Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

GSS İptal Ettirme

25 yaş üzerindeki kişilerin prim ödemesi gerektiği GSS iptal ettirme işlemine dair yapılması gerekenleri bu yazımızda bulacaksınız.

GSS İptal Ettirme

Genel Sağlık Sigortası

Son çıkan yasa ile hayatımıza giren GSS iptal ettirme, sadece isteğe bağlı olarak yapılabilir hale geldi ve GSS iptal işlemini yapabilmek için de sizden istenen bazı şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Kişiler, işe başladıklarında otomatik olarak sisteme yatırılan sigorta primlerinin Genel Sağlık Sigortası’nı etkilediğini düşündüklerinden iptal başvurusu yapmıyorlar. Ancak GSS İptali için bazı şartlar ve gerekli başvuruların tamamlanması gerekiyor. Sistem üzerinden, otomatik GSS iptal işlemi ya da gerekli nedenler ortaya çıkmadan isteğe bağlı olarak GSS iptali mümkün değil. Bizde sizin için hazırladığımız bu yazımızda GSS iptal ettirme işlemine dair yapmanız gerekenleri inceledik.

GSS İptal Ettirme Dilekçesi

GSS iptal başvurusu için vereceğiniz dilekçe, sizin Sosyal Güvenlik Kurumu’na GSS iptal başvurusu yapacağınız esnada yanınızda bulunması zorunlu belgeler arasında yer alıyor. Ayrıca başvuru sırasında yanınızda kimlik belgesi ile birlikte bulunması zorunlu olan belge, içerisinde detayları ile birlikte GSS iptali için geçerli nedenleri belirtmeniz gerekiyor. Bu kapsamda sizlerin doldurması zorunlu olan GSS iptal başvuru dilekçesinin bölümleri şunlar:

 • GSS iptal başvuru dilekçenizin üst bölümünde;
  • T.C. kimlik numarası
  • Ad- soyad gibi kişiye özgü bilgiler yer alıyor. Bu bölümde kimlik bilgilerinizin yanında anne adı, baba adı gibi diğer kişisel bilgilerinizin yanı sıra kişinin doğum tarihinizi de bu kısma yazmanız gerekiyor.
 • İkinci bölümde ise sigortaya dair detaylı bilgilere yer veriliyor. GSS iptal ettirme işleminizin sebebi, iptal işleminin zorunlu sebeplerine dair bilgiler, ne zaman GSS girişi yapıldığı, hangi kurumdan yapıldığı gibi bilgilerin Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sayfasından ve e- devlet sayfası üzerinden alınarak bu bölüme yazabilirsiniz.
  • Gerekli bilgileri doldurduktan sonra sigorta numarası gibi ayrıntıların bulunamaması halinde ise SGK İl veya İlçe müdürlüklerine giderek yardım alabilirsiniz.
 • Dilekçe, hazır bir şablon şeklinde sizlere veriliyor. Bu nedenle sizler, formu doldururken sorulan sorulara doğru ve eksiksiz olarak yanıt vermelisiniz. Ayrıca formun alt kısmında yer alan boş kısımda da imzalarınız eksiksiz olarak atılmış olması isteniyor.

GSS İptal Ettirme Dilekçesi Nasıl Alınıyor?

GSS iptal dilekçesinin almak için Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sayfasına girmeniz gerekiyor. SGK resmi internet sayfasında, “Portal” yazısının bulunduğu bölüme tıkladıktan sonra işlem yapacağınız seçenekler ile karşılaşacaksınız. GSS İptal Ettirme Dilekçesi almak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralayalım:

 1. Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sayfasına girin.
 2. Sayfa içerisindeki “Portal” yazısının bulunduğu bölüme tıklayın.
 3. Seçenekler arasından “SGK yazısı”nı seçerek buraya giriş yapın.
 4. Burada çalışan, çalışmayan, emekli gibi seçenekler göreceksiniz. Buradaki seçenekler arasından “çalışan” şıkkını işaretleyin.
 5. Bundan sonra ekranda başvurular, form ve dilekçeler gibi seçenekler göreceksiniz. Buradan “form ve dilekçeler” kısmına tıklayın.
 6. Yeni açılacak yerdeki “formlar” kısmına tıklayarak “GSS İptal Formu”na tıklamanız yeterli olacak.

GSS Formlarına direkt ulaşmak için > TIKLAYIN

GSS İptali İçin Hangi Şartlar Aranıyor?

GSS iptalinde aranan şartlar için 5510 Sayılı Kanuna göre ilk önce aile içi kişi başı gelir hesaplanıyor. GSS iptal işleminin yapılması için gerekli koşullar şunlardır:

 • 4/A sigortasının başlaması ve bu şekilde sigorta yapacak iş bulunması
 • 4/B sigortasının başlaması ve bu şekilde sigorta yapacak iş bulunması
 • 4/C sigortasının başlaması ve bu şekilde sigorta yapacak iş bulunması
 • Özel vakıflara ait Emekli Sandığı sigortasının başlaması
 • 60 yaş aylığının bağlanması
 • 2330 sayılı Nakdi Tazminatlar kanunu kapsamında aylık alınmaya başlanması
 • 2022 sayılı kanun kapsamında engelli aylığı verilmeye başlanması
 • Harp malullüğü ya da terörle mücadele kapsamında aylık almaya hak kazanılması
 • Köy korucusu olarak çalışmaya başlanması
 • Köy koruculuğundan dolayı aylık bağlanması
 • 2913 sayılı kanun kapsamında dünya sporları ile ilgili bir alanda milli sporcu olarak lisans verilmesi, olimpiyat ve Avrupa şampiyonası kapsamında sporcu aylığı alınmaya başlanması
 • Herhangi bir sigortalılık statüsünden aylık veya gelir elde edilmesi
 • İkametgahın yurt dışına nakledilmesi
 • Ölüm nedeniyle çıkış yapılması
 • Bağ-Kur emeklisi ise bakmakla yükümlü olduğu kişiler dolayısı ile sağlık yardımı almaya hak kazanması

Yukarıda yazdığımız nedenlerden dolayı Genel Sağlık Sigortası iptal ettirme hakkı kazanabilirsiniz. Ancak GSS iptal işlemi, daha önce de belirttiğimiz gibi otomatik olarak gerçekleşmiyor ve iptal işlemini başlatmak için ilgili birime başvuru yapmanız gerekiyor.

Öğrenciler İçin GSS İptali

Öğrenciler, Genel Sağlık Sigortası’nı iptal ettirmesi için GSS prim borcuna itiraz etmeleri ve bu prim borcuna itirazları kabul edildikten sonra da ikinci bir dilekçe ile GSS iptal ettirme işlemini yaptırmaları isteniyor. Kız öğrencilerin herhangi bir yaş sınırı olmaksızın yapabileceğin iptal işlem için erkek öğrencilerde 25 yaş sınırı aranıyor.

Öğrenciler İçin GSS İptal Ettirme Basamakları

Öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası’nı iptal ettirmeleri için Sosyal Sigortalar Kurumu’nu ziyaret etmeleri gerekiyor.

 1. Öğrenciler, genellikle e-devlet’e girdikleri zaman görünen Genel Sağlık Sigortası prim borcu ile GSS kapsamına alındıklarını haber alıyorlar ve bu durumda ilk yapmaları gereken ise üzerlerinde görünen bu GSS borcuna itiraz etmeleridir. Kişiler, öğrenci olduklarını ispatlamaları halinde yapacakları borç itirazları ve GSS iptal işlemleri kabul ediliyor.
 2. Yapılacak olan borç itiraz işlemleri için ikametgah adresine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu İl ve İlçe müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor.
 3. Bu işlem için yanınızda öğrenci belgesi ve kimlik belgesi ile gitmeniz yeterli olacak. Bu kapsamda öğrenci olarak yapacağınız GSS prim borcu itiraz işlemi için ayrı bir dilekçe yazacaksınız.
 4. Eğer sizlerin evine GSS borcunuza dair bildirim gelerek haber verilmemişse bu belgeyi de Sosyal Güvenlik Kurumu memurlarına bildirerek GSS iptalinizi yapabilirsiniz.
 5. Başvurusu sırasında öğrenci belgesinin mühürlü ve imzalı bir örneğini görevlilere vermeniz gerekiyor.

Yurt Dışı GSS İptali

Yurt dışında yaşanılan süre için GSS borcu görünen kişilerin GSS iptali, kişilerin pasaportuna işlenen çıkış ve giriş tarihi kapsamında gerçekleştiriliyor. Kişilerin, pasaportlarına görünen zaman dahilinde yurt dışında olduklarını kanıtlaması ile GSS iptali gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda, tıpkı öğrencilerin yapması gerektiği gibi yurt dışında bulunduğunuz süre boyunca üzerinizde görünen bir GSS borcunuz varsa ilk önce bu borca itiraz etmeniz gerekiyor.

Ayrıca kişiler, ikametlerini yurt dışına taşırlarsa bunu da kanıt olarak gösterebilirler. Eğer ikamet adreslerini yurt içine tekrar alınırsa, arada geçen süre için GSS borcu görünüyorsa, yeni ikamet adresine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak GSS borç iptal başvurusu yapabilirler.

Askerlik Dönemi GSS İptali

Askerlik döneminde üzerinizde görünen GSS borcunuzun iptali için, ikamet adresinize en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek; yapacağınız itiraz ile borç görünen dönemde askerde olduğunuzu askerlik belgeleriniz ile kanıtlayarak Askerlik Dönemi GSS Borcu İptalinizi yapabilirsiniz. Askerlik belgeleriniz ile başvuru yaptıktan sonra SGK tarafından yapılan kontrol sonucunda sizlerin 60/G kanunu kapsamında sigortalı olmaması gereken bir dönemde sigortalı olduğu ortaya çıkacak ve hem GSS prim borcunuz silinecek hem de GSS iptalin işleminiz yapılır.

Ayrıca bakınız:

Akbank Faizsiz 5000 TL Kredi > TIKLAYIN

CarrefourSA Faizsiz Kredi ( 40000 TL %0 Faiz ) > TIKLAYIN

Faizsiz Kredi Veren Bankalar > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.