Kredilog.com

Hangi Araçlar İçin Taşıt Kredisi Alınabilir

Taşıt Kredisi

Temel ihtiyaçlarını karşılayan ve borcu kalmayan kişilerin aklına ilk olarak, araç sahibi olmak gelmektedir. Son yıllarda gerek kırsal, gerekse kentsel kesimde yeterince yorucu olan iş hayatı, kişileri şahıslarına ait bir otomobil almaya şartlamıştır. Maddi imkânları doğrultusunda araç alacak kişiler bazen 0 km araç alabilirken, finansal durumu kısıtlı olanlar 2. El araçlara yönelmektedir. Alınacak araçlar için toplu parası olmayan kişilerin büyük çoğunluğu ise, bankaların sunduğu taşıt kredisine yönelmektedir.

Hangi Araçlar İçin Taşıt Kredisi Alınabilir

Taşıt kredisi kullanılacak araçlar nelerdir;

Öncelikle belirtmeliyiz ki 0 km araç ile 2. El araç kredilerini bankalar aynı kefeye koymamaktadır. 0 km araç alacak kişinin banka sicili temiz olması halinde kredileri büyük oranda onaylanacaktır. Aracın ipotek altına alınması bankalar için yeterli olacaktır. 2. El araçlar için ise durum biraz daha karışıktır. Alacağınız aracın 5 yıl sınırına takılması en büyük koşuldur. Aracın yaşı 5 yıl üzerinde ise krediniz genelde olumsuz sonuçlanmaktadır. Bankaların 5 yaş sınırını aşmayan kişiler için verdiği kredi oranları değişkenlik göstermektedir. Mevcut kampanyaları doğrultunda kimi banka %60 kredi verirken bazı bankalar bu oranı %70-75 e kadar çıkartabilmektedir. Diğer bir konu ise taşıt kredileri sadece arabalara verilmektedir. Yani motosiklet ya da iş makinalarına ne yazık ki taşıt kredisi verilmemektedir.

İkinci el araç nasıl alınır ve nelere dikkat edilmelidir;

5 yaşını aşmamış araçlar için, bankaların genel prosedürlerini tamamlayarak taşıt kredisine başvurmanız gerekmektedir. Gelir belgesi, nüfus cüzdanı, elektrik ya da su faturası gibi belgeleri aracın ruhsatıyla bankaya sunmanız halinde büyük oranda evraklarınızı tamamlamış olacaksınız. Burada bazı bankalar kefil istemezken bazıları da kefili ön şart olarak değerlendirmektedir. Ayrıca maaş aldığınız bankadan kredi çekmeniz, bankanın müşterisi olduğunuzdan sizlere avantaj sağlayacaktır. Alacağınız araç ikinci el olsa dahi bankalar araç üzerine rehin koyarlar ve kredi taksitleriniz bitene kadar bu rehin kalkmaz.

Ayrıca bkz: En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar

2. el araç alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir;

  • Alacağınız ikinci el aracı mutlaka deneyin. Deneme sürüşlerinde aracın fren, pedal ve vites geçişi gibi detaylarını daha iyi incelersiniz.
  • Alacağınız 2. El aracın çalıntı olma riskine karşın ruhsattaki motor ve şase numaralarının aynı olmasına dikkat edin.
  • Otomobilinizin usta bir elden geçmesi için mümkünse oto tamircisine kontrol ettirin
  • Aracın dış görüntüsüne dikkat edin çizikler, kapıların kilitleri, aynalar gibi hususları atlamayın
  • Motoru çalıştırdığınızda egzoz dumanının rengini kontrol edin. Mavi renkli duman motorun yağ yaktığını, siyah renkli duman motorun gereğinden fazla yakıt tükettiğini, yoğun beyaz duman silindirlere su karıştığını gösterir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.