Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Hayvancılığa Geri Ödemesiz Kredi – Hayvancılık Hibesi

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin desteklenmesi amacıyla hayvancılığa geri ödemesiz kredi (hayvancılık hibesi) veriliyor.

Hayvancılığa Geri Ödemesiz Kredi – Hayvancılık Hibesi

Hem yeni işletmelerin kurulması, hem mevcut işletmelerin altyapılarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için mevcut büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığa geri ödemesiz kredi desteği veriliyor. Ayrıca hayvansal üretimde kalitenin ve verimliliğin artırılması ve modern hayvancılık tesislerine dönüşüm için yapılacak olan yatırımlar da hayvancılık hibeleri ile desteklenmektedir. Bu amaçla işletmelere %50 geri ödeme olmaksızın destek veriliyor.

Hayvancılığa Geri Ödemesiz Kredi Veriliyor

21 Mayıs tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 3147 sayılı “Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine yönelik yatırımların desteklenmesine ilişkin karar” ile destek paketi yürürlüğe girmiştir. Bu tebliğin amacı ise “büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine yönelik yatırımların TÜM İLLERDE desteklenmesi”ni sağlayarak bu desteklere ilişkin usul ve esasları belirler.

Bu destek sayesinde bugüne kadar 3 milyar TL, 11 bin proje sahibine verilmiş olup ister besicilik isterseniz de süt üretimine dayalı olsun, tesis kurmak veya var olan tesislerini büyütmek isteyen girişimci iseniz bu imkanı göz ardı etmemelisiniz.

Hibe Veren Kurumlar Hangileri?

Ülkemizin en önemli geçin kaynaklarından birisi olan tarım ve hayvancılık alanında faizsiz kredi ve hibe olanakları gün geçtikçe artmaktadır. Bu imkanlar bazen devlet destekli olarak bezen de özel kurumların sunduğu faydalar ile işletmecilere büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu kolaylığı sağlayan kurumlara bakacak olursak:

 1. Kalkınma Ajansları > Tüm kalkınma ajansı duyurularını buradan takip edebilirsiniz.
 2. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ( TKDK ) > %80 varan hibe sağlamaktadır.
 3. Tarım İl/İlçe Müdürlükleri > Bütçeleri dahilinde %100’e kadar canlı büyükbaş yada küçükbaş hayvan hibesi vermektedir.
 4. KOSGEB > Üretilen hayvanlar için ticari bir işletme kurulması halinde %60 varan hibe sağlıyor. KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır > TIKLAYIN
 5. Ziraat Bankası > 2022 yılından itibaren 100.000 liradan başlayan ve tamamen faizsiz hayvan kredileri vermeye başladı.

%50 Hayvancılık Hibesi Verilen Sektörler

Hayvancılık sektöründe yatırımlarını genişletmek isteyenlere %50 hayvancılık hibesi verilen sektörler şunlardır:

 • En az 1 senedir aktif halde çiftçilik yapan ve Tarım ve Orman Bakanlığının sistemine kayıtlı olan büyükbaş, küçükbaş hayvancılık geri ödemesiz hibe desteği şartlarını sağlayan ve desteklere başvuru yapacak çiftçiler.
 • Büyükbaş hayvancılık alanında en az 10 ve en çok 50 büyükbaş anaç hayvan kapasitesi olan çiftçiler.
 • Küçükbaş koyun ve keçi yetiştiren çiftçiler için en az 100 en fazla 300 baş anaç hayvan kapasiteli yeni ahır/ ağıl yapımı kapasite artırımı, rehabilitasyon, hayvan barınağı amaçlı çadır alımı, makine alet ekipman alımı yapmak isteyen çiftçiler.
Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık için geri ödemesiz hibe desteği programı Hayvansal üretimde verimlilik ve küçük aile işletmelerin modern işletmelere dönüştürülmesi için hibe desteği programı
 • Hayvan barınağı amacıyla çadır alımı
 • Yeni ağıl ve ahır yapımı
 • Rehabilitasyon ve kapasite artırımı
 • Gübre sıyırıcı
 • Seyyar süt sağım sistemi
 • Süt soğutma tankı
 • Hayvan kaşıma ünitesi
 • Otomatik sulum alımı

 

Hayvancılığa Geri Ödemesiz Kredi-1

Resmi Açıklama

Hibe Projesinde Destek Verilecek İller Hangileri?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020-2023 yılları arasında devam edecek olan %50 hayvan hibe projesinden bir önceki yürürlükten kaldırılan tebliğ ile sadece GAP, KOP, DAP, DOKAP projeleri kapsamında olan sınırlı iller yararlanıyordu. Başlangıç aşamasında sadece bu projelerinde kullanılmak üzere düşünülen hayvancılık hibesi, 2021/21 sayılı yeni tebliğ ile hibeden yararlanabilecek iller genişletilerek 81 ilin tamamına uygulanacak şekilde artırılmıştır. Ayrıca bu destekler 2023 yılına kadar uygulanmaya devam edecek!

KOSGEB Hayvancılığa Geri Ödemesiz Kredi/Hibe

Girişimcilerin her zaman yanında olan ve çiftçilerimizin en önemli dayanak noktalarından birisi olan KOSGEB, hayvancılığa geri ödemesiz kredi sağlamaktadır. Kurum kesinlik ile canlı yada cansız hayvan için hibe imkanı sağlamamaktadır. KOSGEB desteği, TİCARİ BİR FAALİYET YÜRÜTECEK OLAN girişimcilere özel KOBİ destek paketi sağlamaktadır. KOSGEB tarafından desteklenen, hayvancılığa dair işletmelerin sahip olması gereken nace kodları şunlardır:

10.12 Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması
10.13 Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
10.2 Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması
10.4 Bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağların imalatı
10.9 Hazır hayvan yemleri imalatı
10.91 Çiftlik hayvanları için hazır yem imalatı
10.92 Ev hayvanları için hazır gıda imalatı
46.2 Tarımsal hammadde ve canlı hayvanların toptan ticareti
46.21 Tahıl, işlenmemiş tütün, tohum ve hayvan yemi toptan ticareti
46.23 Canlı hayvanların toptan ticareti
47.23 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki balık, kabuklu hayvanlar ve yumuşakçaların perakende ticareti
47.76 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda çiçek, bitki, tohum, gübre, ev hayvanları ve ev hayvanları yemleri  perakende ticareti
91.04 Botanik ve hayvanat bahçeleri ile koruma altındaki alanlarla ilgili faaliyetler

Hibe Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

Destekler kapsamındaki proje ödemeleri, Tarım ve Orman Bakanlığınca o yıla ait olan bütçeden tahsis edilmiş olan sermaye transferleri ile karşılanıyor. Tarımsal faaliyetlerin tümünde olduğu gibi yine işletmelere sağlanacak olan destek işlemleri yine Ziraat Bankası tarafından yapılıyor. Bunun karşılığında, Ziraat Bankasına destekleme tutarının %0,2 oranında hizmet komisyonu ödenmesi gerekiyor. Ödeme tarihleri ise, T.C. kimlik numaranızın son hanesi 0,2,4,6 veya 8 ile bitenlere ayrı ayrı olarak yapılmaktadır. Siz de buna göre açıklanan tarihleri kontrol edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Ödeme Sorgulama

Ziraat bankası tarafından yapılan duyurularda, hangi tarihlerde ödeme olacağı konusunda bilgi alabilirsiniz. Tüm ödeme sorgulama işlemleri için:

 • Ziraat Bankası şubelerine gidebilirsiniz > En yakın Ziraat şubesi için tıklayın.
 • İnternet bankacılığı aracılığıyla öğrenebilirsiniz > Ziraat internet şubesi için tıklayın.
 • Ziraat Android/IOS mobil uygulamasından bakabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine bağlanarak, 7 gün 24 saat ödemelerin yatıp yatmadığını sorgulatabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine bağlanmak için > TIKLAYIN.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.