Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

İmza Sirküsü nedir?

İmza Sirküsü nedir?

İmza Sirküsü

Resmi kurum ve kuruluşlarda ismini sıkça duyduğumuz imza sirküsü ya da imza sirküleri oldukça önemli bir belgedir. İsmini sıkça duymamıza karşın tam olarak ne olduğu bilmediğimiz belge ile alakalı ayrıntılı bilgi sahibi olmamız gerekmektedir . Biz de hepimizin duyup merak ettiği “imza sirküsü”nü sizler için araştırdık.

İmza Sirküsü nedir?

İmza Sirküsü nedir?

Resmi daire ya da ticari bir kuruluşta, yetkili olan kimselerin öncelik sırasına göre hazırlanan belgeye denmektedir. İmza sirküsü sadece firmalara verilebilmektedir. Bireysel şahıslar için imza beyannamesi verilebilmektedir. İmza sirküsü kurumlarda görev alan kişilerin yetkilerine oranla sıralanmaktadır. 1. sırada üst düzey yöneticiler, 2. Sırada müdür ve genel müdürler, 3. sırada ise şefler gibi sıralandırma esas alınmaktadır.

İmza Sirküsü nasıl çıkartılır ve gerekli belgeler nelerdir?

İmza sirküsü belgesi, sadece noterlerde çıkarttırılabilmektedir. Noter onayı olmayan imza sirkülerinin hiçbir yasal geçerliliği bulunmamaktadır. Bu noktada noterlerin kesin dille istediği belgeler;

  • İmza sirküsü çıkartacak kişiye ait nüfus cüzdanı
  • Şirketin kayıtlı olduğu yerin ticaret sicil gazetesi
  • Şirket vergi levhası

Belgeler hazırlandığında noter 3 adet imzanızı istemektedir. İmzalar atıldığında belirlenen ücret karşılığında belgeniz onaylanır ve yasallaşmış olur. Bir nüshası noterde kalan imza sirkünüzün diğeri sizlere teslim edilir. İmza sirküsü edinilmesindeki amaç, imzanın size ait olduğunu noter huzurunda tasdik etmiş olmanızdır. Bu sebeple atacağınız imzayı itinalı seçmeli, her yerde aynı imzayı kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde sizlere problem doğurabilmektedir.

İmza Sirküsü Nerelerde kullanılır ne işe yarar?

İmza sirküsine sahip yetkili kişi bu belge ile banka, vergi dairesi veya bir hizmet satın alma gibi tüm resmi evrak işlemlerinin geçerli olduğu yerlerde işlerini kolayca halledebilir.

İmza Sirküsü ile Ticari Kredi Nedir? Nasıl Alınır? > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.