Kredilog.com

IBAN Numarasından Hesap Numarası Nasıl Bulunur? IBAN’dan Hesap No

IBAN, artık tüm dünyada kullanılabilen ve Türkiye içerisinde de kullanımı sıklaştırılmaya çalışılan bir “global hesap numarası” görevini görüyor. Günümüzde, uluslararası düzeyde para yahut fon gönderim işlemlerinizde, her banka tarafınızdan bir adet IBAN numarası talep edebiliyor ve IBAN numaranız olmaksızın herhangi bir biçimde yatırımlarınızı arkadaşlarınıza, iş yerinize yahut gereken yerlere gönderemiyorsunuz. Bugünkü yazımızda, sizler için öncelikle IBAN konusunu genişletecek, tanımından ve kullanım alanlarından bahsedecek; ertesinde ise IBAN numaranızdan hesap numaranızı nasıl bulabileceğinize dair kesin bilgiler sunmaya gayret edeceğiz. Siz de, IBAN numarası hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımızı takip edebilirsiniz.

IBAN Numarasından Hesap Numarası Nasıl Bulunur?

IBAN Nedir?

Tüm dünyada ortak bir biçimde kullanılan IBAN, sizin bankanızdaki varolan müşteri hesap numaranızın bir varyasyonu olarak tanımlanabilir. Banka tarafından, tarafınıza atanan hesap numarasıyla, global bir biçimde ödemeler gerçekleştiremez ve fon aktarımı, alımı yapamazsınız. Bunu yapabilmeniz için üretilen ve geçtiğimiz yıllarda aktif bir biçimde kullanımına, tüm Türkiye’de başlanan IBAN numarası; çok daha ucuz ve hızlı yöntemlerle bankalar arası para transferi sağlamakta ve bunu güvenli bir biçimde gerçekleştirmektedir. Global düzeyde bir banka hesap numarası görevini gören IBAN 2010’un başından bu yana aktif bir biçimde kullanılageliyor. Türkiye de IBAN sistemine ilk geçen ülkelerden bir tanesi ve tüm dünyada IBAN uygulamasını kullanan ülkelere hızlı para transferi yapabiliyor.

Her ülke, kendisine dair bir algoritma aracılığı ile IBAN numarasını oluşturabiliyor. Bu algoritmalar, düzenler şeklinde ilerliyor. Örneğin, Türkiye’de öncelikle ülke koduyla IBAN numaraları başlatılırken, diğer ülkelerde bu durum farklı şekillerde seyredebiliyor. Ancak temelde, verilmek istenen numaraların burada bulunması şartı mevcut. Bunu, bir örnekle açıklayalım.

Örneğin IBAN Numaramız TR01 23456 0 123456789123456 olsun.
Bu IBAN numarasının ilk alanı, ülke kodunu belirtmektedir. Ülke kodu, ülkelere göre değişiklik gösteren “harf” kodlarıdır. Sonraki alan olan “01” ise kontrol basamağıdır ve her banka bunu farklı biçimlerde atayabilir. Sonrasında kullanılan 5 haneli “23456” numarası ise banka kodu olarak bilinmektedir ve uluslararası düzeyde her bankanın bir kodu bulunmaktadır. Sonraki kod “0” ise rezerv alanı olarak bilinmekte ve boş bırakılabilmektedir. Genelde bankalar burayı “0” ile doldururlar. Son 16 haneli alan ise karşımıza hesap numaramızı çıkarmaktadır.

IBAN Numarasından Hesap Numarası Öğrenme

Global olarak kullandığınız IBAN numaranızın son on altı hanesi, sizin hesap numaranızı oluşturur. Yukarıdaki örnekte de belirttiğimiz gibi, hesap numaranıza ihtiyacınız olduğu anlarda IBAN numaranızın son on altı hanesini ayırarak; yerel düzeydeki hesap numaranıza erişebilir ve Türkiye içi para aktarımlarınızı bu hesap numarasını kullanarak yapabilirsiniz.

IBAN Numarasından Şube Kodu Öğrenme

Son on altı hanenin, tarafınıza hesap numaranızı verdiğini belirtmiştik; zira pek çok banka şube kodu ve hesap numarasını birlikte istemekte ve bunu “hesap numarası” olarak görebilmektedir. Ancak, olur da şube kodunu ayrı talep eden bir banka ile karşılaşırsanız; 16 haneli hesap numaranızın ilk dört hanesinin şube kodunuz olduğunu muhakkak biliniz. Bu yolla, rahatlıkla şube kodunuzu da öğrenebilmeniz mümkündür. Örneğin, yukarıdaki örnekte bulunan şube kodum, on altı hanenin ilk dört hanesi olan “1234”ten oluşmaktadır.

Yukarıdaki örnek, genel geçer olmayan spesifik bir örnektir ancak çoğu zaman IBAN numaraları bol sıfırdan oluşur. Bu sebepten, gruplandırmalarda öndeki sıfırları saymayarak numaralarınızı bulmanız çok daha doğru olacaktır. Örneğin, şube kodunuz 000 ile başlıyorsa ve on altı hane içerisinde bu “000” mevcutsa; onu es geçmeniz doğru olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.