Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Hibe Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Hibe Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Hibe Kredi

Günümüzde hemen herkesin sermayesi yok ancak aklında bir iş fikri ve ticaret hayatına atılma fikri muhakkak var. Sermaye olmaksızın maalesef açılamayan ve ticarete atılamayan pek çok insan, ya işsiz kalıyor ya da kendi girişimlerini kredilerle, kara listedeyse tefecilerle, faizli para alarak yapmaya çalışıyor. Çoğu zaman bu yatırımlar da sorunlara, belki hapis cezasına sebep olabiliyor zira proje kısıtlı imkanlarla açıldığında pek de istendiği gibi olmuyor ve borç ödenmiyor. Bu tür durumları maalesef hemen her yıl görebiliyoruz.

Devlet desteğiyle, girişimlerin önünün açılması yıllardır devam etse de, KOSGEB ile bu işin biraz daha ciddiye alındığını söylememiz mümkündür. Son yıllarda KOSGEB yöntemi ile devlet desteği yani hibe kredi alan pek çok insan olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımızda sizler için KOSGEB ve devlet işbirliğiyle sunulan Hibe kredi ürününün detaylarını tartışacak, aynı zamanda tarafınıza hibe kredi almak için gerekenleri tüm ayrıntılarıyla sizler için araştırdık, keyifli okumalar dileriz.

Hibe Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Hibe Kredi Nedir?

KOSGEB ve Devlet işbirliği ile geçtiğimiz yıllarda resmen açılan Hibe Kredi, girişimcilere belli koşullar doğrultusunda sunulan kredi ürünü olarak bilinir ve genelde faizsiz, ödeme seçenekleri çok geniş bir portföyde verilir. Dolayısıyla, bu krediyi hem ödeme kolaylığı açısından hem de devlet desteği olduğundan pek çok insan tercih etmektedir. Hibe krediler, aynı zamanda belli girişimlerin kalitesini yükseltmek adına da talep edilebilir. Örneğin bir mağaza açmışsınızdır ancak bunu büyütmek için desteğe ihtiyacınız vardır ve hibe kredi başvurusu yaparak bu desteği alabilmeniz mümkündür. Pek çok insan, krediyi kullanmak için danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duyuyorsa da; hibe kredi için danışmanlık oldukça gereksiz bir meşgale olarak bilinir. Zira, bu krediler insanların kendi girişimleriyle de alınabilmektedir.

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Hibe krediyi, dileyen herkes eğer belli, geçerli bir projesi varsa rahatlıkla alabilmektedir. Öncelikle, bir projenizin olması ve bu projeyi kendi içinizde oturaklı hale getirmeniz ilk etmendir. Bu etmeni ve adımı atıp, tamamladıktan sonraki dönemde, KOSGEB üzerinden girişiminiz için başvuru yapmanız mümkündür. KOSGEB’i arayarak yahut kendilerine mail atarak, girişiminizi izah ettikten hemen sonra, tarafınıza kargoyla bir form gönderilecektir. Bu formu doldurduktan sonra ise KOSGEB’e ufak bir para yatırmanız gerekiyor. KOSGEB değerlendirme kurulu, yaklaşık 6 ay içerisinde bu başvuruyu değerlendirip size olumlu yahut olumsuz yanıtını sunabiliyor.

Genelde eğer geçerli bir projeniz varsa tarafınıza olumlu yanıt veren KOSGEB, Hibe kredi bağlamında değerlendirdiği başvurular içerisinde ön sırayı yaratıcı projelere veriyor. Yaratıcı olan ve tabiri caizse benzeri olmayan bir projeniz varsa örneğin, hibe kredisi başvurusunda bulunup altı aylık süreci beklemeniz sizin için oldukça avantajlı bir durumdur. Pek çok insan 6 aylık süreci ve yatırılan parayı çok bulduğundan ötürü daha farklı girişimlere ve kredi ürünlerine kaysa da, hibe kredi hem faizsiz olduğu için hem de daha kolay ödemesi yapıldığı için pek çok kimsenin tercih ettiği ürün.

Hibe Kredi Kimlere Verilir?

  • Yaratıcı projesi olan hemen herkes, hibe kredi ürününden devlet desteğiyle rahatlıkla faydalanabilmekte, ayrıca devletten karşılıksız destek bile alabilmektedir. Birey yahut grup projesini eşi benzeri olmayacak şekilde tanıttığı vakit kurul ilk onayı rahatlıkla hibe kredi bağlamında verebilecektir.
  • İşini büyütmek isteyen bir kimse de rahatlıkla hibe kredi ürününden faydalanabilir. Bunun için yapması gereken tek şey, dolduracağı formda niyetini, hedeflerini ve amacını iyi bir biçimde açıklamaktan geçer.
  • İşyeri açmak isteyen herhangi bir birey de başvurusu sonucunda hibe kredi alabilmektedir.

Hibe Kredi için Danışmanlık Hizmeti Gerekli mi?

Hayır, kesinlikle değil. KOSGEB tarafından sağlanan her türlü desteği ve açıklamayı gönderdikleri formda zaten bulabildiğiniz için danışmanlık hizmetlerine kesinlikle para vermenizi önermiyoruz. Paranızın komisyon olarak %10’una kadar konabilen bu kurumlar, genelde formun talep ettiklerini yerine getirmekten başka bir şey yapmayacaklardır ve siz de; formu detaylı bir şekilde okuyarak, doldurma esnasında KOSGEB’in isteklerini yerine getirebilirsiniz.

Günümüzde Hibe Kredi ürünü için pek çok kitap ve danışmanlık hizmeti aynı zamanda yasal da değildir. Bu sebepten uzak durmanızı ve olabildiğince kendi yöntemlerinizle başvuru yapmanızı öneriyoruz. Aksi durumda aldığınız paranın bir kısmını “boşu boşuna” resmi olmayan herhangi bir kuruma kaptırmanız işten bile değildir.

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır? > TIKLAYIN

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.