Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

İBB Yardım Kolisi Başvurusu

Pek çok dar gelirli aile için verilen “İBB Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?” ve başvuru şartlarını detaylarıyla bu yazımızda bulacaksınız.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu

İBB yardım kolisi başvurusu; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, maddi durumu yerinde olmayan aileler için dağıtılan yardımlar, pek çok ailenin araştırdığı konuların başında geliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Ortaya koyduğu pek çok kampanya ile öğrencilere, emeklilere, yaşlılara ve maddi durumu yerinde olmayan aileleri tespit ederek düzenli bir şekilde hem maddi hem de ihtiyaç yardımı yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni başlattığı kampanya ile gıda yardımı yapmaya da başladı. Bizler de ihtiyaç sahibi aileler için “İBB Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?” “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Kimlere Veriliyor?” sorularını araştırdık ve bu yazımızda detaylandırdık.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi aileler için verilecek olan İBB gıda yardımı paketlerinin içeriğinde de temel gıda ihtiyaçlarının yanında hijyen ve temizlik malzemeleri de veriliyor. Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu olumlu olarak sonuçlanan ailelere iki kutu gıda ve temizlik malzemesi yardımı yapılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi gıda yardımından yararlanmak isteyen kişilerin başvuruları, bireysel veya online olarak yapılıyor. Başvuru sonrası yapılacak olan değerlendirme aşamasından sonra da kişilere başvuru sonuçlarına dair olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş yapılıyor. Başvuru sonucu olumlu olan ailelerin adreslerine gidilerek gıda ve temizlik malzemesi yardımları dağıtılıyor.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu Nereye Yapılıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı kolisinin içeriğinde bir aile için temel mutfak ihtiyaçları veriliyor. Ayrıca bu kolinin yanında bir de temizlik malzemesi yardımı da yapılıyor. İBB gıda yardımı almak isteyen kişiler için şu kanallar aracılığı ile başvuru yapabilirler:

 • İkamet adresinizin başlı olduğu mahalle muhtarlığına giderek, muhtarlık aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ALO 153 çağrı hattını arayarak yardım başvurusu talebinizi iletebilirsiniz.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesi üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Bir sonraki başlığımızda detaylıca anlatıyoruz.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi merkezine giderek, buradaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma birimine direkt olarak başvurunuzu iletebilirsiniz.

İBB Gıda Yardımı Online Başvuru Adımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi başvurusu yapmak için şu adımları takip edin:

 1. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi başvuru adresine gidin.
 2. Burada başvuru ilk adımı olarak sizden isim, soyisim, TC kimlik numaranız gibi temel bilgileriniz isteniyor. Buraya kimlik bilgilerinizi doldurun ve aşağıda sizlere sunulan bilgilendirme metinlerini okuyarak onay verin. Sonrasında “Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklayın.
 3. Bir sonraki adımda ise İletişim bilgilerinizi dolduracağınız bir form açılacak. Bu formda, sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurduğunuzdan emin olun ve yine onay vererek “Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklayın.
 4. Son adımda ise ekonomik durumunuza dair ön bilgilendirme formu ile karşılaşacaksınız. Buraya da ekonomik durumunuza dair sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde doldurun ve onay vererek Ön Başvuru aşamasını tamamlayın.

Sonrasında ise başvurunuz değerlendirilmek üzere belediyenin veri tabanına kaydediliyor. Başvurular, sırası ile değerlendiriliyor ve sizin de başvurunuz değerlendirildikten sonra, iletişim bilgileriniz üzerinden olumlu ya da olumsuz olarak başvuru sonucunuza dair bilgi veriliyor. Belediye, maddi durumunuzun tespiti için sizden ek bilgiler de talep edebiliyor. Eğer istenirse, bu belgeleri de belediyenin sizden talep ettiği kanallar üzerinden iletin. Gıda yardımı başvurunuz olumlu sonuçlanırsa adresinize gelinerek gıda ve temizlik kolisi yardımı sizlere teslim ediliyor.

İBB Gıda Yardımı Kimlere Veriliyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi gıda ve temizlik kolisi yardımları:

 • Her hangi bir maddi geliri olmayan,
 • İşsiz kalmış,
 • Sağlık sebeplerinden dolayı çalışamayan,
 • Yardıma ve bakıma muhtaç olan,
 • Hane haklı geliri asgari ücretin 1/3’ü olan ve
 • Belediye ekipleri tarafından yapılan araştırma neticesinde maddi durumu yerinde olmayan kişilere veriliyor.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu İçin İstenen Belgeler Neler?

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin gıda yardımından yararlanabilmek için başvuru yapabileceğiniz kanalları yukarıda sıralamıştık. Bu kanallar üzerinden yardım başvurusu talebinizi iletmek için, maddi durumunuzun değerlendirilmesi açısından bazı belgeleri hazırlamanız isteniyor. Bu belgeler genel olarak şunlardır:

 1. Başvuru yapan kişinin SGK dökümü,
 2. Başvuru sahibine ait kimlik fotokopisi,
 3. İkametgah belgesi,
 4. Muhtarlıktan alınacak olan muhtaçlık belgesi,
 5. Aynı ev içerisinde yaşayan kişilere ait nüfus kayıt örneği.

Burada sıraladığımız belgeler, daha çok bizzat belediyeye giderek yapacağınız başvurular sırasında isteniyor. Telefon veya internet üzerinden yapacağınız başvurularda belge yüklemenize gerek kalmadan, sadece sizden istenen bilgileri doldurmanız yeterli olabiliyor.

İBB Gıda Yardımı Ne Zaman Dağıtılıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, maddi durumu yerinde olmayan aileler için dağıttığı gıda ve temizlik malzemesi yardım kolisi, başvurusu olumlu olarak sonuçlanan ailelerin adreslerine, belediyenin ekipleri tarafından bizzat gidilerek veriliyor. Yardım başvurusu olumlu olarak sonuçlanarak gıda yardımı almaya hak kazanan ailelerin yardımları, yaşanabilecek olan yoğunluğa göre değişmekle beraber başvurunuzdan sonraki 15 ila 30 gün içerisinde veriliyor.

Ayrıca gıda ve temizlik yardımına dair başvurunuzun son durumuna dair sorgulama işlemini, ALO 153 İBB çağrı merkezi üzerinden veya İstanbul Büyükşehir Belediyesinin resmi web sitesi üzerinden, TC kimlik numaranız ve doğum tarihi bilgilerinizi girerek öğrenebilirsiniz.

https://devletkredileri.com/ramazan-kolisi-yardimi-basvurusu-nasil-yapilir/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.