Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Ne Zaman Yüklenir?

İBB sosyal yardım kartı hakkındaki tüm bilgilere ulaşabilir ve “İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenir?” sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Ne Zaman Yüklenir?

İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir?

İBB her yıl olduğu gibi bu yıl da ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlara yönelik yardım kartları vermeye devam ediyor. Önceki yıllar yardım kolisi şeklinde verilen yardım paketlerini artık daha kullanışlı olan kart sistemi üzerinden vermeye devam eden belediye, dar gelirli ailelerin temel gıda ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yardımları karta nakdi olarak yatırıyor. Kart sahipleri kart kullanımının geçerli olduğu noktalardan alışverişlerini sorunsuz bir şekilde yapmaya devam ediyor. Muhtaçlık durumunu belgelemiş ve yardım kartı almaya hak kazanmış vatandaşların en çok araştırdığı konuların başında gelen ‘’İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenir?’’ sorusunun cevabını sizler için derledik. Yazımızda İBB sosyal yardım kartı hakkındaki tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sosyal yardım kartı ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşların beslenme, giyim ve kişisel temizlik ürünleri gibi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik İBB tarafından hak sahiplerine verilen sosyal yardımdır. Maddi olanakları kısıtlı olan vatandaşlar bu sosyal yardım kartları vasıtası ile kartların geçerli olduğu yerlerde kullanmak koşulu ile ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Şartları Nelerdir?

İBB tarafından verilen sosyal yardım kartını alabilmek için vatandaşların öncelikli olarak sağlamaları gereken şartlar vardır. Bu şartlar;

 • Öncelikle başvuruda bulunacak olan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Sosyal yardım kartı İstanbul’da yaşayan vatandaşların kullanımına sunulduğundan başvuru yapacak kişinin İstanbul’da ikamet ediyor olması gerekir.
 • Başvuru sahibinin herhangi bir şekilde sosyal güvencesinin olmaması ve sağlık sorunları nedeniyle işsiz olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi kadın ise eşinin vefat etmesi ve herhangi bir gelirinin olmaması gerekmektedir.
 • Muhtaçlık belgesine sahip olması gerekmektedir.

Eğer sizlerde yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartları sağlıyor iseniz İBB sosyal yardım kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Şartların herhangi birini dahi sağlamıyorsanız başvurunuz reddedilecektir.

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılıyor? > TIKLAYIN

İBB Sosyal Yardım Kartı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İBB sosyal yardım kartı için aranan şartları sağlıyorsunuz. O zaman gerekli evrakları tamamlayarak yardım kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunurken hazır olması gereken belgeler;

 • Başvuru yapacak olan kişinin kimlik belgesi,
 • Sağlık durumundan dolayı çalışamayanlar için, çalışamadıklarını belgeleyen sağlık raporu,
 • İstanbul’da oturduğuna dair ikametgah belgesi,
 • Resmi muhtaçlık belgesi,
 • Eşi vefat eden kadın başvuruyor ise eşinin vefat ettiğini gösterir belge,
 • Hane kişi sayısını gösterir belge.

İBB Sosyal Yardım Kartına Nasıl Başvurulur?

İBB sosyal yardım kartı başvurusu için gerekli şartları sağlıyorsunuz ve başvuru için gerekli belgeleri ayarladınız. Şimdi sıra geldi başvuruda bulunmaya.

İBB sosyal yardım kartı için belediyeye bizzat giderek yüz yüze başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkini tıklayarak da belediyeye ait olan resmi internet sitesi üzerinden de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 İBB Sosyal Yardım Kart Nerelerde Geçerlidir?

İBB yaptığı anlaşmalar sonucu dar gelirli vatandaşların kullanımına sunduğu sosyal yardım kartını sadece anlaşmalı mağazalarda kullanıma sunmuştur. Anlaşmalı mağazalar şu şekildedir;

 • Migros
 • Carrefour
 • Şok
 • KIM
 • Çağrı
 • Onur market
 • Rammer
 • Happy Center

Sadece yukarıda yazmış olduğumuz mağazalar üzerinden alışverişlerinizi gerçekleştirebilir, gıdadan temizlik ürününe ve kişisel bakım malzemelerine kadar her türlü ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu > TIKLAYIN

İBB Sosyal Yardım Kart Limiti Ne Kadar?

En çok merak edilen konuların başında gelen İBB sosyal yardım kart limiti ne kadar? sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

Sosyal yardım kartını aldığınız ilk ay hesabınıza 200 TL yatmaktadır. İlerleyen aylarda ise her ay 50 TL, 100 TL, 125 TL ve 150 TL şeklinde yükleme yapılır.

Ayrıca hanedeki kişi sayısına göre karta yatırılacak tutar da farklılıklar göstermektedir. Çocuklu bir aileye veya okuyan çocuklu bir aileye yatırılan ücretler farklı olabilir. İBB çocukların mağdur olmaması için ek olarak 0-4 yaş arasında çocuğu bulunan dar gelirli vatandaşlara yönelik anne kart uygulamasını faaliyete geçirmiştir. Eğer 0-4 yaş arasında çocuğunuz varsa sizler de anne kart sahibi olmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı için bakiye sorgulama işlemleri henüz internet üzerinden yapılamamaktadır. Bakiye sorgulama işlemleri İBB ile anlaşmalı(yani kartı kullanabildiğiniz mağaza) üzerinden öğrenilmektedir. Anlaşmalı mağazalardaki kasiyer görevlilerinden ricada bulunarak bakiye sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenir?

İBB sosyal yardım kartı ne zaman yüklenir? sorusu karta başvuruda bulunan bir çok vatandaş tarafından merak edilmektedir. Öncelikle kart başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra yaklaşık olarak 3-4 ay süre boyunca yetkililer sizler hakkında araştırma yapmaktadır. Gerekli araştırma sonucu başvurunuz onaylanır yada reddedilir.

Kartınız elinize ulaştıktan sonra 24 saat içerisinde aktif hale getirilerek kullanıma hazır hale gelir. İlerleyen aylardaki ödemeleriniz ise her ayın 1’inde kart hesabınıza otomatik olarak yatırılmaktadır.

Bu yazımızda sizler için İBB sosyal yardım kartı hakkındaki detaylı bilgiye yer verdik. Kart başvurusunda bulunacak olan kişilerin sağlamaları gerekli şartları sıralayarak şartları sağlayan kişiler için başvuru esnasında istenilen belgelerden bahsettik. Daha sonra kart başvuru yollarına değinerek sizler için uygun olan yol hangisi ise o şekilde başvurabileceğiniz hakkında bilgi verdik.

Ayrıca kart limiti, bakiye sorgulama işlemleri, kart limitlerinin neye göre belirlendiği ve kartın hangi anlaşmalı mağazalarda geçerli olduğu bahsettiğimiz diğer konular arasında yer almaktadır.

Sizler de bu bilgiler ışığında başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve maddi zorluklarınızda az da olsa bir nefes alabilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

İBB Yardım Kart Başvuru ve Sorgulama İşlemleri > TIKLAYIN

İstanbulKart Faizsiz Kredi ( %0 Faiz 12 Ay Vade ) > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.