Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

İBB Yardım Kart Başvurusu ve Sorgulama İşlemleri

Dar gelirli vatandaşların kullanımına sunulan İBB Yardım Kart, maddi durumu yerinde olmayan aileler tarafından çok araştırılıyor.

İBB Yardım Kart Başvurusu ve Sorgulama İşlemleri

İBB yardım kart başvurusu ve sorgulama işlemleri; Dar gelirli vatandaşların kullanımına sunulan İBB Yardım Kart, İstanbullular tarafından ilgi görmeye devam ediyor. 20 milyona yakın insana ev sahipliği yapan mega şehir içerisinde milyonları aşan dar gelirliyi de barındırıyor.

İBB Yardım Kartı Nedir?

Dar gelirli vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla İBB yardım kartı ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunulmuş durumda. Yıl içerisindeki herhangi bir zamanda başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzun değerlendirilmesi sonucunda gerekli şartları sağlıyorsanız sizler de İBB tarafından verilen yardım kartı alabilirsiniz. İBB yardım karta dair aradığınız detaylara gelin beraber bakalım.

İBB yardım kartı, İBB tarafından dar gelirli ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılaması için vatandaşlara sunduğu sosyal yardım türüdür. Bu kart sadece İstanbul’da yaşayan insanların kullanımına sunulmuş bir kart olup, başka şehirlerde yaşayan kişiler başvuruda bulunamazlar.

Her yılın aralık ayına kadar başvuruda bulunabileceğiniz bu kartın kullanımına yeni yılın 3. Ayından itibaren kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanmaya başlama süreniz ilgili görevliler tarafından yapılan denetimlerin bitme süresine göre değişmektedir.

İnceleme süreci sonunda İBB tarafından verilen yardım kartı almaya hak kazanan kişiler kullanıma başlayacakları döneme kadar olan tüm ödemeleri toplu olarak alırlar. Bu sayede kişilerin mağduriyetleri giderilmiş olur. Yardım kartı olan kişiler market alışverişlerinde bu kartı kullanabilmektedirler. Geçtiğimiz yıl için İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi kayıtlarına göre yaklaşık 176.000 hane bu yardımdan yararlanmaktadır.

İBB Yardım Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

Her destekte olduğu gibi İBB’nin verdiği yardım kartı alımı içinde gerekli şartlar vardır. Kart başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların öncelikle bu şartları sağlıyor olması gerekmektedir. İBB tarafından belirlenmiş olan İBB Yardım Kart Başvurusunda istenen şartlar şu şekildedir;

 • Kart başvurusunda bulunacak olan kişinin İstanbul ilinde ikamet ediyor olması gerekmektedir.
 • Hiçbir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.
 • Sağlık sorunları nedeniyle muhtaç ve çalışamıyor olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi kadın ise eşinin vefat etmesi ve gelirinin olmaması gerekmektedir.
 • Aile gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması ve bunu belgeleyebilmeleri gerekmektedir.

Yukarıda bahsedilen koşulları sağlıyor olan kişiler, İBB tarafından verilen yardım kartı başvurusunda bulunabilmektedir. Başvurular yıl içerisinde her zaman yapılmaktadır.

İBB Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Yardım Kart Başvurusu üç farklı yolla yapılabilmektedir. Başvuru için herhangi bir zorunluluk yoktur ve siz hangi yöntem size daha kolay geliyorsa o yöntem ile başvuruda bulunabilirsiniz.

 • ALO 153 hattını arayarak ya da 444 00 93 çağrı merkezini arayarak sözlü olarak başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne giderek başvurularınızı şahsen yapabilirsiniz.
 • Edirnekapı, Üsküdar ve Büyükçekmece semtlerinde bulunan sosyal yardım birimlerine şahsen başvurabilirsiniz.
 • İBB resmi web sayfası üzerinden online başvuru yapabilirsiniz.

İBB Yardım Kartı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İBB yardım kart başvurusunda bulunan herkesin hazırlaması gereken evraklar bulunmaktadır. Başvuruda aranan şartları sağlayıp sağlamadığını ispatlayan bu evraklar şu şekildedir;

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik belgesi fotokopisi,
 • Başvuru sahibinin ihtiyaç sahibi olduğunu gösterir muhtaçlık belgesi,
 • Sağlık problemlerinden dolayı çalışamayan kişiler için sağlık durumunu gösterir sağlık raporu,
 • Başvuru sahibinin İstanbul il sınırları içerisinde yaşadığını gösteren ikametgah belgesi,
 • Başvuru sahibi kadın ise eşinin vefat ettiğini gösterir ölüm kağıdı,
 • Başvuru sahibi kirada oturuyor ise kira sözleşmesi,
 • Aile birey sayılarını ve ailede kişi başına düşen geliri gösterir belge.

İBB Yardım Kartı Nerelerde Kullanılabilir?

İBB yardım kartı ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla İstanbul’da yaşayan vatandaşların kullanımına sunduğu bir yardımdır. İBB tarafından verilen bu kartı ailelerin temel ihtiyaçları için sadece marketlerde kullanılabilmektedir. İBB tarafından verilen yardım kartının geçerli olduğu marketler şu şekildedir;

ŞOK, KİM, ÇAĞRI, UCZ. HAPPY CENTER, MİGROS, CARREFOUR, ONUR MARKET, RAMMER

Bu mağaza ya da marketlerden İBB tarafından verilen yardım kartınız ile alışveriş yapıp ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Kartınızla market içerisindeki her türlü ürünü satın alıp bakiyenizden düşürebilirsiniz.

İBB Yardım Kartı Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İBB yardım kart sorgulama işlemi maalesef online olarak yapılamamaktadır. Karta sahip olan vatandaşlar, yukarıda bahsetmiş olduğumuz kartı kullanabilecekleri marketlerden kart bakiyesini sorgulayabilirler. marketlerin kasalarından kartlarını okutarak içinde var olan bakiyeyi bu şekilde öğrenebilmektesiniz.

İBB Yardım Kartı Limitleri Nedir?

İBB yardım kartı alan vatandaşlar yardım kartı limitleri nedir? sorusunun cevabını merak etmektedir. Yani karta yüklenecek bakiyeleri öğrenmek istemektedir.

Yardım kartını aldığınız ilk ay hesabınıza 200 TL yüklenmektedir. Devam eden aylarda 50 TL, 100 TL, 125 TL, 150 TL olacak şekilde yükleme yapılır. evde bakmakla yükümlü olduğunuz kişi var ve birden fazla kişi ile yaşıyorsanız 400 TL gibi bakiye kartınıza yüklenecektir.

Ancak unutulmamalıdır ki İBB tarafından verilen yardım kartı limitleri her yıl farklılık göstermektedir. Detaylı bilgi için İBB resmi web sayfasını ziyaret edebilir ve güncel yardım tutarlarını öğrenebilirsiniz.

İBB Tarafından Yapılan Diğer Yardımlar Nelerdir?

İBB tarafından yapılan diğer yardımlar nelerdir? sorusu birçok kişi tarafından merak edilen konudur. Geliri düşük olan vatandaşlar tarafından araştırılan konuların başında gelen sosyal yardımlar şu şekildedir;

İhtiyaç sahiplerine nakdi destek; geliri düşük olan ve sosyal yönden zorlanan ailelere verilen destektir.

Eşya desteği; eşya ihtiyacı olan ailelere yapılan destektir.

Tersine göç desteği; geldiği şehre geri dönmek isteyen ailelere verilen destektir. İstanbul’dan göç etmesi için imkanı olmayan ailelere verilmektedir.

Eğitim desteği; lisans ve önlisans hariç olmak üzere tüm eğitim düzeylerinde engelli, şehit çocuğu, öksüz ve yetimlerin tamamına verilen destektir. Yılda 1 defa verilmektedir.

İstanbul kart desteği; temel ihtiyaçları karşılamak amacıyla dar gelirli ailelere verilen karttır.

Genç üniversiteli desteği; İstanbul’da kendisinin veya ailesinin bulunması durumundaki önlisans ve lisans öğrencilerine verilen maddi destektir.

Halk süt desteği; yardım alan ailelerin 3-6 yaş aralığındaki çocukları için haftada 2 litre olarak verilen süt desteğidir.

Sizlere bu yazımızda İBB tarafından verilen yardım kart hakkındaki tüm detaylara yer vererek İBB tarafından yapılan diğer yardımlara değindik. Eğer sizlerde yardım almak istiyorsanız bu yazımızı okuyarak yapılan yardımlar hakkında bilgi sahibi olmaktasınız. Eğer gerekli şartları sağlıyor iseniz yukarıda belirtiğimiz şekilde yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Bütün Belediye Yardım Başvuruları

Belediyelerden Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yaparım?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.