Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Köylere nazaran kentlerde daha fazla istihdam sağlandığı için hayvancılık yaparak geçimini sağlayamayan vatandaşlar, kentlere göç etmeye başlıyorlar. Ancak bu aşamada iki önemli sorun ortaya çıkmaktadır:

Ketlerde işsizlik oranının artması ve et gıdalarında, yiyecek sorunun ciddi oranda artış göstermesi. Bu sorunların bilincinde olan devlet, hayvancılık kredisi verilerek vatandaşların besi alanında teşvik edilmesi gerekliliğini ortaya çıkardı. Bankalar da hayvancılık kredisi sağlayarak bu yönde önemli adımlar attılar.

hayvancılık kredisi

Hayvancılık Kredisi Nedir?

Devlet gücü ile özel bankaların işbirliği içerisine girerek, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan kişilerin hayvan yetiştiriciliği yapabilmesi için sağlanan finansmana hayvancılık kredisi denilmektedir. Özellikle köyde yaşayan çiftçilerin, kentlere göç etmek yerine besi faaliyetlerinde bulunması amacıyla verilen teşvik kredilerinden biridir.

Bu finansman ile köyde yaşayan çiftçilerin hayvan alması, besi çiftliği kurması ve gerekli ekipmanların sağlanması sonucunda, hem işsizlik oranının düşürülmesi hem de gerekli olan gıda üretiminin yapılması hedeflenmektedir. Peki, kimler hayvancılık kredisi alabilir ve bu finansman hangi bankalar tarafından verilmektedir?

Kimler Hayvancılık Kredisi Alabilir?

Hayvancılık kredisi; küçükbaş hayvan, kanatlı hayvan ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen ülke vatandaşları tarafından alınabilir. Bu konuda  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çeşitli teşviklerde bulunurken, Türkiye’de faaliyet gösteren özel ve kamu finans kurumları da kredi vererek hayvan alımını kolaylaştırmaktadır.

Bunlar haricinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından da, IPARD ve IPARD2 projeleri düzenlemekte ve söz konusu projeler kapsamında faizsiz hayvan kredileri ve geri ödemesiz hayvancılık kredisi verilmektedir.

Hayvancılık Kredisi Alabilmek İçin Şartlar ve Belgeler

Ülkemizde önemli sorunların önüne geçilebilmesi adına devletle finans kuruluşları iş birliği yaparak, çiftçilere kredi vermekte ve hayvan besiciliği için vatandaşlar teşvik edilmektedir. Ancak oluşturulan projelerin faaliyet alanlarının farklı olması sebebiyle, hayvancılık kredisi alabilmek için şartlar ve belgeler yararlanılacak olan finansmana göre değişkenlik göstermektedir.

Örneğin 30 bin TL hibe hayvancılık kredisi veren Tarım Bakanlığı, bunun için kişilerin köyde ikamet etmesini, 25 ile 40 yaş arasında olan bireylerin başvuru yapmasını ve projeye dahil olmak için büyükbaş hayvancılık, tavuk çiftliği, süt üretimi, küçükbaş hayvancılık ve arıcılık gibi faaliyetlerde bulunulmasını talep etmektedir.

KOSGEB hayvancılık destekleri 2017 yılında da devam etmektedir ancak geçmiş dönemlerde olduğu gibi kurum, sadece tesis kurulumu, ürünlerin hazırlanması ve süt sağma makinesi gibi çiftlik ekipmanları için finansman sağlamaktadır. Dolayısıyla koyun, inek, hindi, tavuk, arı gibi hayvanların alınması için KOSGEB ödenek çıkarmamaktadır.

Devlet destekli hayvancılık kredileri haricinde ülkemizdeki özel ve devlet finans kuruluşları da, çiftçilerin besicilik faaliyetlerini yürütebilmesi ve yeni hayvan alımı yapabilmesi için finansman vermektedir. Bunun için hayvancılık kredisi veren bankalar ile görüşülerek, müracaat edilmesi ve başvuru koşullarının sağlanması gerekmektedir.

hayvancılık kredisi veren bankalar

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank olmak üzere 3 kamu bankası bulunmakta ve üçü de hayvancılık kredisi vermektedir. Özellikle Ziraat Bankası, hayvancılık kredisi veren bankalar içerisinde faizsiz destek paketleri ile en çok tercih edilen finans kurumu oluyor.

Diğer bankalarda hayvan yetiştiriciliği ile ilgili müşterilerinin taleplerini uygun faiz oranları ve ödeme koşullarıyla karşılamaktadır. Değişik faiz ve vade seçenekleriyle sunulan bu finansmanlar sayesinde hayvancılık sektörüne olan talep giderek artmaktadır.

Ziraat Bankası Hayvanlık Kredisi

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi kapsamında 2 farklı finansman sunmaktadır. İşletme kredisi ve yatırım kredisi olmak üzere çiftçilere sağlanan finansmanlar “Hayvansal Üretim Kredileri” adı altında kullandırılmaktadır. Besicilik, küçükbaş koyun ve keçi yetiştiriciliği, kanatlı hayvancılık, arıcılık ya da büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler kurumun bu kredisinden yararlanabilirler.

İşletme kredisi; makine bakım, onarım, yakıt, yem, ilaç, kira ve sigorta gibi giderleriyle küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı hayvan alımına dair masrafların karşılanabilmesi için verilmektedir.

Yatırım kredisi ise ahır yapımı, çeşitli ekipman alımı, süt soğutma tankı, yapılacak olan hayvancılık faaliyetine ait diğer yatırım masraflarının karşılanması ve küçükbaş, büyükbaş hayvan alımı ile arıcılığa ilişkin çeşitli harcamaların giderilmesi için verilmektedir. Ziraat Bankası’ndan hayvancılık kredisi alabilmek için şartlar ve belgeler ise şu şekildedir:

  • Büyükbaş süt hayvancılığı ya da besicilik kredisinden yararlanmak isteyenlerin en az 10 inek alması gerekmektedir.
  • Koyun yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler, sağlanan finansman ile en az 50 koyun almak zorundadır.
  • Keçi yetiştiren vatandaşlara ise en düşük 25 keçi alma şartı konulmaktadır.
  • Tavuk çiftliği kurmak için Ziraat Bankası hayvan kredisi alıyorsanız, en az 1000 kümes hayvanınız olması gerekmektedir.

Hayvan kredisi çekmek için gerekli belgeler; çiftçi belgesi, krediye karşılık gösterilecek olan teminatlara ilişkin evraklar, nüfus cüzdanı, kira kontratı ve tapu kaydı gibi tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler ile bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla dair gelir tablosu ve bilanço talep edilmektedir.

Halkbank Hayvanlık Kredisi

Ekipman ve demirbaş alınması ile kuruluş işletme sermayesinin desteklenmesi için Halkbank hayvancılık kredisi vermektedir. Bankanın “Ticari Destek Kredisi” kapsamında sunduğu finansmanın geri ödemesi aylık eşit taksitler halinde ya da dönemsel olarak yapılabilmektedir.

Kurumun talep edeceği evraklar diğer kamu bankaları ile benzerlikte göstermekte ancak hayvancılık ihtiyaçlarınızın giderilmesi için bankanın müşteri temsilcisi ile görüşmeniz gerekmektedir.

Vakıfbank Hayvanlık Kredisi

“VakıfBank’tan Çiftçiye Tam Destek Kampanyası” sloganıyla çiftçilere sunulan finansman, gelir elde edilen dönemlerde ödeme avantajıyla verilmektedir. Süt ve besi hayvancılığı için kullandırılan kredi, her bireye özel çözümler sunabilmek amacıyla üretici faaliyet çeşidine göre sağlanmaktadır. Vakıfbank hayvancılık kredisi almak isteyenler kurumun çiftçi kartları gibi alternatif seçeneklerini de değerlendirebilirler.

Garanti Bankası Hayvanlık Kredisi

Çeşitli hayvansal üretim konularında faaliyet gösteren vatandaşlarımıza Garanti Bankası da finansman sağlamaktadır. Üreticilerin söz konusu faaliyetlerine yönelik gereksinimlerini rahatça karşılayabilmesi için gösterilecek olan teminata bağlı olarak Garanti Bankası hayvancılık kredisi limiti belirlenmektedir.

İş Bankası Hayvanlık Kredisi

İş Bankası hayvancılık kredisi kapsamında değil, tarımsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için finansman sunmaktadır. Bunun için banka, İmece Kart ürününü oluşturarak üreticilere tahsis edilen tarımsal kredinin kullanımını sağlamaktadır.

QNB Finansbank Hayvanlık Kredisi

Yatırım maliyetlerinin yüzde 85 oranına kadar kredi veren QNB Finansbank, 6 ayda bir ya da yılda bir ödeme seçenekleri sunmaktadır. QNB Finansbank hayvancılık kredisi, “Besicilik Yatırım Kredisi” kapsamında kullandırılmaktadır. Süt hayvancılığı ya da besi hayvan alım-satımı ile uğraşanlar bankanın bu kredisinden yararlanabilirler.

Şekerbank Hayvanlık Kredisi

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinde, hem besicilik hem de süt hayvancılığı alanları için kredi veren bir diğer banka Şekerbank’tır. Şekerbank hayvancılık kredisi ile hayvan alımı, hayvan barınaklarının inşası, silaj, posa ve gübre çukurlarının yapımı, kaba tem depoları, yem hazırlama üniteleri ve mobil sağım üniteleri gibi sektörel ihtiyaçların hepsi karşılanabilmektedir.

Akbank Hayvanlık Kredisi

Akbank hayvancılık kredisi, tarım bankacılığı finansmanı kapsamında kullandırılabilmektedir. Bankanın bu kredi ürününü geliştirmesindeki asıl amaç vatandaşların ürün ekimine teşvik edilmesidir. Bu nedenle ürünün ekiminden hasadına kadar geçen dönemde, gerekli olan ekipmanların ve işçilik maliyetlerinin tümü Akbank kredisi ile karşılanabilmektedir.

Denizbank Hayvanlık Kredisi

Denizbank, Tarımsal Yatırım Kredileri kategorisinde her ihtiyaca özel ayrı bir paket oluşturmuştur. Bu paketlerden biri de Denizbank hayvancılık kredisi olup, 3 farklı şekilde müşterilere sunulmaktadır.

Hayvancılık ekipmanlarına yönelik krediler, besi hayvanı alım kredisi ve süt hayvanı alım kredisi için kullanım oranı aynıdır. Banka, söz konusu finansman paketlerinde kullanım oranını, proforma fatura değerinin azami yüzde 75 olarak belirlenmiştir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.