Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Hatay Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu ve sorgulama; Hatay il sınırları içerisinde yaşayan vatandaşların sosyal eşitlik ilkesi gereği hayatlarını rahat bir şekilde devam ettirmeleri amacıyla dar gelirli vatandaşların temel ihtiyaçlarını her yıl olduğu gibi bu yıl da karşılamaya devam eden belediye, verdiği birçok sosyal yardım türüyle vatandaşlarına hizmet ediyor.

Bu yazımızda Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Hatay’da yaşayan ve yardıma muhtaç durumda olan ailelere verilen sosyal yardımlardan bahsederek sizlerin belediye tarafından verilen bu sosyal yardımlardan sorunsuz bir şekilde yararlanmanız için izlemeniz gereken adımlardan bahsedeceğiz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Tarafından Verilen Sosyal Yardımlar

Muhtaç durumdaki kişilere yönelik olmak üzere belediye tarafından neredeyse ihtiyaç duyulan her alanda sosyal yardım verilmektedir. Gerekli şartları sağlayan vatandaşların temel ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılaması amacıyla belediyenin ilgili birimi çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen sosyal yardımlar şu şekilde özetlenebilir;

 • Nakdi yardımlar ( para yardımı ),
 • Gıda ve erzak yardımı,
 • Sağlık yardımı,
 • Eğitim ve kırtasiye yardımı,
 • Yakacak yardımı,
 • Kira yardımı,
 • Yol yardımı,
 • Temizlik malzemesi yardımı,
 • Eşya ve giysi yardımları,
 • Engelliler için yardımlar,
 • Yaşlılar için bakım hizmetleri,
 • Eşi vefat etmiş kadınlara yapılan yardımlar,
 • Şehit ve gazi yakınlarına yönelik yardımlar,
 • Kimsesiz çocuklara yönelik yardımlar,
 • Bebekler için yapılan yardımlar,

Sizler de gerekli şartları sağlamanız durumunda belediye tarafından verilen bu yardımlara başvuruda bulunabilir ve ihtiyaçlarınızı sorunsuz bir şekilde karşılayabilirsiniz. Belediye tarafından verilen yardımlara ek olarak, Devlet Doğalgaz Yardımından da yararlanmak isterseniz, ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Belediye tarafından verilen sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen muhtaç durumdaki vatandaşların sıklıkla araştırdıkları konuların başında gelen Hatay Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu farklı yollarla yapılabilmektedir. Başvuruda bulunabileceğiniz yollar şu şekildedir;

İlk olarak belediye binasındaki ilgili birime giderek başvurularınızı bizzat yapabilirsiniz. Ancak başvuru esnasında dolduracağınız başvuru formu büyük önem arz etmektedir. Başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Eksik ya da yanlış bilgilerle doldurulan başvuru formları titizlikle yapılan incelemeler sonucunda geçersiz sayılacak ve sosyal yardım alma hakkınızdan mahrum bırakılacaksınız.

İkinci olarak e-devlet sistemi üzerinden başvurularınızı online olarak yapabilirsiniz. TCKN ve şifre işlemlerinin ardından sisteme giriş yaparak istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduğunuzdan emin olduktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Hatay’da yaşayıp belediyenin sağladığı imkanlardan yararlanmak isteyen dar gelirli vatandaşlar başvurularının hangi aşamada olduğunu doğal olarak merak etmektedir. Hatay Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu sorgulama işlemleri şu yollarla yapılabilmektedir;

İlk olarak belediye binasındaki ilgili birime giderek yetkililerden başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilir ve aklınıza takılan her türlü sorunun cevabını alabilirsiniz. Ayrıca 444 12 06 numarasını arayarak sorgulama işlemlerinizi telefondan da yapabilirsiniz.

İkinci yol olarak e-devlet sistemi üzerinden başvuru sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı başvuru yaparken izlediğiniz yolları izleyerek başvuru sorgulama işlemlerinizi online olarak yapabilirsiniz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Şartları

Hatay Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu şartları bulunmaktadır. Başvuruda bulunabilmeniz için öncelikle belediye tarafından belirlenmiş olan başvuru şartlarını taşımanız gerekmektedir. Gerekli şartları taşımayan vatandaşların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu şartları şu şekildedir;

Hatay il sınırları içerisinde yaşayan muhtaç aileler, işsiz olup herhangi bir geliri olmayan kimseler, kimsesiz ve bakıma muhtaç yaşlılar, engelli vatandaşlar, eşi vefat etmiş geliri olmayan dul kadınlar, iş kurmak isteyen vatandaşlar, afetzedeler, yardıma muhtaç öğrenciler, geliri hanede yaşayan kişi başı aylık net geliri, asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmayan aileler.

Sizlerde yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartları sağlıyorsanız gerekli evrakları hazırlayarak belediye tarafından verilen sosyal yardım imkanlarından yararlanabilir ve ailenizin temel ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Gerekli Belgeler

Hatay Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu için gerekli belgeler şu şekilde özetlenebilir;

Başvuru formu, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, belediye tarafından verilen sosyal yardımlar sadece Hatay’da yaşayan dar gelirli vatandaşlar için olduğundan dolayı ikametgah belgesi, muhtaçlık belgesi, işsizler için SGK’dan alınacak olan işsizlik belgesi, engelli vatandaşlar için engellilik durumunu gösterir sağlık kurulu raporu, kırtasiye yardımı için çocuğunuza ait öğrenci belgesi, vukuatlı nüfus kaydı örneği, kiracılar için kira sözleşmesi gerekmektedir.

Başvuru esnasında yukarıda bahsetmiş olduğumuz belgeleri yanınızda götürmeniz zorunludur. Belgesi eksik olan vatandaşların başvurusu kabul edilmeyecektir. Ayrıca talep edilen sosyal yardım türüne göre belediye tarafından başka belgeler de istenebilmektedir.

Hatay Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Hatay Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ekonomik anlamda sıkıntılar yaşayan vatandaşlara çeşitli başlıklar altında yardım vermeye devam etmektedir.

Acil Destek Yardımları: Bir defaya mahsus olmak üzere ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. Başvuru dilekçesi ve kimlik kartı fotokopisi istenmektedir. Başvurular 1-5 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Yol Yardımı: Çeşitli sebeplerden dolayı Hatay’a gelmiş ve mağdur olmuş kişilere verilen yardımlardır. Başvuru dilekçesi, kimlik kartı fotokopisi, sevk belgesi ve varsa sağlık kurulu raporu istenmektedir. Başvurular 2 günde sonuçlanmaktadır.

Sağlık Yardımı: sosyal güvencesi olmayan vatandaşların sağlık hizmetinden yararlanması için verilen yardımlardır. Başvuru dilekçesi, kimlik kartı fotokopisi, medikal malzeme kullanması gerektiğine dair rapor ve masrafların SGK tarafından karşılanmadığına dair yazı istenmektedir. Başvurular 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Proje Destekleri: Kamu Kurumları ile Sivil Toplum Kuruluşları tarafından, vakıf tarafından belirlenen proje formatına uygun olarak hazırlanmış, 3294 sayılı kanun kapsamında yer alan vatandaşlara yönelik sosyal hizmet amaçlı projelere verilen desteklerdir. Proje yararlanıcılarının kimlik kartı fotokopisi istenmektedir. Başvurular 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Yabancı Yardımları: Türk vatandaşı olmayan sığınmacılara yönelik olarak verilen yardımlardır. Sığınmacıya ait tanıtım kartı fotokopisi ve il emniyet müdürlüğünün sığınmacı hakkındaki yardım talep yazısı istenmektedir. Başvurular 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Terör Zarar Yardımları: Hatay il sınırları içerisinde gerçekleşen terör faaliyetleri esnasında zarar gören kişilere yönelik verilen yardımlardır. Başvuru dilekçesi, kimlik kartı fotokopisi ve zarar tespit tutanağı istenmektedir.  Başvurular 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.