Kredilog.com

Hesabıma E-haciz Geldi Ne Yapabilirim?

Kişilerin eğer devlete belirli bir düzeyde borçları varsa ve bu borçlarını uzun süredir ödemiyorlarsa devlet bu borçları tahsil etmek için haciz işlemi uygulamaktadır. Bu haciz işlemleri kendi aralarında sınıflandırılırken duruma göre farklı haciz türleri kullanılır. Bu doğrultuda kişilere e-haciz ismi verilen işlem de uygulanabilmektedir. Bu işlem de bir tür haciz işlemi olurken devlet bu yolla birlikte paraları kişilerden tahsil etmektedir.

Hesabıma E-haciz Geldi Ne Yapabilirim?

E-haciz İşlemi Nedir?

Günümüzde bankalar aracılığıyla yapılan tüm işlemler sanal ortamda gerçekleştirilmektedir. Kişilere açılan özel hesaplara kişilerin maaşları ya da diğer gelirleri yatar. Böylece kişiler hesaplarındaki parayı çekebilir ya da farklı kişilere gönderebilirler. Kişilerin eğer devlete borçları bulunuyorsa ve hesaplarında bu borçları ödeyecek kadar bir tutar yoksa hesaplarına e-haciz işlemi uygulanmaktadır.

Bu haciz işleminde devlet kişilerin banka hesaplarına el koymaktadır. Bu doğrultuda hesaplar dondurulurken kişiler hesap üzerinde herhangi bir işlem yapamaz. Devlet direkt olarak banka hesaplarında yer alan paraları çekmemektedir. Ancak kişilerin de işlemlerini yapmasını engelleyerek borcunu ödemesini talep eder. Bu doğrultuda kişiler eğer banka hesaplarında borçlarından daha yüksek bir para olsa dahi o para üzerinden bir işlem yapamaz ve o parayla borçlarını ödeyemez. Hesap borç ödenene kadar tamamen donduruluşmuş olacaktır.

E-haciz Nasıl Kaldırılır?

Kişiler devlete olan borçlarını vergi daireleri üzerinden ödemektedirler. Genel olarak trafik cezaları ya da çeşitli vergi borçları bu kurum üzerinden ödenmektedir. Kişiler bu borçlarını uzun süre ödemedikleri takdirde e-haciz kararı alırlarsa hesapları üzerinde bir işlem yapamayacaklarından kısa sürede bu haczi kaldırmak isteyeceklerdir. Bunun için vergi dairelerine giden kişiler mevcut borçlarının yapılandırılması için talepte bulunurlar. Yapılan bu taleple vergi dairesi müdürü tarafından da incelendikten sonra onaylanabilir. Eğer kişiler bu yapılandırma işlemini gerçekleştirirlerse hesapları üzerindeki e-haciz işlemi ortadan kalkacaktır. Böylece kişiler hesaplarını tekrar kullanmaya başlayabilirler.

E-haciz Nasıl Öğrenilir?

Bu haciz işlemi uygulandığında kişiler ilk etapta bilgi alamayabilirler. Kişisel hesaplarından para çekme ya da para yatırma gibi işlemleri gerçekleştiremedikleri anda bir tür hata olduğunu ya da yanlış giden durumların olduğu fark edilir. Bunun üzerine araştırmalar gerçekleştiren kişiler hesaplarının haczedildiğini düşünmeye başlarlar. Bunun üzerine internet üzerinden vergi dairesinin resmi hesabına giriş yapan kişiler buradan e-haciz sorgulama işlemlerini gerçekleştirerek kendi hesaplarının üzerinde bir e-haciz işleminin olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirler.

E-haciz Sorgulama

E-haciz işlemi uygulanmışsa kişiler bunu öğrenmek için de internet sitelerini kullanmaktadırlar. Bu aşamada kişiler Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi olan www.gib.gov.tr adresine girerek buradan borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirirler. Bu aşamada kişiler TC kimlik numaraları ve diğer kimlik bilgiler ile birlikte giriş işlemlerini yaparak mevcut borçlarını incelerler. Bu borçların tamamı bu sorgulama işlemi sonrasında ortaya çıkarken kişiler rahatlıkla e-haciz işlemi uygulanmışsa bu ekran üzerinden görebileceklerdir.

E-hacizden Sonra Evime Haciz Gelir Mi?

Devlet e-haciz işlemini kişilerin borçlarını ödemesi ya da ödemediği takdirde devletin bu parayı kullanıcılardan alması için oluşturulmuştur. Bu doğrultuda kişilerin tüm hesaplarının dondurulması maaşlarını almada ya da diğer durumlarda oldukça olumsuz bir durum olduğundan kişiler zor durumda kalarak borçlarını öderler. Ancak eğer kişiler borçlarını ödemiyorlarsa borçların tahsili için sürekli olarak yeni aşamalara geçilmesi gerekmektedir. Belirli bir süre sonra e-haciz işlemi normal haciz işlemine dönüşür. Bu haciz işlemine dönüştüğünde de kişilerin tüm değerli mallar tehlike altındadır. Bu doğrultuda haciz işlemi kişilerin evlerine ya da işyerlerine doğru kayabilir. Genel olarak evlerinde yer alan teknolojik ürünler gibi değerli ürünler haciz işleminde alınmaktadır.

Evin Üstündeki E-haciz Ne Anlama Gelir?

Kişilere e-haciz işlemi uygulandıktan sonra tüm banka hesapları dondurularak kişilerin vergi dairesine gitmesi ve borçlarını yapılandırması beklenir. Ancak bazı durumlarda kişiler bu aşamada da herhangi bir işlem gerçekleştirmezler. Bu durumda bir sonraki adıma geçilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda kişilerin üzerinde taşınmaz mal olarak isimlendirilen evlerin ya da arsaların olup olmadığı kontrol edilir. Eğer kişilerin evleri varsa evlere haciz işlemi uygulanmaya başlar. Evlere gelen yetkili kişiler değerli olarak görülen birçok ürünü aldıktan sonra evden ayrılırlar. Bu durumda e-haciz işleminin evler için haciz işlemine dönüşmesi durumudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.