Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Hangi Bankada Hesabımın Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Hangi Bankada Hesabımın Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

İktisadi terim anlamı bankada açtırılan hesapları izlemek, gerektiğinde denetim ve karşılaştırma yapılmak için kanıt olan banka hesabını kişi, kurum ve kuruluşlar sıkça kullanmaktadır. Finansal transferler, maaş çekme-yatırma gibi önemli işlevleri olan banka hesapları hemen herkesin günümüzde sıklıkla kullandığı bir mecra haline gelmiştir.

İçeriğimizde Neler Var?

Hangi Bankada Hesabım Var?

Yeni çıkartılan yasa ile banka hesaplarını yeniden gözden geçiren tüketiciler, ileride beklenmedik borçlarla karşılaşmamak adına hesaplarını kontrol edip, banka hesaplarını kapattırma telaşına girmişlerdir. Fakat hangi bankada hesabı olduğunu bilmeyen kişiler için durum biraz uğraştırıcı olmaktadır. Çünkü Türkiye genelinde yaklaşık 25 farklı banka olduğu düşünülürse hayli zor olacaktır. Hangi bankada hesabınızın olduğunu öğrenmenin 2 yolu vardır;

  • Eğer hafızanızda hangi bankada ya da bankalarda hesabınız olduğunu bilmiyorsanız 1. Yöntem olarak tüm bankaların müşteri hizmetlerini tek tek arayıp nüfus cüzdanı bilgilerinizi paylaşarak öğrenebilirsiniz.
  • Sizler için asıl yorucu olan ise tüm bankaların şubelerine tek tek gidip yine nüfus cüzdanınızla yetkili memurdan kontrol ettirmeniz olacaktır.

Hangi Bankada Hesabımın Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Zaman aşımı nedir?

Bankalarda bulunan paraların zamanla unutulup zaman aşımına uğramasına zaman aşımı denir. Zaman aşımına uğrayan paralar ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmektedir. TBB’nin yaptığı güncel açıklamaya göre; zaman aşımına uğramış mevduat emanet ve alacakların listesi www.zamanasimi.org/tbb adresinde yayınlanmıştır. Bireyler, Mayıs sonuna kadar zaman aşımına uğrayan hesapları olup olmadığını site üzerinden kontrol edebilecek. Yaptıkları aramada zaman aşımına uğramış hesapları olduğunu öğrenenler, bu hesapları kapatabilmek için 15 Haziran tarihine kadar ilgili banka şubelerine kimlik kartı ile başvurabilecek. Bankalardaki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar on yıl içinde aranmadıkları takdirde 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre zaman aşımına tabi oluyor. Zaman aşımına uğrayan hesaplar, gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrediliyor.

Bankaların Müşteri Hizmetlerine ulaşmak için > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.