Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Hindi Yetiştiriciliği Devlet Destekleri – Hindi Yetiştiriciliği Hibesi

Tarım ve Orman Bakanlığının yayınladığı Hindi Kümesi Projesi Fizibilite Raporu ve Yatırımcı Rehberi ile bu alanda girişimde bulunmak isteyen yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı. Hindi yetiştiriciliği devlet destekleri neler ve Hindi yetiştiriciliği hibesi nasıl alınır?

Hindi Yetiştiriciliği Devlet Destekleri – Hindi Yetiştiriciliği Hibesi

Hindi yetiştiriciliği devlet destekleri ve Hindi yetiştiriciliği hibesi; Tarım ve Orman Bakanlığının yayınladığı Hindi Kümesi Projesi Fizibilite Raporu ve Yatırımcı Rehberi ile bu alanda girişimde bulunmak isteyen yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı.

Hindi Yetiştiriciliği Hibesi

Hindi yetiştiriciliği yapmak amacıyla kümes yatırımı yapmak için ne gerekiyor, hindi yetiştiriciliğini karlılığı, 7000 kapasiteli hindi kümesi projesi için toplam yatırım giderleri ne kadar, yıllık gelir-gider tablosu ve hindi çiftliği nasıl kurulur, Bakanlığın sağladığı hindi yetiştiriciliği destek başvurusu için gerekli evraklara dair tüm detayları sizler için araştırdık. Siz de hindi yetiştiriciliği hibesi almak istiyorsanız yazımızı buyurun beraber inceleyelim.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, Hindi Kümesi Projesi Proje Fizibilite Sonuçları şu şekilde:

 • Yatırım Yapılacak Tesis Alanı: 2.102 m2 (kapalı alan)
 • Proje Yatırım Tutarı: 2.026.000 TL
 • Yaklaşık Yıllık Gelir: 819.000 TL
 • Yıllık Değişken Giderler: 337.500 TL
 • Yıllık Sabit Giderler: 50.000 TL
 • Yıllık Net Kazanç (Kişiler için): 765.913 TL
 • Yıllık Net Kazanç (Şirketler için): 701.188 TL
 • Yatırım Geri Dönme Süresi (Kişiler için) : 2,6 Yıl
 • Yatırım Geri Dönme Süresi (Şirketler için) : 2,9 Yıl olarak saptandı.

İnşaat Maliyeti (TL)

Arsa (Arsanın üreticiye ait olduğu ve

bedel ödemediği kabul edilmiştir)

Proje Giderleri

75.000

Kümes Binası

2.022 m2 x 750TL/m2= 1.516.500

Bakıcı Odası

50 m2 x 750TL/m2= 37.500

Gübre (fosseptik) Çukuru

7.500

Ölü Hayvan İmha Çukuru

15.000

Makine Ekipman

Otomatik Suluklar

Otomatik yemlikler

İklimlendirme kontrol sistemi

Havalandırma elemanları (klape, fan)

Serinletme elemanları (Fan-pedler)

Isıtma sistemi

Yem Silosu

450.000


Hindi Yetiştiriciliği Kümes Projeleri İçin Yapı Ruhsatı Alma Süreci

Hindi yetiştiriciliği yapmak için kurulacak çiftliklere dair seçilen arazi şehir merkezinden uzak olması gerektiği için genellikle belediyelerin denetim sınırları dışında kalır. Belediye sınırları dışında kalan arazilere yapı ruhsatı almak için genellikle İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmak gerekiyor. Yapı ruhsat başvurusunun sonuçlanması ise yaklaşık olarak 2 ay sürüyor. Proje başvurusu yapmadan önce bu süre kesinlikle göz önüne bulundurulmalı. Büyükşehir Belediyesi olan illerde ise bu işlemler için ilçe belediyelerine başvurmak gerekiyor ve süre biraz daha kısa olacaktır.

Yapı ruhsatı almak için müracaat aşamasında istenen belgeler şunlardır:

 • Başvuru Dilekçesi
 • Arazi Tapu Fotokopisi
 • Arazinin Aplikasyon Krokisi
 • 1/5000’lik ve 1/2500’lik Kroki
 • Taahhütname (Noter Tasdikli Amacı Dışında Kullanılmayacağına Dair)

İnşaat ruhsatı verilmesi için görüş alınan kurumlar ise:

 1. Tarım ve Orman Müdürlüğü
 2. İl Sağlık Müdürlüğü
 3. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
 4. Devlet Su İşleri Müdürlüğü
 5. Karayolları Genel Müdürlüğü
 6. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
 7. Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü
 8. Orman İşletme Müdürlüğü
 9. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
 10. İlgili Elektrik Dağıtım Şirketi
 11. Havalimanı Müdürlüğü (yapılacak tesis havalimanı çevresindeki köylerde ise)

Tüm kurumlardan onay alındıktan sonra yapılacak olan tesis ile ilgili projeler (mimari, statik, mekanik, elektrik) isteniyor. Projeler hazırlandıktan sonra ilgili birime sunulur, onaylanır ve yapı ruhsatı hazırlanır. Kırsal alanda yapılacak olan hindi barınağı için ruhsat alınırken yukarıda belirttiğimiz başvuru sürecine ek olarak bu alan için gerekli olan haritacılık işlerinin yanında o arazinin jeolojik raporlarının da hazırlanması isteniyor. Bu tür işlemler için maliyetler illere ve yapılacak işlere göre değişkenlik gösterir.

Üretim Şekli

Etlik Hindi

İnşaat Sistemi Beşik Çatılı Tek Katlı Betonarme
Çatı Örtüsü Çelik Konstrüksiyon Üzerine Panel Çatı
Kümes Eni 16.85 m
Kümes Uzunluğu 120.00 m
Kümes Oluk Altı Yüksekliği 2,80 m
Kümes Mahya yüksekliği 7,15 m

 

Sonuç olarak, hindi kümesi yatırımının ekonomik açıdan karlı bir girişim olup olmadığını belirlemeye yönelik yapılan analiz sonucuna göre hindi kümesi yapacak yatırımcılar için örnek öngörü araştırması yaptık. Hindi yetiştiriciliği yapmanın karlı olup olmadığının ortaya konması amacıyla yapılacak fizibilite çalışmalarının sonucunda toplam yatırım tutarının ise 2.026.000 TL, yıllık net kazancın (kişiler için) 765.913 TL, yatırımın geri dönme süresinin (kişiler için) 2,6 yıl olacağı hesaplandı.

%75 Hindi Yetiştiriciliği Hibesi

Tarım Kredi Kooperatifleri ile Ziraat Bankası, hindi yetiştiriciliği yapmak isteyenlere özel, Türkiye’nin her yerine 5.000.000 TL’ye kadar olan ve 1.000 adet kapasiteli hindi yetiştiriciliği tesisleri için yapılacak olan yatırımlara %75 hibe desteği veriliyor. Kredi için geri ödeme vade süreleri ise 60 ile 84 aya kadar çıkabilir. Bu desteğin kapsamı ise yeni kümes yapım faaliyetleri ile yeni makine, alet ve ekipman alım projeleri için veriliyor. Hibe başvuruları da Tarım ve Orman Bakanlığının İl/İlçe Müdürlüklerine yapılıyor.

Hindi yetiştiriciliğine yönelik bu yatırım faaliyetleri için istenen teknik kriterler de Bakanlığının yayınladığı uygulama rehberinde yer alıyor. Başvuru sırasında istenen belgelere dair detaylar Bakanlık tarafından belirleniyor.

Ödeme usülleri ise şu şekilde belirtildi:

 • Yatırımcılar tarafından yüklenicilere yapılacak olan ödemelerin devlet bankaları aracılığı ile yapılması zorunludur.
 • Yatırımcı, son ödemede KDV dâhil fatura tutarının tamamını yüklenicinin banka hesabına yatırdıktan sonra ekinde dekontunun da yer aldığı ödeme talebini Tarım İl Müdürlüğüne sunar.
 • Nihai ödeme talebinde ise yatırımcının fatura tutarlarının tamamını, yüklenicinin hesabına yatırmış olması ve dekontlarını nihai ödeme talebi ekinde sunması gerekiyor.

Ayrıca:

Hayvancılığa Geri Ödemesiz Kredi – Hayvancılık Hibesi almak için > TIKLAYIN

Devlet Destekli Hayvancılık Sigortası yaptırmak için > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.