Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

İBB Halk Süt Başvurusu ve Sorgulama

“Süt her çocuğun hakkı” sloganıyla harekete geçen İBB halk süt başvurusu ve sorgulama işlemlerine dair tüm detayları sizin için araştırdık.

İBB Halk Süt Başvurusu ve Sorgulama

İBB Halk Süt Yardımı

‘’Süt her çocuğun hakkı’’ sloganıyla harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında sıkıntılar yaşayan dar gelirli ailelerin çocuklarına yönelik sosyal yardım kapsamında İstanbul’da ikamet eden ve 3-6 yaş arasında çocuğu bulunan her aileye ücretsiz olarak süt dağıtmaktadır. İstanbul’da yaşayan ve çocuklarının temel ihtiyacı olan süt alımında sorunlar yaşayan her birey İBB tarafından verilen süt yardımından yararlanabilmektedir.

Sizler için bu yazımızda İBB halk süt başvurusu ve sorgulama hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘’Süt her çocuğun hakkı’’ sloganıyla yürütülen sosyal yardım kapsamındaki süt yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaç durumda olduğu saptanan ailelere verilmektedir. Ancak ailelerin süt yardımlarından yararlanabilmesi için 3 ile 6 yaş arasında çocuğu olması gerekmektedir.

3 ile 6 yaş arasında çocuğu olan ve muhtaçlık belgesi olan her aileye çocuk başına haftada 2 litre yani ayda 8 litre olacak şekilde süt yardımı yapılmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Ne Zaman Yüklenir? > TIKLAYIN

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuklarının temel ihtiyacı olan sütü karşılamak noktasında ciddi sıkıntılar yaşayan dar gelirli vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konuların başında İBB halk süt başvurusu nasıl yapılır? gelmektedir. İBB tarafından uygulanan halk süt yardımlarına başvurmak için şu yolları izleyebilirsiniz;

İlk olarak e-devlet üzerinden başvuru yapmak için  https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayarak açılan sayfada istenen bilgileri girdikten sonra başvurunuzu internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi internet sayfası üzerinden başvuruda bulunmak istiyorsanız  https://portal.ibb.istanbul/login/citizen linkine tıklayarak açılan sayfada istenen T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek başvuruda bulunabilirsiniz.

İnternet üzerinden başvurmak yerine bizzat giderek yüz yüze başvurmak isterseniz İBB binasına giderek başvurunuzu gerçekleştirebilir, detaylı bilgileri yetkililerden öğrenebilirsiniz.

Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa ALO153 arayarak başvurunuzu telefonla gerçekleştirebilirsiniz.

İBB Halk Süt Başvuru Sorgulama

İBB halk süt başvurusunda bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılan konuların başında gelen İBB halk süt başvuru sorgulama işlemi 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar;

İBB Mavi Masa ALO 153 arayarak başvurunuz hakkındaki detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Telefon görüşmesi yapacağınız kimseler yetkili merciiler olduklarından dolayı merak ettikleriniz hakkında da bilgi alabilirsiniz.

İBB halk süt başvurusu sorgulama işlemi İBB portalı üzerinden de yapılabilmektedir. Başvuru için de kullandığımız bu yol ile sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Yani kısacası İBB halk süt başvuru sorgulama işlemleri ALO153 ya da İBB portalı resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

İBB Halk Süt Başvuru Şartları

İBB halk süt başvuru şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İBB halk süt yardımı İstanbul’da yaşayan vatandaşlar için geçerli olduğundan başvuruda bulunacak olan vatandaşların İstanbul il sınırları içerisinde ikamet etmesi gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak olan kişilerin muhtaç kişiler olması gerekmektedir.
 • 3-6 yaş arasında çocuk sahibi olmaları gerekmektedir.
 • İBB ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından verilen diğer sosyal yardımlardan yararlanan kişilere öncelik verilmektedir.

Sizlerde bu şartları sağladığınız takdirde İBB halk süt yardımlarından faydalanabilirsiniz.

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılıyor? > TIKLAYIN

İBB Halk Süt Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İBB halk süt yardımlarından faydalanmak isteyen dar gelirli vatandaşların başvuru esnasında bazı belgeleri ilgili birimlere vermek zorundadırlar. İBB halk süt başvurusu için gerekli belgeler şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • İkametgah belgesi,
 • Muhtaçlık belgesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • İşsiz vatandaşlar başvuruda bulunacaksa SGK tarafından alınmış işsizlik belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • İBB halk süt yardımından yararlanacak çocuğun nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Başvuruda bulunacak olan kişi kirada oturuyor ise kira sözleşmesi gerekmektedir.

Başvuru esnasında bu belgelerin sunulması gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

İBB Halk Süt Yardımı Telefon Numarası

İBB halk süt yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşların merak ettikleri tüm konular için telefonla arayarak bilgi edinme hakları vardır. İBB halk süt yardımı telefon numarası ALO 153 İBB Mavi Masa. Sizler de bu numarayı arayarak yardım hakkındaki her türlü bilgiyi edinebilir, başvuru yaptıysanız başvurunuzun akıbetini sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu > TIKLAYIN

İBB Halk Süt Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

İBB halk süt yardımından yararlanan dar gelirli vatandaşların özellikle bilmelerinde fayda olan İBB halk süt yardımı hangi hallerde kesilir? sizler için derledik. Süt yardımlarının kesileceği durumlar şu şekildedir;

 • Süt yardımı alan çocukların 6 yaşını doldurması ile beraber süt yardımı kesilmektedir.
 • Yardım alan ailenin İstanbul il sınırları dışına taşınması durumunda süt yardımı kesilmektedir.
 • Çocuğun ya da hak sahibi ebeveynin vefatı durumunda süt yardımı kesilmektedir.
 • Ailenin muhtaçlığı ortadan kalktığı durumda süt yardımı kesilmektedir.
 • İşsiz olduğu için süt yardımı alan kişilerin işe girmesi durumunda süt yardımı kesilmektedir.

İBB halk süt yardımını alan ihtiyaç sahibi vatandaşların yukarıda belirtmiş olduğumuz hakkın sona ermesi koşullarına dikkat etmesi gerekmektedir.

Halk süt alma şartlarını yardım esnasında yerine getirmeyen vatandaşların tespiti halinde geçmişe yönelik olarak süt yardımlarının maddi karşılığı hesaplanır. Daha sonra bu hesaplanan değer üzerinden güncel faiz oranı da eklenerek geri ödemesi isteniyor. Ödemek istemeyen vatandaşlar hakkında ise dava açılıyor.

Bu yazımızda sizler için İBB halk süt yardımı hakkında detaylı bilgiler verdik. Halk süt yardımından yararlanmak için gerekli olan şartları sıraladık. Gerekli şartların sağlanması durumunda istenen belgelerin yanı sıra başvuru ve sorgulama işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceğine dair önemli hususlara değindik. Ayrıca İBB halk süt yardımı kesilme durumlarından bahsettik.

Ayrıca bakınız:

İBB Yardım Kart Başvurusu ve Sorgulama İşlemleri > TIKLAYIN

İstanbulKart Faizsiz Kredi ( %0 Faiz 12 Ay Vade ) > TIKLAYIN

Doğalgaz Yardım Başvurusu ve Sorgulama > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.