Devlet Şifresi Alma

Günümüzde birçok kişi bankacılık konusundaki işlemlerini daha rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirmek için internetin olanaklarından yararlanmakta ve internet üzerinden online olarak bankacılık işlemlerini gerçekleştirmektedir. İnternet bankacılığının en önemli avantajlarından birisi ise e-devlet şifresinin kolaylıkla alınabiliyor olmasıdır. Daha önce e-devlet şifresini almamış olan kişiler hizmet aldıkları bankanın internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra e-devlet linkinin olduğu alana tıklayarak kendilerine yeni bir şifre oluşturabilirler. Bu konuda her bankanın ekranlarında farklılıklar bulunur. Ancak E-devlet alanına giriş yapılarak kısa sürede e-devlet şifresini almak mümkündür. Kullanıcılarının karşısına çıkan ekranda e-devlet şifrelerini belirlemeleri için iki alan bulunur. Bu alana şifrelerin yazılması ve onay butona basılması ile birlikte güncel e-devlet şifresi alınmış olunur. Birçok şifreleme işleminde olduğu gibi e-devlet şifresini bankalar aracılığı ile almak isteyen kişilerin de mutlaka güvenilir bir şifre belirlemeleri gerektiğini belirtelim.

İnternet Bankacılığı Üzerinden E-devlet Sistemine Giriş Güvenilir Midir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının birçok işlemi sorunsuz bir şekilde yapabildiği E-devlet sistemine giriş için internet bankacılığını kullanan bireylerin merak ettikleri en önemli sorunlardan birisi bu şekilde e-devlet sistemine giriş yapmanın güvenilir olup olmadığıdır. Bu konuda şunu belirtmemiz gerekiyor ki internet bankacılığı konusunda hizmet veren tüm bankalar üzerinden sisteme giriş yapmak son derece güvenlidir. Aynı şekilde internet bankacılığı üzerinden sisteme giriş yapılabildiği gibi, E-devlet internet sitesi üzerindeki giriş seçenekleri alanında internet bankacılığı ile giriş seçeneğini kullanarak da güvenilir bir şekilde E-devlet sistemine giriş yapılabilir.

Hangi Bankaların İnternet Bankacılığı İşe E-Devlet Şifresi Alınır?

Yazının başında belirttiğimiz gibi E-devlet şifresi almak için çeşitli bankaların internet bankacılığından yararlanılabiliyor. Bu konuda E-devlet sistemi ile entegre çalışan ve şifresi olmayan kişilerin rahatlıkla e-devlet şifresini alabildikleri bankalardan birisi Akbank bankasıdır. Bankanın internet bankacılığını kullanan kişiler rahatlıkla internet bankacılığı üzerinden e-devlet şifrelerini temin edebilirler. Ayrıca Albaraka , Anadolubank, Denizbank, Finansbank ve Garanti Bankası gibi bankaların internet bankacılığını kullanarak da kısa sürede e-devlet şifresini almak mümkündür. Bunun dışında ülkemizde hizmet veren önemli bankalar da müşterilerine ücretsiz bir şekilde internet bankacılığı üzerinden e-devlet şifresi alma olanağı sunuyor. Şekerbank, TEB, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası ve Yapı Kredi bankası müşterileri de rahatlıkla bankanın internet bankacılığı üzerinden e-devlet şifrelerini alabiliyorlar. Yukarıdaki bankaların herhangi bir tanesinde hesabı ya da kredi kartı olan ve internet bankacılığını kullanan kişiler istedikleri zaman online olarak e-devlet şifrelerini temin edebilirler.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.