Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Halkbank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir? BES İptal Formu

Halkbank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir? BES İptal Formu

Halkbank’a bağlı olarak faaliyet gösteren emeklilik şirketi Halk Emeklilik bünyesinde BES hesabı bulunan katılımcılar, hesaplarıyla alakalı işlemleri kurumun şubelerden, çağrı merkezinden ve internet sitesinden yapabilirler. Otomatik ya da gönüllü katılım hesaplarını iptal etmek ve BES hesaplarında biriken paranın iade edilmesini isteyenler iptal başvurusu yaparak işlemlerin başlatılmasını sağlayabilirler. Başvurunun kayda alınmasıyla birlikte kurum, yasal süre içerisinde birikmiş paraları katılımcının hesabına yatırır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Ocak 2017’den beri hayatımızda olan düzenlemeye göre kamuda ya da özel sektörde çalışma yaşamlarına devam eden veya iş hayatlarına yeni başlayan 45 yaşından küçük bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım zorunlu tutuldu. Bu bağlamda çalışanlar sisteme otomatik katılımla dahil edilmeye başlandı. Buna göre sisteme katılmış olan çalışanların maaşlarından her ay belirli oranlarda bir kesinti yapılır ve bu kesintiler Bireysel Emeklilik Sistemi’ne aktarılır. Sisteme dahil olan her vatandaşın bir bireysel emeklilik hesabı bulunur ve kesilen paralar bu hesaplarda toplanır. Bu sistemin ana maksadı, çalışanların emekli oldukları dönemde ek bir gelire sahip olmalarını sağlamak ve tasarruf bilincinin halkın geneline yayılmasını sağlamaktır.  Ancak sistemin zorunlu tutulması ve çalışanların otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılmaları bazı tepkileri de beraberinde getirdi. Zorunlu olarak bu sisteme dahil olan ve maaşlarının belirli bir kısmı otomatik olarak BES hesabına aktarılan vatandaşlar, sisteme tepki göstermeye başladılar ve bu sebeple hesaplarını kapatıp sistemde birikmiş tüm paralarını geri almaya yönelik taleplerde bulundular.

Gönüllü ya da otomatik katılım fark etmeksizin sisteme dahil olmuş her vatandaşın bireysel emeklilik katılımından cayma ve biriken paralarını iade alma hakkı bulunur. Sisteme otomatik katılımla zorunlu olarak dahil edilmiş olan vatandaşların iptal işlemlerinde önemli bir detay mevcuttur. Bu kişiler hesaplarının açıldığı tarihten sonraki iki aylık süreç içerisinde iptal başvurusu yapmaları halinde bireysel emeklilik hesaplarında biriken bütün paraları kesintisiz olarak alma hakkına sahiptir. Fakat iki aylık sürenin ardından yapılan iptal başvurularında BES şirketleri, biriken paraya kesinti uygular ve o şekilde geri ödeme yaparlar. Genelde bu kesintileri aidat veya katılım payı başlıkları altında uygulayan kurumlardan BES hesaplarındaki birikimlerini kesintisiz olarak almak isteyen katılımcılar iki aylık süre dolmadan başvuru yapmalıdır. Başvurunun yapılmasıyla birlikte BES şirketleri 10 iş günü içerisinde birikmiş paraları katılımcıların hesabına yatırmakla yükümlüdür.

Halkbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Halkbank, bireysel emeklilik iptaline yönelik işlemler için katılımcılara çeşitli alternatifler sağlar. Halk Emeklilik bünyesinde bireysel emeklilik hesabına sahip olup bu sistemden çıkmak isteyen vatandaşlar çağrı merkezi ile iletişime geçerek, şubeye giderek, bankaya SMS atarak ya da internet üzerinden cayma işlemlerini gerçekleştirebilir ve Halkbank BES para iadesini alabilirler.

1. Telefonla BES iptal işlemi nasıl yapılır?

Halkbank’a bağlı olarak faaliyet gösteren Halk Emeklilik’teki katılımınızı sonlandırmak için kurumun çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Halkbank’ın 444-44-00 numaralı çağrı merkezini ya da Halk Emeklilik’in 0850-800-44-00 numaralı hattını arayarak müşteri temsilcisine bağlanabilir, sizinle iletişime geçen temsilciye Bireysel Emeklilik Sistemi’nden cayma hakkınızı kullanmak istediğinizi ve birikmiş paralarınızın iade edilmesini istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Görevli kişi iptal işleminin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için size bazı sorular yöneltebilir. Burada bazı kimlik bilgilerinizi ve annenizin evlenmeden önceki soyadının bazı harflerini görevliye bildirmeniz gerekebilir. Güvenlik amaçlı kimlik doğrulama işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra iptal başvurunuz kayda alınır.

Zaman Kaybetmeyin > Halkbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

2. Şubeye giderek BES iptali nasıl yapılır?

Türkiye’nin neredeyse bütün ilçelerinde yer alan Halkbank şubelerinden herhangi birine giderek Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılmak istediğinizi şubedeki yetkili personele bildirebilirsiniz. Şubedeki ilgili kişiye Halkbank BES cayma hakkı kapsamında sistemden ayrılmak istediğinizi belirtmeniz halinde işlemlerinizin gerçekleşmesi için size Halkbank BES iptal formu verilir. Bu formda yer alan boşluklar doldurulduktan sonra taraflar imzalarını atar ve başvuru kaydı oluşturulur. Bu tarihten sonraki 10 işi günü içerisinde kurum para iadesini gerçekleştirmekle yükümlüdür.

Örnek BES iptal formu için TIKLAYINIZ!

3. SMS aracılığıyla BES nasıl iptal edilir?

Halk Emeklilik’teki katılımınızı kısa mesaj ile sonlandırmak isterseniz şu adımları takip etmeniz gerekir:

 • Telefonunuzun mesaj bölümünü açın, büyük harflerle “AYRILMA” yazın ve bir boşluk bıraktıktan sonra T.C. kimlik numaranızı yazarak kısa mesajı 2560’a SMS formatında gönderin.
 • Bir örnek format göstermek gerekirse 2560’a göndermeniz gereken mesaj örnekteki gibi olmalıdır: “AYRILMA 12345678910”
 • Siz bu kısa mesajı 2560’a yolladıktan sonra Halk Emeklilik tarafınıza bir bilgilendirme mesajı gönderir. Bu bilgilendirme mesajında sistemden ayrılmanız halinde nasıl bir süreçle karşılaşacağınıza dair bazı bilgi içerikli metinler yer alır. Bu metinlere ek olarak kısa mesajda hala ayrılmak istemeniz durumunda mesajı “EVET” yazarak cevaplamanız gerektiği belirtilir.
 • Gelen mesaja “EVET” yazarak cevap vermeniz durumunda Halk Emeklilik bünyesindeki bireysel emeklilik hesabınızı sonlandırmış ve katılımınızı iptal etmiş olursunuz.
 • İşlem gerçekleştikten sonra kurum tarafından size talebinizin olumlu sonuçlandığına dair bir mesaj gönderilir.

4. İnternetten BES iptali nasıl yapılır?

Halk Emeklilik’in web sitesi aracılığıyla da bireysel emeklilik katılımınızı sonlandırabilirsiniz.

 • Bunun için öncelikle bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayıp Halk Emeklilik’in internet sitesine geçiş yapın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

 • Bağlantıya tıkladıktan sonra önünüze gelen ekranda müşteri numarası veya T.C. kimlik numarasıyla beraber cep telefonu numaranızı ilgili alanlara yazın ve “giriş” butonuna tıklayın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

 • Bu butona tıkladıktan sonra cep telefonu numaranıza bir güvenli giriş şifresi gönderilir. Almış olduğunuz şifreyi karşınıza gelen ekrandaki “SMS şifre” alanına girin ve tekrar “giriş” yazısına tıklayın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

 • Bu adımla birlikte sisteme güvenli bir şekilde giriş yapmış olursunuz. Karşınıza çıkan sayfanın üst bölümündeki menüde “otomatik katılım” botunu bulunur.
 • Bu butona tıkladıktan sonra bireysel emeklilik hesabınızın yanında yer alan “seç” yazısına tıklamanız gerekir.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

 • Sonrasında açılan sayfadaki sol menünün hemen alt bölümünde bulunan “değişiklik talepleri” yazısının yer aldığı butona tıklayın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

 • Açılan sayfada aktif bireysel emeklilik hesabınız ve BES katılımınızla ilgili çeşitli bilgiler bulunur. Yine sol menüye gitmeniz ve alt kısımda bulunan “ayrılma talebi” yazısının olduğu butona tıklamanız gerekir.
 • Ayrılma talebiyle ilgili karşınıza otomatik olarak gelen sözleşme numarası ile katılımcı bilgilerinin doğru olduğundan emin olduktan sonra “kaydet” yazısına tıklayın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

 • Son olarak “Ayrılma işlemini onaylıyor musunuz?” yazısının yer aldığı sayfadaki “onayla” butonuna tıklayın ve açılan sayfadaki “ayrılma talebiniz işleme alınmıştır” yazısının alt bölümündeki “tamam” yazısına tıklayarak işlemlerinizi noktalayın.

Halkbank bireysel emeklilik iptali için TIKLAYINIZ! 

Diğer Firmalar:

NN Hayat BES İptali

Anadolu Hayat BES İptali

AXA BES İptali

Garanti BES İptali

Diğer Halkbank İşlemleri:

Halkbank İnternet Bankacılığı Açma

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.