Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Havale Yaparken Gerekli Bilgiler Nelerdir?

Havale Yaparken Gerekli Bilgiler Nelerdir?

Havale yaparken gerekli bilgiler neler; Havale yöntemi, genellikle banka içerisinde hesaplar arası para transfer işlemlerine verilen addır. Pek çok yoldan yapılabilen havale ile eşinize, dostunuza para gönderebilir yahut anlaşmalı kurumlarda faturalarınızı rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Bu işlem bankaların hızlı altyapısı ile gayet hızlı şekilde gerçekleşiyor.

Havale Yaparken Gerekli Bilgiler

Türkiye’de pek çok banka, pek çok devlet kurumu ve özel kurumla anlaşmalı hareket eder ve faturalarınızı direkt olarak komisyonsuz biçimde, havale yöntemiyle buralara ödeyebilirsiniz. Bunun yanında, bireye gönderilen paralarda da genelde kişiden herhangi bir komisyonu pek çok banka talep etmez.

Mobil ve İnternet Şubesi üzerinden yapılan işlemlerde de, ATM’den yapılan havale işleminde de tarafınızdan bazı bilgiler istenebilir. Bizler bu yazıda havale yaparken hangi bilgilerin gerekli olduğunu sizler için paylaştık. Ek olarak “Havale ve EFT Nedir? Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Havale Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Bilgiler

Havale işlemini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken birkaç etmen muhakkak bulunmaktadır. Öncelikle, hesap numarası ile mi, IBAN numarası ile mi işlem yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor.

Eğer, IBAN numarası ile işlem yapacaksanız genelde şube kodu, banka hesap kodu gibi etmenler tarafınızdan istenmeyebilir ancak hesap numarası ile işlem yapacaksanız, şube kodu bazı bankalar tarafından talep edilebilir.

Bu kodları düzgün yazmamanız halinde, transferiniz bambaşka bir hesaba gidebilir. Bu sebepten, elinizden geldiğince havale yaparken IBAN numarasını doğru yazmanızda fayda var. IBAN numarası epey uzun olduğundan, bunu 4’lü hanelere ayırabilir ve o şekilde ezberleyebilirsiniz. Böylece, risksiz bir biçimde gönderim yapabilirsiniz.

Havale Yaparken Hangi Bilgileri Girmek Gerekir?

Havale yaparken aşağıdaki bilgileri girmeniz şarttır.

  • Gönderilecek Kişinin IBAN Numarası: Eğer IBAN numarası ile gönderim gerçekleştirecekseniz, muhakkak göndereceğiniz kişinin IBAN numarasını bilmelisiniz. Bunu kendisinden edinebilirsiniz.
  • Ad ve Soyad: Hesabın kime ait olduğu da bu bağlamda bilinmelidir. Özellikle adı ve soyadı IBAN numarası ile eşleşmeyen transferler boşa düşebilir ve kabul edilmeyebilir.
  • Hesap No ve Şube No: Eğer hesap numarası ile havale işlemi gerçekleştirecekseniz, müşteriye ait hesap numarası ve hesap numarasının bağlı olduğu şube numarasını da talep etmeyi unutmayın. Pek çok banka şube numarası ve hesap numarasını birlikte sunsa da, bazı bankalar şube numarasını ayrıca sunabiliyorlar.

Yukarıdaki bilgilere sahip olarak banka içerisinde herhangi birine rahatça para gönderebilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.