Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

İBB Eğitim Destek Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Şartları Neler? İBB Eğitim Desteği Kimlere Veriliyor?

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

İBB Eğitim Destek Başvurusu

İstanbul’da oturan ve maddi durumu yerinde olmayan aileler için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı kampanya ile ilköğretim, lise ve üniversite öğrenimine devam eden milyonlarca öğrenci için İBB eğitim yardımı başvurusu ile eğitim ve kırtasiye yardımı yapılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen eğitime destek projesi sayesinde tüm eğitim seviyelerinde ve maddi yardıma gereksinim duyan öğrencilerine yardım eli uzatılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yardımları kapsamında ilkokul ve lise öğrenimi devam eden öğrenciler için kırtasiye yardımı veriliyor.

İBB eğitim yardımı başvurusu onaylanan ve yardım verilecek olan öğrenciler için tek sefere mahsus olacak şekilde, hesaplarına 250 TL yatırılıyor. İBB Eğitim Destek Başvurusu onaylanarak hesaplarına 250 TL yatırılan öğrenciler okul giderlerini karşılamak üzere kitap, defter, kalem, okul çantası, silgi gibi kırtasiye malzemelerinden ihtiyaçları olanları alabilirler. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda İBB Eğitim Destek Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Şartları Neler? İBB Eğitim Desteği Kimlere Veriliyor? gibi soruları cevaplıyoruz. Makalemizin yardımcı olması dileklerimizle.

Öğrencilere Maddi Destek – SED Yardımı > TIKLAYIN

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Eğitime Destek Kampanyası’na başvuru yaparak olumlu sonuç alan öğrenciler, hayırseverler tarafından verilen 250 TL eğitim desteğinden yararlanabiliyorlar. Yapılan bu yardımlar ilse üniversite öğrencilerinin, kendi adlarına çıkarmış oldukları İstanbulkart’larına yatırılıyor. Paranın İstanbulkart’larına yatırıldıktan sonra ise öğrenciye kısa mesaj ile bilgi veriliyor.

Bu desteğin yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Askıda Eğitim Destek Paketi’nden yararlanmak isteyen öğrenciler, bağlı oldukları ilçe belediyesine ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesine giderek bizzat başvuru yapmaları gerekiyor.

İBB Eğitim Destek Paketinden Kimler Yararlanabiliyor?

İBB eğitim yardımı almak isteyen öğrencileri değerlendirirken, gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadıkları titizlikle değerlendiriliyor. Başvuru sonrasında da öğrencilerin şu şartları sağlamaları gerekiyor:

 • Öğrencinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerisinde ikamet etmesi,
 • Maddi durumu yerinde olmayan aileler için ise hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ünün altında olması,
 • Aynı ev içerisinde eğitim hayatı devam eden başka bir kardeşinin olup olmaması temel kriterlerdir.

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu İçin İstenen Belgeler Neler?

İBB eğitim yardımı başvurusu yapmak isteyen öğrenciler, belediyeler tarafından belirlenen yardım başvuru noktalarına gitmeleri gerekiyor. Başvuru sırasında da bazı belgeleri yanlarında götürmüş olmaları ve başvuru aşamasında, başvuruları değerlendirecek olan heyete sunmaları gerekiyor. Bunun için öğrencilerden istenen belgeler şunlar:

 1. Öğrencinin ve velisinin TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,
 2. Başvuru yapan öğrenciye ait olan ve okuldan verilen bir öğrenci belgesi,
 3. Öğrenci velisinin aylık gelir durumunu gösteren belge ( SGK dökümü olabilir ),
 4. Öğrencinin velisi çalışmıyor ve bir geliri yok ise SGK’dan alınan ve öğrenci velisinin çalışmadığını gösteren belge,
 5. Aynı ev içerisinde yaşayan aile bireylerine ait nüfus kayıt örnekleri,
 6. Ailenin ikametgah belgesi ( muhtarlıktan veya e-Devlet’ten alınabilir ),
 7. Muhtarlıktan alınana muhtaçlık ( fakirlik ) belgesi,
 8. Eğer aile kirada oturuyorsa oturdukları eve ait olan kira sözleşmesi,
 9. Eğer ikamet edilen ev, kendilerinin ise eve ait tapu fotokopisi gerekiyor.

Bunların dışında, öğrencilerin özel durumlarına göre farklı belgeler de talep edilebilir veya başvuru esnasında sunulabilir. Bir örnek vermek gerekirse de eşi vefat eden ve çocuğu için kırtasiye yardımına başvuran annelerin vefat eden eşlerine dair ölüm belgesi de bu belgeler arasına eklenebilir.

Öğrenciye Geri Ödemesiz Burs Başvuruları > TIKLAYIN

İBB Eğitim Destek Başvurusu Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından öğrencilere verilen kırtasiye yardım başvuruları değerlendirdikten sonra, yaklaşık olarak 3 veya 4 hafta içerisinde başvuru yapan ailelerin iletişim bilgileri üzerinden olumlu veya olumsuz olarak geri dönüş yapılıyor. Eğitim yardımı almak isteyen kişilerin başvuru yoğunluğuna göre de bu süre uzayabilir veya daha da kısa sürebilir. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi eğitim destek başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını öğrenmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iletişim numaralarını arayabilir veya başvurduğunuz birime bizzat giderek başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

İBB Eğitim Yardımı Başvurusunda Değerlendirme Kriterleri Neler?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim yardımı kampanyasından yararlanmak isteyen ve maddi durumu yerinde olmayan ailelerin başvuruları için değerlendirme kriterler için aşağıdaki şu konular özellikle dikkate alınıyor:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Öğrencinin İstanbul il sınırları içerisinde ikamet ediyor ve bu sınırlar içerisinde eğitim ve öğretim hayatına devam ediyor olması,
 • Öğrencini şehit çocuğu, yetim veya öksüz olma durumu,
 • Öğrencilerin ilköğretim veya lise öğrenimlerine düzenli olarak devam ediyor olmaları,
 • Engelli çocukların ilkokul, lise veya MEB tarafından onaylanmış olan özel eğitim kurumları ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitimlerine düzenli olarak devam ediyor olması,
 • Öğrencinin gittiği okulun devlet okulu olması veya eğer okulu vakıf okulu veya özel okul statüsünde ise de %100 burslu olarak bu okullarda okuyor olmasına dikkat ediliyor.

Ayrıca bakınız:

İstanbulKart Faizsiz Kredi ( %0 Faiz 12 Ay Vade ) > TIKLAYIN

“Sen Oku Diye” Öğrencilere 300 TL Yardım > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.