Kredilog.com

İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet Bankacılığı

Son zamanlarda oldukça fazla kullanılan bir sistem olarak İnternet Bankacılığı; bu yazıda geniş olarak değerlendirebileceğimiz, aslında fazlasıyla artısı olan ancak dikkatli kullanılması gereken bir sistem. İnternetin sıklıkla kullanılması ve alışverişler için biçilmiş kaftan e-ticaret sitelerinin de açılması ile beraber devreye giren İnternet Bankacılığı; artık her bankanın resmi adresinde bulunan bir hizmet ve hesap bilgilerinizle rahat bir biçimde giriş yapabilmeniz sağlanabiliyor.

Bazı bankalar, internet bankacılığına özel fırsatlar sunarken; bazıları sadece sistemi kullanılabilir hale getirmekle uğraşıyor. Örneğin, ING Bank üzerinde internetten yahut mobilden yapılan EFT işlemlerinde ücret alınmazken, ATM’den yapılan işlemler ücretlendirilebiliyor. Bunun gibi pek çok bankanın internet bankacılığı kullanımına özel fırsatları olduğunu görebiliyoruz.

İnternet bankacılığı içerisinde, para gönderme ve alma işlemlerini temelde gerçekleştirebilirken bunun yanında pek çok yatırımınızı değerlendirebiliyor, hesaplarınızın ve kredi kartınızın detaylı kontrollerini; dökümlerini bu bankacılık sisteminden alabiliyor; bunun yanında, bankacılık ürünlerine dair başvurularınızı da yine internet bankacılığı sisteminden yapabiliyorsunuz. Kolay ve zahmetsiz olarak, yerinizden kalkmadan internetten yaptığınız bu işlemler için bankanız sizden herhangi bir ücret de ek olarak talep etmiyor.

İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

İnternet bankacılığı, genelde pek çok bankanın resmi adreslerinde; sağ üst köşede görüntülenebilir bir seçenek. Bireysel yahut kurumsal fark etmeksizin seçeneklerden birine tıkladıktan sonra açılan pencerede; tarafınızdan hesap bilgileri isteniyor. Hesap bilgilerinizi doğru bir biçimde girdikten sonra ise yukarıda sunulan işlemleri menülerden rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Burada, dikkat etmeniz gereken olay; internet bankacılığı şifrenizin, kredi kartı yahut banka hesap şifrenizle kesinlikle aynı olmadığı.

İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Alınır?

İnternet bankacılığı şifresi genelde bankalarca değişmekle beraber; kısa yoldan müşteri hizmetlerini arayarak alınabiliyor. Müşteri hizmetlerine gerekli bilgileri vererek, internet bankacılığı şifrenizi talep edebilir yahut pek çok bankanın sunduğu tek kullanımlık şifreyi de telefonunuza mesaj olarak isteyebilirsiniz. İnternet bankacılığına giriş yapacağınız pencerede; şifrenizi nasıl alabileceğinize dair seçeneklerin muhakkak belirtildiğini görebilirsiniz. Görememeniz halinde ise kesin çözüm belirttiğimiz gibi müşteri hizmetleri.

İnternet Bankacılığı Güvenli midir?

Güvenli olup olmadığı konusunda tartışmaların devam ettiği İnternet Bankacılığı; genelde güvenilir olarak nitelendirilebiliyor ancak burada belli başlı konuları irdelemek gerekli. Öncelikle, internet bankacılığında güvenli bir biçimde işlem yapabilmek için şüphesiz bilgisayarlarınızın güvenli olması gerekli. Dolayısıyla, bilgisayarın güvenli olduğu konumlarda internet bankacılığına dair güvenli işlemler yapılabilir ancak bilgisayarın içerisinde virüs ve benzeri etmenler varsa; bu durum biraz daha zorlaşabilecektir şüphesiz. Virüsler, trojan ve truva atı gibi pek çok tehdit edici etmen; bilgisayarlarınızdan bilgi çalabilmekle ünlüdürler ve bunu engellemek sizin elinizde. Özellikle anti-virüs programlarının yaygınlaşması sonucunda bunlara günümüzde bir “dur” denmeye çalışılmışsa da yeni sistemler aynı zamanda yeni virüslerin, daha güçlü tehditlerin doğmasına da olanak veriyor.

Dolayısıyla, internet bankacılığı deneyimini güvenli hale getirmek için öncelikle güvenli bir bilgisayar kullandığınızdan emin olun. Bunun için alanında yetkin ve etkili bir anti-virüs programı kullanabilir, böylece kolaylıkla bilgisayara girebilecek virüsleri def edebilirsiniz. Zira, virüsler günümüzde sadece savunmasız bilgisayarlara erişim sağlayabilmekte ve onlardan bilgi sağlayabilmektedir. Güncel olarak veritabanları güncellenen Anti-virüs programları, bu virüslere kesinlikle geçit vermemekte.

Ek olarak, Facebook ve diğer sosyal medya siteleri üzerindeki tıklamalarınıza da dikkat etmenizde yine yarar var. Özellikle reklam gibi görünen ve altında “phishing” saldırısı yatan bu tehditler; tarayıcınıza virüs bulaştırabilirler. Güvenli bir internet bankacılığı deneyimi için son olarak şifrenizi girerken sanal klavye kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece, bilgisayarınız savunmasız olsa bile şifreniz algılanmayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.